Memnuniyet Odaklı Gelişmiş Bayi Yönetim Sistemleri
1 Mayıs 2020
B2B İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
4 Mayıs 2020

Pazarlamada, B2B İle Nasıl Başarılı Olunur?

b2b ile markalaşma

b2b ile markalaşma

Pazarlama dünyasına yeni giriş yapacaksanız öncelikle B2B kavramının ne olduğunu bilmek zorundasınız. B2B kısaca mevcut ve gelecekte olacak müşteriler için ilham veren içerikler üretip bunların dağıtımını yapmak diyebiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken temel nokta içerik pazarlayıcısının asıl stratejisinin kullanıcı için faydalı ve özgün içerikler üretmek olduğunu belirtelim.

“Kullanıcıyı nasıl harekete geçirebilirim?” Aslında temel soru bu. Eğer pazardan kendinize hatrı sayılır bir dilim almak istiyorsanız bu sununun cevabını bulmanız gerekir. Öyle ki her pazarlama ekibinde olduğu gibi ürettiğimiz her içerik için yukarıdaki sorunun cevabını düşünmeliyiz. Düşünmek zorundayız.

Aslında B2B içerik pazarlaması yaparken düşünülmesi gereken 3 nokta var: Düşüncü liderliği, ürün pazarlama ve destek noktası.

Düşünce Liderliği

İlk olarak düşünce liderliği ile başlayalım. Aslında liderlik kavramının hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur. B2B alanında da düşünce liderliği en önemli etkendir. Hizmet sektöründe çok fazla ürün olsa da bunlardan çok azı bulut tabanlıdır. Aynı şekilde hizmet sağlayıcı şirketlerin komple yönetimini gerçekleştiren çözüm sayısı da oldukça az. Hatta bulunan sistemlerin birçoğunun donanım altyapısı ve sistemler arası entegrasyon sistemleri de sadece hantal birer yapılardan ibaret. Böyle ortamlar marka liderliği, bilinirliği ve değeri açısından düşünce liderliğinin ne derece önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Düşünce liderliği için başvuracağınızı kaynaklar ise: blog yazıları, seminerler, makaleler, karşılaştırma grafikleri, ve kılavuzlar. Ancak ülkemizde düşünce liderliği düşüncelerini paylaşmak değil, daha çok endüstrideki diğer paydaşlarla iş birliği olmaktan geçiyor.

İçerik ya da Ürün Pazarlama

Bir içeriğiniz ya da ürününüz var ve bunu pazarlamak istiyorsunuz. Ancak dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Pazarlama konusunda b2b içerik pazarlama yaklaşımımız; hedef pazarı sizin için tanır, teknolojilerini yakından takip eder ve diğer rakiplerin başarılı oldukları konulara göre şekil alır. Aslında bunlardan daha önemlisi satış ekibinin başarısı. Satış ekibi gereken düzeyde olmak zorundadır. Kısacası “Pazarlama nedir ve nasıl yapılır?” sorularının cevabını çok iyi bilmelisiniz.

Destek

Tabi ki mevcut ve gelecek müşterileriniz için destek konusun elzem. Aslında destek konusunda geleneksel destek “Problemini çözüp işleri yoluna koyalım” yerine, müşteri sorunlarını çözecek donanımlar müşteriye kazandırılmalıdır.