B2B E-ticarette Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gereken Unsurlar
13 Aralık 2022
B2B Alanında E-ticarette Ürünler Mevcut Müşterilere Nasıl Pazarlanabilmektedir?
15 Aralık 2022

Küçük B2B İşletmelerin Yükselebilmesini Sağlayabilecek Olan Bazı İpuçları

Küçük-B2B-İşletmeleri

Türkiye için, küçük ve orta ölçekli olan B2B işletmelerin öneminin oldukça büyük olduğu bilinmektedir. Ülkemizde faaliyetlerini yürütmekte olan B2B markaların yaklaşık olarak %99,8’i KOBİ statüsünde bulunmakta ve KOBİ’lerde Türkiye’deki istihdamın oldukça büyük bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple hem özel kuruluşlar hem de devlet tarafından küçük ölçekli B2B işletmelerin büyümelerini sağlayabilecek yardımlar ve teşvikler yapıldığı bilinmektedir.

Küçük işletme kapsamında yer alan ve B2B e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin bu gibi yardımlar ve teşviklerin dışında uygulayabilecek oldukları bazı yöntemler de yer almaktadır.

B2B Alanında Küçük Ölçekli İşletme Ne Demektir?

B2B alanında küçük ölçekli işletme, 50 kişiden az çalışan olduğu ve yıllık net hâsılatları 25 milyon Türk Lirası’nı aşmayacak şekilde olan işletmelere verilen ad olarak bilinmektedir. Başka bir deyişle küçük ölçekli işletme, 1 ile 50 kişi arasında çalışana sahip işletmelerin bütününe verilen addır.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B Alanında Küçük Ölçekli İşletme Nasıl Olunmaktadır?

B2B alanında küçük ölçekli işletme olabilmek için ilk olarak kişiler bir şirket kurmalıdır. Şirket kurma aşamasından önce kişiler yaptıkları araştırmalara göre kendilerine uygun olan en önemli işi tercih etmelidir. Genel olarak küçük ölçekli işletme fikirlerinden faydalanarak yapmak istedikleri belirlemiş olan kişiler şahıs şirketi, limited veya anonim şirketlerinden bir tanesini seçip şirket kurma işlemlerini tamamladıktan sonra küçük ölçekli işletme unvanına sahip olmaktadır.

B2B Alanında Küçük İşletme Fikirleri Nelerdir?

Küçük ölçekli işletme kurmaya karar verenler son zamanlarda küçük işletmelere yönelik fikirlere sadık kalmak suretiyle şirket kurma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Küçük işletmelere yönelik olan  bu fikirler sayesinde kişiler doğru olan iş sektörlerine ve iş kollarına yönelme imkanı bulmaktadır.

 • B2B e-ticaret,
 • B2B e-ihracat,
 • Yazılım,
 • Bilişim,
 • Fiziki mağazalar ile satış,

Benzerindeki alanlar son zamanlarda küçük ölçekli işletmeye karar vermiş olan kişilerin tercih etmekte olduğu alanlar arasında bulunmaktadır. Bu alanlar B2B işletmelerin oldukça hızlı şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlamaktadır. İlgi alanlarına göre belirlenecek olan küçük ölçekli işletme fikirleri ile ilgili araştırmalar gerçekleştirilerek hangi alanda faaliyet gösterileceğine karar verilerek küçük işletme kurmak oldukça kolaydır.  İşletme kurulduktan sonra da bazı ipuçlarından faydalanarak küçük ölçekli işletmelere yönelik pazarlama çalışmaları yapılarak işleri geliştirmek mümkündür. Bu ipuçları;

B2B Alanında Küçük Ölçekli İşletmeler İçin SEO Çalışmaları Yapılması

B2B alanında küçük ölçekli işletmelere yönelik pazarlama çalışmaları yapılırken önem verilmesi gerekli olan konular arasında SEO çalışmaları ilk sıralarda yer almaktadır. B2B e-ticaret veya kurumsal sitelerin Google arama botlarınca kolay bir şekilde taranmasını ve indekslenmesini sağlamakta olan SEO çalışmaları, Google’da görünürlüğü artırmaya yarayan çalışmalardır.

B2B alanında küçük ölçekli işletmeler için SEO çalışmaları gerçekleştirmeyi düşünenler, verilmekte olan ücretsiz eğitimler sayesinde SEO’nun ne anlama geldiğini doğru olarak kavrayabilmekte ve SEO çalışmalarını kendileri gerçekleştirebilmektedir. SEO çalışmaları yapılırken;

 • Backlinkler,
 • txt dosyası,
 • Sitemap,
 • Görseller ve görselleri en uygun şekle sokabilme,
 • Anahtar kelimeler,
 • Sitenin kod yapısı,

Gibi çok önemli öğeler yer almaktadır. Küçük ölçekli B2B işletmelerde pazarlama çalışmalarının arasına SEO çalışmalarını eklemek isteyenler bu kavramların ne anlama geldiğini öğrenerek, kendilerini arama motorlarında en uygun şekle sokabilme konusunda geliştirmeli ve küçük ölçekli B2B işletmeler SEO çalışmalarına o şekilde başlamalıdır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B Alanında Sosyal Medya ya Önem Verilmesi

Küçük işletme fikirleri bulunduktan ve kendiişlerini hayata geçirmeye başladıktan sonra kişilerin yapması gereken konuların arasında sosyal medya çalışmaları yapmak bulunmaktadır. Son yıllarda sosyal medya kullanımları hem dünya çapında hem de ülkemizde oldukça hızlı artış göstermektedir. Bu artışlar sayesinde küçük ölçekli B2B işletmeler belirli müşteri kitlelerine ulaşarak işlerini yükseltebilmektedir. Bu sebeple küçük B2B işletmeler hedef kitlelerinde bulunan işletmeleri belirleyip analiz ettikten sonra, hedef kitlelerindeki diğer işletmelerin en çok hangi sosyal medya alanlarında ve en çok hangi saatlerde zaman geçirdiklerini belirlemelidir.