b2b bütçe yönetimi
B2B’de Bütçe Yönetimi
6 Haziran 2020
b2b'de içeriğin önemi
Ürün Açıklamalarının Önemi
8 Haziran 2020

Pandemi Sürecinde B2B Kullanımı

pandemi b2b

pandemi b2b

B2B Yazılımı modern dünyanın bir dijital uygulaması olup alışverişin yeni adresidir. Ürünlerinizin tanıtımı için bir site kurma ile başlayan bu süreç firmanızın büyümesi ve bilirliğinizin artması ile sonuçlanan bir sanal ticaret pazarıdır. Son yılların en çok tercih edilen ve en konforlu bir alışverişi türü e-ticaret olmuştur. Hem tüketiciler için alışverişi kolay, hızlı ve konforlu haline getirmiş olup hem de firma sahipleri için ürünlerinin satışı yolunda büyük yararlar sağlamıştır. Takipçi sayınız arttıkça ürününüzün tanınması ve talep edilmesi de artacaktır. Bu e-ticaretin kalbi niteliğindedir. İşte yeni takipçilerin önemi bu noktada kendini göstermektedir. Bunun yanında önem arz eden diğer bir konu ise mevcut olan ziyaretçi kitlenizi elinizde tutmaktır. Ziyaretçi kayıpları yeni gelecek olan ziyaretçiler için ve mevcut bulun ziyaretçi kitlesi için olumsuz bir izlenim teşkil eder. Hatta zincirleme kayıplar dahi yaşamanıza neden olabilir. Üstte söylediğimiz gibi ticaret bilinirlikten gelmektedir. Kaybettiğiniz her ziyaretçi marka oluşunuz yolunda ve ürün satışı sürecinde sizlere büyük bir engel oluşturur. Sizlere düşen görev de bu ziyaretçi kayıplarını sonlandırmaktır. Sayfanızı ziyaret eden potansiyel tüketici konumundaki kullanıcıları rahatsız eden ve sayfayı terk etmesine neden olan unsurları tespit etmektir. Bu tespitin yanında diğer bir görev ise kullanıcı terklerine neden olan unsurları ortadan kaldırmaktır. E-ticaret olarak infografik denilen bu soruna çözüm için belli başlı formüller sunduk.

Ziyaretçileriniz Kalıcı Olması için Yapılması Gerekenler

Sitenizi ziyaret etmiş ama ilerleyen zamanda farklı nedenler ile sayfanızı terk eden ya da takipten vazgeçen kullanıcıların rahatsız olduğu bazı şeylerin neler olduğu konusunda saptamalar yaptık. Bunlar kullanıcılar tarafından hoş karşılanmayan site ayrıntılarıdır.

Ürün kataloğunu doğru bir şekilde düzenlemek

Ürünleriniz sayfada kolay görülmesi önemli bir durumdur ve ürünlerinizi doğru şekilde katagorileştirmeniz gerekmektedir. Tüketici hangi ürünün nerede bulunacağını bilmelidir. Özellikle sitenizin ilk sayfası oldukça hassas bir bölümdür. İletişim bilgileri, ürün bilgileri ve alışverişin yapılışına ait bilgiler bu sayfada yer almalıdır. Bu da müşterinin güvenini kazanan bir uygulamadır.

Site kolay çözülebilir olmalı

Siteniz karışık olduğu durumda tüketici çözmekle uğraşmayıp sayfanızı anında terk eder. Anlaşılır olmak her kesim ve her yaş için zorunludur. Çünkü her kullanıcı birer potansiyel tüketici konumundadır. Kullanıcının sayfanıza karşı önyargılı olmasına neden olmayın

Gereğinden fazla ısrarcı videolar

Gereğinden fazla ısrarcı olan videolar oldukça can sıkıcı bir özellik kazanabilir. Sayfanızda videoların önemi oldukça büyüktür ama her şeyin çoğu zarar mantığını da unutmamak gerekir. Hele videolar kullanıcıların isteği ve iradesi dışında gerçekleşiyorsa kullanıcının sayfayı terk etmesine neden olan unsurlarından biri haline gelir. Aniden açılan ve kapatma işareti olmayan yüksek sesle pup – up tarzı reklamlar iticiliği artmaktadır. B2B Sistemi Bu soruna üreteceğiniz en akıllıca çözüm reklamların açılmasında ve kapanmasında tüketicinin dikkate alınmasıdır.

Sayfayı tanımayan kullanıcıya üyelik baskısı

Kullanıcı sayfayı daha göremeden üyelik mecburiyeti getirmek kullanıcı tarafından hemen vazgeçilen bir durum haline gelmiştir. Önce sayfayı görmeli daha sonra tercihi olursa üye olmalıdır. Bu zorunluluk daha çok satın alma sayfalarında gözlenmektedir. Kullanıcı alacağı varsa bile bu zorunluluktan almayıp sayfayı terk eder. Üstelik ziyaretçi giriş sayfanın bulunması yeni kullanıcılar içinde olumlu bir dönüt sağlayan uygulama olacaktır.

Güncel kalmanın önemi

Yedek Parça B2B Sayfanız unutulmuş bir sayfa izlenimi vermemelidir. Sayfadaki ürünlerin yerleri değiştirilip sitenin güncel kalması gerekmektedir. Son dönemin trendlerini yakından takip edip sayfanızı da buna göre ayarlamalısınız.

Sitenin görünüşü

Sitenizin nasıl göründüğü oldukça önemli bir noktadır. Sıkıcı olması, ilgi çekiciliğin olmaması kullanıcının farklı bir siteye gitmesine ve sizi terk etmenize neden olacaktır. Rekabetin çok canlı olduğu e-ticaret dünyasında sıkıcı ve aynı kalmak kaybetmektir. Sitenin görünüşünü değiştirin. Hatta hedef kitlenize doğrudan hitap edecek olmasına özen gösteriniz.

Yukarıda bahsedilen formüller ve ticaret stratejileriyle ziyaretçi kayıplarına son verebilirsiniz