B2B Alanında Bilinmesi Gereken Yeni Gelişmeler
24 Eylül 2020
B2B Sisteminde Etkili 7 Pazarlama Stratejisi
25 Eylül 2020

Pazarlamada B2B’nin Yeri Ve Önemi

Pazarlamada B2B’nin Yeri Ve Önemi

Pazarlama dünyasında B2B her geçen gün önemi kavranan bir alandır. Bu alanda yapılan çalışmalar müşterilerin kazanmasında çok etkilidir. Özellikle içeriklerin müşteri ihtiyaçlarına göre dizayn edilmesi çok önemlidir. Yani müşterilere faydalı ve özgün içerikler üretilmesi gerekmektedir.

İçerik üreten firmalar içeriğin ne işe yarayacağını ve kullanıcıyı harekete geçirip geçirmeyeceğini düşünmek zorundadır. Bu sayede daha faydalı içerikler üretilebilmektedir. Pazarlama yaparken bu içeriklerin ne kadar faydası olduğu görülecektir. O zaman bu içerik konusunu biraz daha açalım.

İçerik Pazarlamada Düşünce Liderliği

Düşünce liderliği içerik pazarlamanın en önemli aşamalarından biridir. Düşünce liderliği için de blog yazıları, makaleler, grafiklerden yardım alınması gerekiyor. Bu sayede sektördeki diğer firmalarla iyi bir diyalog kurulması sağlanacaktır.

İçerik Pazarlayarak Ürün Pazarlama

İçerik pazarlama yaklaşımı B2B sisteminde ürünlerin pazarlanması için son derece önemli bir noktadadır.  Bunun için de hedeflenen pazarın iyi bir şekilde tanınması, hizmet teknolojilerinin bilinmesi ve rakiplerin analiz edilmesi gerekmektedir. Pazarlama ekibi ise satış ekibinin başarılı olması için gerekli veriyi sağlayacaktır. Bu yüzden pazarlama ekibinin de dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

İçerik Pazarlamada Destek

İçerik pazarlamada müşterilere destek olabilecek yazılar üretilmelidir. Bunlar müşterilere sorun çözecek donanımları kazandırma şeklinde olmalıdır. Problem çözmek anlık olarak düşünülmemelidir. Müşteriye kendi başının çaresine bakabilecek çözümler gerekmektedir. B2B şirketleri müşteri bulmakta başlarda zorlanabilmektedir. Bu yüzden bir müşteri kazanmak bile çok önemlidir.

Müşteri Azlığının Sebepleri

  1. Ürüne İstenen Talebin Gelmemesi: Bu durum aslında beklentinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Daha fazla özelliği olan bir ürün alırsınız ve karşı taraftan daha fazla ilgi beklersiniz. Gerekli ilgi gelmediğinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
  2. Çok Yüksek Satış Amaçlanması: Bu durumda bir hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Birçok farklı firma ile iletişime geçerek sürekli red yanıtı alabilirsiniz. Bu durumda da kendi ürünlerinizde bir kusur olduğunu düşünmeye başlarsınız. Yüksek satışın amaçlanması sırasında beklentinizi biraz daha küçük tutarak yola çıkın.
  3. Pazarlamaya Yeterli Özenin Gösterilmemesi: Pazarlama alanında yetersizliğiniz web sitenizdeki karmaşa ziyaretçilerin sizi terk etmesine sebep olabilir. Sadık müşteriler kazanabilmek için onlara gerekli güveni vermeniz gerekiyor. Bunun içinde pazarlama koşullarında son derece özenli davranmanız gerekiyor. Özellikle web site düzeni B2B için son derece önemli bir ayrıntıdır.
  4. Tüm Müşterilerin Peşinden Koşmak: B2B’de tüm müşterilerin peşinden koşmak zaman kaybıdır. Bunun için müşterilerinizi seçmeniz ve sizinle ilgilenebilecek olanlara yönelmeniz gerekiyor. Bunun aksini yaparak tüm müşterilerin peşinden koşmanız ekstra efor sarfederek daha az kazanç elde etmenizi sağlar.
  5. Yatırım Eksiği: Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı hiçbir şirket size yatırım yapmak istemeyebilir.  Bu durum da müşterilerinizin az olmasına sebep olur.

Müşteri Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

B2B’de müşterilerin ilgisini kazanabilmeniz için ürünlerinize ait tanıtımları iyi yapmanız gerekir. Ürünün ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı gibi özelliklerin net bir dille belirtilmesi gerekmektedir.

Potansiyel müşterilerinizin kimler olabileceği hakkında düşünerek araştırmalar yapmaya koyulun.

Müşterilerinizle sık sık iletişim kurmaya, sorularına cevap vermeye çalışın.

Müşterilerinizin geri dönüşlerini dikkate alarak ürünlerinizle ilgili değişiklikler yapın.

Bağımsız müşteriler bularak onlara saha büyük satışlar yapmayı hedef edinin.

Amaçlanan müşterilerinizi her zaman genişletmeye çalışın.

Yukarıda belirtilen maddeleri yerine getirerek kısa sürede müşteri edinebilirsiniz. Bu noktada yılmadan mücadeleye devam edebilmek, sürekli araştırmalar yapmak çok önemlidir. Güncel kalarak teknolojiyi sürekli takip etmeniz gerekmektedir. Güncel kalmayan firmalar, düzenli çalışmayan firmalar kısa sürede rakiplerinin gerisinde kalır. Bu yüzden iyi bir ekiple düzenli çalışmalar yapmanız ve müşterilerle iletişimde olmanız gerekir. Pazarlama alanında önemli yeri olan B2B,2 de başarıyı yakalamak B2C’ye oranla daha zordur. Çünkü B2B firmaları birbirleriyle alışveriş yaparlar ve bu işin püf noktalarını çok iyi bilirler. Böylece yapılan en ufak bir hata gözlerden kaçmayarak olumsuz bir şekilde size yansıyacaktır.