Sosyal Medya Stratejileri B2B E-ihracat Alanında Nasıl Geliştirilebilmektedir?
18 Ekim 2022
B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?
20 Ekim 2022

İspanya’ya B2B E-ihracat Yöntemiyle Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

İspanya’ya B2B E-ihracat Yöntemiyle Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

B2B e-ihracat yöntemini tercih ederek yurtdışına hizmet ya da ürün satışı gerçekleştirmek isteyen işletmelerin satış yapabilecek olduğu pek çok ülke yer almaktadır. Asya’dan Orta Doğu’ya, Amerika’dan Avrupa’ya kadar olan tüm kıtalar ve bu kıtalarda yer almakta olan tüm ülkeler yurtdışında satış yapmayı istemekte olan markaların tercih alanları içerisinde bulunmaktadır. Çünkü B2B firmalar satışlarını yurtdışına yaparak hem uluslararası bir marka haline gelebilmeyi hem de döviz olarak gelir elde edebilmeyi istemektedir.

Yurtdışına satış yapmayı istemekte olan B2B markaların oldukça ilgi göstermekte olduğu ülkelerden biride İspanya’dır.  E-ihracat yöntemiyle İspanya’ya ürün satmayı isteyen B2B markaların sayıları gün geçtikçe artış göstermektedir. Ancak markaların İspanya’ya ürün atışı yapmadan önce İspanya hakkında gerekli olan bilgileri edinerek hareket etmeleri ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.  Araştırma yapılmadan ürün satışı gerçekleştirilmesi gibi bir durumda firmalar bazı dezavantajlarla karşılaşabilmektedir.

İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler Unsurlar

İspanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunmakta ve İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Nüfusu ortalama 47.35 milyon civarında olan İspanya’nın Atlantik Okyanusu’na da kıyısı vardır. Jeopolitik konumundan dolayı pek çok Avrupa ülkesi ile de komşu olduğu bilinmektedir. Birleşik Krallık, Andora, Fransa ve Portekiz İspanya’nın komşu olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Para birimi olarak İspanya’da Euro kullanılmaktadır. Bu durumda da İspanya’ya e-ihracat yöntemi ile satış gerçekleştirecek olan B2B işletmelerin döviz geliri elde edeceği anlamına gelmektedir.

İspanya’ya Satış Nasıl Yapılabilir?

İspanya’ya e-ihracat yapmayı tercih etmekte olan B2B markalar, belirli bazı yöntemlerle hizmetlerini ve ürünlerini İspanya’da yaşamakta olan hedef kitlelere ulaştırabilmektedir. Bu yöntemler;

  • E-ihracat sitesi açmak,
  • Pazaryerlerinde mağaza açmak,

İspanya’ya satış yapmayı istemekte olan işletmelerin satış yapabilecek oldukları yöntemler olarak bilinmektedir.

E-ihracat sitesi açarak, ihracat ürünlerini İspanya’ya satmak isteyen B2B markaların e-ihracat altyapılarından birini tercih ederek sanal mağazalarını hızlı bir biçimde kurmaları gerekmektedir. B2B işletmeler e-ihracat siteleri sayesinde marka bilinirliği de elde edebilmektedir.

Günümüzde pek çok B2B işletme e-ihracat sitesi açmanın yanı sıra Alibaba, Ebay, Amazon gibi uluslararası pazaryeri alanlarında mağaza açmayı tercih edebilmektedir. Ancak bu alanlarda işletmelerin oldukça büyük rekabet içinde bulunmaları gerektiğinden ve satışlarını komisyonlu olarak gerçekleştireceğinden hızlı bir şekilde başarı yakalamayı beklememeleri gerekmektedir.

İspanya Mikro İhracat Şartları Nelerdir?

İspanya’ya satış yapmayı istemekte olan işletmeler istedikleri zaman mikro ihracat şartları doğrultusunda satışlarını gerçekleştirebilmektedir. İspanya, mikro ihracat yapmayı istemekte olan işletmeler için avantajlı ülkeler arasında bulunmaktadır. İşletmeler 300 KG ağırlığa ve 15.000 Euro’ya kadar olan ürünleri KDV’siz olarak İspanya’ya satabilme imkânına sahiptir.

İspanya’ya Satış Yapabilmenin Şartları Nelerdir?

İspanya’ya e-ihracat yapmaya başlamadan evvel bazı prosedürlerin tamamlanması ve belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar ve prosedürler şöyledir;

  • Yurtdışına satış yapılabilmesi için fatura kesilmesi gerekmektedir. bu sebeple e-ihracat yaparak İspanya’ya satış yapılabilmesi için ilk önce şirket kurulması gerekmektedir.
  • İspanya’ya satış yapmayı istemekte olan B2B işletmelerin hizmet ve ürünlerini İspanya’ya satabilmek için çevrimiçi bir mağazalarının olması gerekmektedir. Bunun içinde bir e-ihracat paketi seçerek site kurulumu yapılması gerekmektedir.
  • Site kuruluşu yapıldıktan sonra hizmet ve ürünlerin sergilenecek olduğu sitenin tasarımının yapılması gerekmektedir.
  • Ürün ve tasarım yükleme işlemleri sonrasında İspanya’ya satış yapmak isteyen markaların kargo ve sanal pos anlaşmaları yapmaları gerekmektedir.
  • Site ile ilgili anlaşmalar yapıldıktan sonra, site satış yapmak için hazır hale gelmektedir. sonrasında hedef kitleye ulaşılarak satışların artırılabilmesi amacıyla hizmet ve ürün pazarlamasının yapılması gerekmektedir.

Bu adımların tümü tamamlanarak İspanya’ya e-ihracat yapılmaya başlanmaktadır. İspanya’ya ürün satılarak uluslararası bir B2B markası olunabilinirken aynı zamanda döviz geliri elde edilebilmektedir.

İspanya’ya satış yapılan ürün grupları arasında; hazır giyim ürünleri, ev ve yaşam ürünleri, organik ürünler, hediyelik eşya ve elektronik malzemeler yer almaktadır.