B2B ve Avantajları
20 Mayıs 2020
B2B Sistemini Kimler Kullanmalıdır?
22 Mayıs 2020

Neden B2B Yazılımı Kullanmalıyım?

b2b ile sosyal medya kılavuzu

b2b ile sosyal medya kılavuzu

En kısa tabiriyle şirketlerin direkt olarak başka şirketlere ürün veya hizmet satışını yapması olarak açıklanan B2B iş modelleri son dönemde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam etmektedir. İngilizcede Business to business anlamına gelen yani dilimizde işletmeden işletmeye gibi bir tabirle kullanabileceğimiz bu iş modelinde, ürün ve hizmet konusunda son kullanıcıyı hedefleyen kanallara göre daha geleneksel ilerleyen, şirketler arası satış ve pazarlama süreci hakimdir.

Fuarlar, hedeflenmiş lokasyonlara belirli zamanlarda yerleştirilen billboardlar ve diğer basılı medya kanallarının yanı sıra dijital hizmetlere bakıldığında da en başta e-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi kanalların B2B pazarlama süreçlerinde çok büyük derecede önemli rol oynadığı bilinmektedir. Her ne kadar reklam modellerinin yaygınlaşması ile birlikte işletmeler için Facebook ve Instagram gibi gerçek zamanlı pazarlama platformlarının yetkinliğini artmasına rağmen B2B pazarlama için en önemli kanallar sosyal medya platformlarının dışındaki hizmetlere de bağlıdır.

B2B İş Modeli

İngilizcedeki kısaltması ile kullanılan ve iş sektörlerinde de bu şekilde adlandırılan B2B modelinde, şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirmiş oldukları satış, ticaretlerin ve pazarlamaların geneli için kullanılan en yaygın tabirlerin başında gelmektedir. B2B kullanılmasının önemine geçmeden önce daha genel ve basit bir tanımla açıklamak gerekirse, bir yazar ve bir yayın evi arasındaki iş ilişkisinin B2B’ye çok güzel bir örnek olarak sunmak mümkündür.

Yazar kendi çalışması ile ortaya çıkarmış olduğu kitapları, yayın evlerine pazarlamaktadır. Yayın evleri de okuyucu yani tüketicilere karşı kitap satışı yapmak içi yazarlardan eserlerini belirli bir ücret karşılığında satın almaktadırlar. Dolayısıyla her iki ticari kaygı içinde olan grup veya pazarlamacı için aralarında gerçekleşen satış durumu B2B iş modelinin kapsamına girmektedir. Bir başka örnek de yiyecek firmaları olarak gösterilebilmektedir. Alışveriş merkezlerinde ya da restoranlarda yiyecek reyonlarında müşterilere sunulan gıda ürünleri, esasında tedarikçi marketlerden veya toptancılardan satın alınmaktadır. Bu durumda satılan bir ürünün başka bir işletme için yine ticari faaliyetler kapsamında satın alınmasına B2B uygulaması veya iş modeli adı verilmektedir.

B2B’nin Dijital Pazarlamadaki Avantajları

B2B nedir? iş modelinin işletmeler açısından günümüzde ciddi önemi olduğu her geçen gün giderek artmaktadır. B2B kullanarak elde edilen avantajlardan bazılarını şu şekilde özetleyip sıralamak mümkün olabilmektedir:

  • Satışı karmaşık bir sisteme sahip olan ürünlerin veya hizmetlerin en doğru ve optimum biçimde pazarlama imkanına sahip olunması
  • Satışının yani müşterilere ulaşımın zor olduğu sektörlerde pazarlama konusunda büyük kolaylıklar sağlaması
  • Dijital pazarlama ile birlikte bütüncül kullanımda, geleneksel pazarlama metotlarına kıyasla çok daha başarılı ve hızlı sonuçlar alınması
  • Her ne kadar sürecin dijital pazarlama kapsamında ilerlemesine rağmen B2B iş modelinde alıcı ve satıcıların bir araya gelerek ürün ya da hizmet maliyetinin düşürülmesi konusunda ticari pazarlıkları yapabilir olması
  • Müşteri memnuniyetine büyük önem veren işletmelerin B2B iş modeli sayesinde kullanıcı veya tüketici deneyimine daha yakından yanıtları verebilmesinin mümkün olması

B2B Uygulamalarının Ticari Faaliyetlerdeki Önemi

Herhangi bir ürün veya hizmeti satın almak isteyen tüketiciler, artık internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte satın almayı belirlemiş oldukları ürünleri veya hizmetleri arama motorlarının arama satırlarına yazarak bu ürün ya da hizmetlere ulaşıp satın alma işlemini sonlandırmayı benimsemişlerdir. Bununla birlikte müşteriler yine internet kullanımı sayesinde hem pazarlama faaliyetleri yapan firmalar hakkında hem de piyasadaki rakipleri hakkında her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilir olmaktadır. Bu yüzden e-ticaret sitesinin kalitesini artıran en büyük iş modellerinden B2B uygulamaları sayesinde sektörel bazda firmalar arasında farklılıklar kolaylıkla görülebilir olmaktadır.

Nitekim B2B dijital pazarlama fonksiyonlarının kullanılması ile birlikte müşteri potansiyelini arttırarak satışların kapasitesini de artırmayı başaran firmalar çok daha etkin bir pazar payına sahip olabilmektedir. Ayrıca B2B dijital pazarlama modelleri sayesinde satışı yapılan ürün veya hizmetin kategorileri göz önünde bulundurularak büyük firmalarla da ticari ilişkiler kurulabilme avantajı bulunmaktadır.

Etkin B2B Pazarlaması İçin Neler Yapılmalıdır?

B2B dijital pazarlama kapsamında kurulduğu günden bu yana sayısız firmaya profesyonel destek sunan deneyimli yazılım ekibimiz, e-ticaret alanında işletmenizin çok daha iyi bir konuma sahip olması adına özel teknik ve yöntemler kullanmaktadır. Firmamızın tecrübeli ekibinin uyguladığı nitelikli işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerin güncel bir şekilde sistemle entegre halinde tutulması sayesinde müşterilerinize stok bilgisi de dahil olmak üzere aradıkları hizmet sunulmaktadır.
  • E-ticaret siteniz üzerindeki ödeme işlemlerinin mümkün olduğunca seçeneğinin arttırılması sayesinde müşteri potansiyeliniz artış gösterecektir.
  • Destek B2B dijital pazarlama platformu ile uyumlu hale getirilen kargolama ve lojistik sistemi, ürün ve hizmet satışında yüksek rakamlara ulaşabilmenizi sağlayacaktır.
  • Sosyal medya ve diğer dijital platformlar bütünleşik bir şekilde kullanılarak işletmenizin e-ticaret sektöründe yeni ve daha fazla müşteri kitlelerine en uygun maliyetlerle ulaşabilmesi sağlanacaktır.