B2B Sektörüne Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
16 Nisan 2022
B2B Etkili Çözüm Önerileri
20 Nisan 2022

Neden B2B Yapmalıyız?

Neden B2B Yapmalıyız?

Açılımı “Business to Business” olan B2B, bir firmadan başka bir firmaya yapılan e-ticaret iş modeli olup ülkemizdeki işletmelerin yakından tanıdığı bir ticaret modelidir. Burada şirketler kendi sektörlerinde yer alan diğer tüm işletmeler ile internet sayfası aracılığıyla ticaretlerini yapmaktadır. Uluslararası alanda da işletmelerin katıldığı ve milyonlarca ürün çeşitliliğini bir arada bulundurup satılımını yapan B2B portalları mevcuttur. Aynı şekilde burada ulusal ya da uluslararası alanda satıcı ve alıcı firmalar, internet sayfaları üzerinden B2B e-ticaret platformunda buluşurlar. Bu platformda ürünler ve hizmetlere fiyat ekleme, teklif alma ve teklif sunma gibi işlemleri gerçekleştirebilirler. Hem alıcılar hem de satıcılar teklifi edilen ürünlerin fiyatlarını karşılaştırma imkanı da bulurlar.

B2B’nin Sunduğu Avantajlar

Çevrimiçi erişim isteyen B2B, firmaların birbirlerine 7/24 ulaşımına açık olma avantajı sunar. Böylelikle firmalar özel günler ve resmi tatiller gibi süreçlerden etkilenmeyip günün her saatlerinde ticaretlerine devam edebilirler. Bir başka husus da internetin sağladığı fayda ile dünyanın başka bir ucundaki firmaya ulaşmayı sağladığı gibi dijital ortamlardaki alışverişlerin kolay gerçekleşmesine de olanak sağlar. Bütün firmalar çevrimiçi ortamlarda ürün satışı gerçekleştirir. Tabii B2B ticaretinin olmazsa olmazları arasında multimedya imkanları yer almaktadır.

Firmalar ürünlerine yönelik tanıtıcı videoları, fotoğrafları ve broşürleri sitelerine ekleyerek karşı taraftaki firmaların da karar vermesine olanak sağlar. Gelecekte de etkisini giderek attıran B2B, satışlarında ve karlılık paylarında da artış yaşayacaktır. Aynı zamanda iç ve dış pazaryerlerine ulaşabilen firmalar, hem pazar ürünlerini çeşitlendirir hem de pazar paylarında artış yaşarlar. Talepler arasında sınırsız zaman olması da büyük fayda sağlar.

B2B’de Yerinizi Şimdiden Alın

Kısacası B2B, müşterisi bireyler değil kurumlar olan yani kurumlar arası satış gerçekleştiren şirketlerin yeni pazaryerleri keşfedip yeni müşteriler kazanabilecekleri bir platformdur. Gitgide dijitalleşen iş hayatı ve internet ortamından ticaret gerçekleştirme oranları artmaktadır. Bu süreç içerisinde yer edinmek istiyorsanız eğer geç kalmamakta fayda var. Aksi takdir de pay alınımınızda azalma görebilirsiniz. B2B sayesinde mesai olmaksızın satış gerçekleştirmeye devam edebilir ve aynı zamanda bayiliğinizin olmadığı şehir ya da ülkelerde satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu platform ile birlikte siparişlerinizi alabilecek, ödemelerinizi yapabilecek ve müşterilerinizi takip edebileceksiniz. Böylelikle geri dönüşler çok daha hızlı şekilde sağlanacak.

Günün Herhangi Bir Saatinde Satış Yapmak Mümkün!

Bütün ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi ortamlarda sunmayı başarırken, farklı ülke veya şehirlerden yeni alıcılar kazanabilirsiniz. Siparişler telefon, mail veya faks yolu ile değil sistem üzerindeki butonlar ile yapılır. Hatta siparişleriniz otomatik bir şekilde sisteme düşerek üretim emri alabilir veya stok kontrolü sağlanabilir. Böylece siparişi karşılama ve yanıt verme hızınız da artış olacak ve hatalı siparişlerde de azalmaya gidilecektir. Müşterileriniz siteye girerek istedikleri tarz da ürünleri listeleyebilir, detaylı ürün aramalarına yer verebilir ve fiyat bazında diğer ürünler ile karşılaştırma fırsatı yakalayabilirler. Ürün ve hizmet satışı yapan işletmeler, internet ortamından %100 güvence ile ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Hatta alım tutarı, şirketinizin geçmişi ve seçilen farklı nitelikteki ürünlerin farklı fiyatlarını da görmeyi yakalayabilirsiniz. Sistem, depodaki ve çevresindeki ürün sayısına göre depoyu otomatik olarak seçebilen birden fazla depodan mal almak için uygundur. Müşterilerinize ait ilişkili hesap bilgisini sistem aracılığıyla takip edebilirsiniz ve onlara mail ya da sms aracılığıyla bilgilendirme yapabilir ve kampanya yürütebilirsiniz. Arızalı ürünlerinizin takibini de aynı site üzerinden görüntüleyebilirsiniz. B2B’nin ticaret kapsamında size sağlanan teknik servis modülü ile satış sonrası servis ve bakım-onarım sürecini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca müşterileriniz sizinle iletişime geçmeden beklenen siparişin durumunu sistem üzerinden sorgulayabilir, faturasını görüntüleyebilir ve iade süreçlerini de takip edebilir. Ayrıca bütün işlemleri kayıt altına alarak geriye dönük incelemeler yapabilirsiniz.