B2B Firmaları Tarafından En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı
4 Ocak 2022
İşini Büyütmek İsteyen B2B Firmalarının Yararlanabileceği E-posta Pazarlama Araçları
6 Ocak 2022

Marka Bilinirliğini Arttırmak İsteyen B2B Firmalarına 4 Tüyo

Mobile marketing and online store concept flat icons. Full circle of online-shopping with mail menu of wide range products, product research, basket, pay per click, call center, delivery.

Marka Bilinirliğini Arttırmak İsteyen B2B Firmalarına 4 Tüyo

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmalar için marka bilinirliği oldukça önemlidir. Marka bilinirliği, tüketicilerin bir markayı ve markanın ürün veya hizmetlerini tanımasıdır. B2B firmalarının daha kolay satış yapmak ve sadık müşteriler kazanmak gibi pek çok avantaja sahip olabilmesi için marka bilinirliğini arttırması gereklidir. Çünkü bir firmanın marka bilinirliği ne kadar fazla olursa markaya duyulan güven de o denli fazla olmaktadır. Bu noktada firmaların marka bilinirliğini arttırmaya yönelik bazı çalışmalar yapması gereklidir. Biz de bu yazımızda marka bilinirliğini arttırmak isteyen B2B firmaları için tüyolar vereceğiz. Sizler de bu tüyoları dikkate alabilir, markanızı geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

Marka Bilinirliğinin B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?

B2B firmaları için marka bilinirliği oldukça önemlidir. Çünkü marka bilinirliğini arttıran firmalar pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlar şunlardır:

 • Marka bilinirliğini arttıran B2B firmaları hedeflerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Hedef kitlelerine daha fazla güven vererek sadık müşteriler kazanabilmektedir.
 • Marka bilinirliği, B2B firmalarının satışlarını arttırmaktadır.
 • B2B firmalarının marka bilinirliği sayesinde reklam çalışmalarına harcayacağı sermaye azalmaktadır.
 • Marka bilinirliği sayesinde firmalar cirolarını yükseltebilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalardan yararlanabilirsiniz. Gelin sizlere marka bilinirliği arttırma konusunda vereceğimiz tüyolara bir göz atalım.

İçerik Pazarlamasından Yararlanın

Marka bilinirliğini arttırmak isteyen B2B firmalarının yapması gerekenlerden biri içerik pazarlamasından yararlanmaktır. İçerik pazarlaması, B2B firmalarının içerik üretimine ve dağıtımına odaklandığı bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisi, bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi almak isteyen tüketicilerin arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile araştırma yaparak firmaların marka bilinirliğini arttırmasına olanak sağlamaktadır. Bu noktada içerik pazarlaması yapacak olan firmaların bazı çalışmaları da yerine getirmesi gereklidir. Bu çalışmalar şunlardır:

 • İçerik pazarlaması
 • Hedef kitle analizi
 • Rakip firma analizi
 • Anahtar kelime araştırması
 • SEO uyumlu içerik üretimi
 • Backlinkler

Sizler de markanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere yönelik içerikler ortaya koyarken bu çalışmaları yerine getirmelisiniz. Böylelikle hedef kitlenize daha hızlı bir şekilde ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımına Ağırlık Verin

B2B’de marka bilinirliğini arttırmak isteyen firmaların yapması gerekenlerden bir diğeri de sosyal medya kullanımına ağırlık vermektir. Çünkü günümüzde sosyal medya kullanan kişi sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu da markanın ürün ve hizmetlerine ilgi duyacak kişilerin sosyal medya kullandığını göstermektedir. Bu nedenle B2B firmalarının marka bilinirliğini arttırması için sosyal medya kullanımına ağırlık vermesi gereklidir. Sosyal medya kullanımına ağırlık verirken de göz önünde bulundurulması gereken hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Düzenli içerik paylaşımı
 • Hashtag seçimi
 • İçeriklerin çeşitlendirilmesi
 • Pazarlama ve reklam çalışmaları
 • İlgi çekici görseller
 • Gönderi metinleri

Sizler de B2B firmanız için bir sosyal medya takvimi hazırlayarak içeriklerinizi düzenli bir şekilde sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Doğru hashtag seçimiyle ve ilgi çekici görseller ile de paylaşımlarınızı yapabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Reklam ve İşbirliği Yapın

B2B firmaları, mikro ya da makro influencerlar ile reklam ve işbirliği yaparak sosyal medya platformları ürün ve hizmetlerini tanıtabilmektedir. Aynı zamanda da marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Sizler de B2B firmanızın daha fazla kişi tarafından tanınmasını istiyorsanız pazarlama stratejilerinizin arasına reklam ve işbirliğini de ekleyebilirsiniz. Böylelikle hedeflerinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Remarketing Çalışmalarına Önem Verin

Remarketing çalışmaları, B2B firmalarının web sitesini daha önce ziyaret eden kullanıcılara ulaşmak için kullanabilecek bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisinde tüketiciler farklı gezindikleri web sitelerinde B2B firmalarına ait reklamları görmektedir. Dolayısıyla web siteyi daha fazla kişi ziyaret etmektedir.

Günümüzde remarketing çalışmaları, Facebook reklamlarında ve Google Adwords reklamlarında kullanılabilmektedir. Sizler de daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz.