B2B Sisteminde Kurumsal Kimliğin Önemi
23 Eylül 2020
B2B’de Daralmadan Kurtulmanın Etkili Yolları
24 Eylül 2020

Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

Pandemi tüm sektörleri sekteye uğrattı ancak B2B sisteminin önemini arttırdı. Bu dönemde insanların eve kapanması ihtiyaçların internet yoluyla sağlanmasına neden oldu. Durum böyle olunca dijital pazarlamanın önemi daha da arttı. Aslında bu dönem B2B firmaları iyi bir şekilde organize olurlarsa büyük karlar elde edebilirler. Bunun için stratejileri doğru yönetmek çok önemli. Markalaşma yolunda attığınız her adım çok değerlidir. İyi ve bilinen bir marka olabilmek için kriz dönemlerini fırsata dönüştürebilmeniz gerekmektedir. Pandemi süreci sizin için iyi bir fırsat olabilir.

Eğitim, toplantılar ve alışverişler pandemi sürecinde online olarak işledi. Bunun için güçlü hamleler yapan şirketler potansiyel müşterilerine ulaşarak başarıyı yakaladı. Bunun için strateji geliştirmek son derece önemli bir ayrıntıdır. Covid 19 dönemi için yazımızda etkili stratejiler paylaşıyoruz. Bu stratejilerle kendinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Müşterilerinizin ihtiyacı olan ayrıntılara ulaşabilmeleri için güçlü içerikler oluşturmanız ve bunları blog sayfanızda yayımlamanız gerekmektedir. Doğru bir içerikle binlerce ürün satma fırsatınız olabilir. İçeriklerin gücünü hafife almayın. Müşterilerinize ürünlerinizin nasıl ulaştığını, ürünlerin nasıl paketlendiğini onlara açıklayıp bilgi verici içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin güvenini kazanarak markalaşma oranınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Çalışmaları

Potansiyel müşterilerinize ulaşmanın etkili yollarından biri de sosyal medya alanında aktif olarak bulunmaktır. Bunun için etkili içeriklerinizi sosyal medya profilinizde paylaşabilirsiniz. Bu alanda video, canlı yayın, hikaye paylaşımları kişilerin çok fazla ilgisini çekmektedir. Bu durum aynı zamanda müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlar ve güven verir. Sosyal medyanın gücü hafife alınmamalıdır. Pandemi sürecinde birçok insanın sosyal medya ağlarında aktif olarak uzun zaman harcadıkları unutulmamalıdır. Canlı yayınlar yaparak müşterilerinizle iletişim kurabilir, onlardan farklı fikirler alabilirsiniz. Özellikle videoların daha fazla ilgi topladığı bilinen gerçekler arasındadır. Çünkü video üç boyutlu oalrak ürünü görmeyi ve soru işaretlerine yanıt bulmayı sağlamaktadır.

SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları markalaşma yolunuzun en önemli adımlarından biridir. Google üzerinde ön plana çıkmak ve dikkatleri üzerinize toplamak için doğru anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir. İçeriklerinizi uzun tutarak, önemli yerleri kalınlaştırmanız ve uzun anahtar kelimeler oluşturmanız çok önemlidir. Anahtar kelimelerinizi genel ifadelerden oluşturursanız birçok farklı rakibin arasında bulunmanız zorlaşır. Google üzerinde ilk sayfalarda yer almanız imkansız hale gelir. Bu konuda eğer imkanınız varsa B2B yazılımından yardım almanız çok daha mantıklı olur.

Etkili Blog Yazıları

Blog yazılarının sitenizde yer alması müşterilerinize güven verir ve değerli hissettirir. Ürünlerin tedariği konusunu merak eden birçok müşteri bulunmaktadır. Onları bilgilendiren yazılar paylaşmanız kurumsallığınızı arttıracaktır. Bu alan aynı zamanda müşterilerle olan bağınızı da güçlendirecektir.  Bu blog yazılarınızın da 500 kelime ile 600 kelime aralığında olması SEO açısından önemli bir konudur. Kısa yazıların daha fazla okunduğu bilinen büyük yanlışlardan biridir. Kaliteli içerikler yaratabilirseniz okunma oranları çok fazla olmaktadır. Bunun için uzun ama kaliteli içerikler oluşturmanız çok önemlidir.

Rakip Analizleri

Eğer tıkanma noktasındaysanız ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız rakipleri taramak iyi bir stratejidir. Rakiplerinizin pandemi sürecinde neler yaptığını görebilir ve ilham alabilirsiniz. Ama bu aynılarını yapmanız manasına gelmez. Sadece ilham alarak kendi benliğinizi oluşturmanız gerekmektedir. Yani özgün olmak bu iş için çok önemlidir. Rakip analizlerinde rakiplerinizin yaptığı hataları da görebilirsiniz. Bu durum da neleri yapıp neleri yapmayacağınız konusunda sizlere bir fikir verebilir.

Ekip İletişimi

Ekibiniz arasında sıkı bir iletişimin olması sizi başarıya götürebilecek en önemli konulardan biridir. Bunun için ekibinizle irtibat halinde olarak onlara eğitimler vermelisiniz. Ekibiniz birbirlerinin açığını kapatmalı ve sürekli gündemi takip etmelidir. Ekibinizin birbirinden kopukluğu kökten sarsılmanıza neden olur. Doğru verilerle beraber doğru iletişim son derece önemlidir. Satış ekibinizi potansiyel müşterilerle nasıl iletişim kuracakları konusunda bilgilendirmeniz gerekmektedir.