B2B Firması Kurulumu Sürecinde En Doğru Firma İsmi Seçme Rehberi
24 Aralık 2021
B2B Firmalarını Rakiplerinden Ayıracak Stratejiler Nelerdir?
27 Aralık 2021

Instagram’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Link Paylaşma Yöntemleri

Instagram’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Link Paylaşma Yöntemleri

Instagram’da yer alan B2B firmalarının link paylaşımı yaparak ürünleri, hizmetlerini ve kampanyalarını tüketicilere tanıtabilmeleri mümkündür. Fakat Instagram gönderi açıklamalarında paylaşılan linklere tıklanamamaktadır. Bu nedenle firmalar farklı link paylaşma yöntemlerine yönelmektedir. Biz de bu yazımızda Instagram’da yer alan B2B firmaları için link paylaşma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak link paylaşma yöntemleri hakkında bilgi edinebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram Biyografisinde Link Paylaşımı

Instagram’da yer alan B2B firmalarının, hedef kitlelerinde yer alan ya da Instagram hesaplarını takip eden kullanıcılar için link paylaşımı yapabilecekleri ilk alan Instagram Biyografisidir. Genellikle B2B firmaları web site adreslerini Instagram biyografisine ekleyerek kurumsal imajlarını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Fakat zaman zaman pek çok firma link kısaltma ve çoklu link paylaşım araçlarını kullanarak birden fazla link paylaşımı yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada B2B firmalarının izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • Instagram hesabına giriş yaparak profile tıklanmalıdır.
 • Profilde yer alan düzenle butonuna basılarak burada yer alana web site bölümüne paylaşmak istenen link girilmelidir.
 • Bitti butonuna tıklanarak web site ekleme işlemi tamamlanmalıdır.

Sizler de bu adımları sırasıyla uygulayabilir ve Instagram biyografinizde web siteniz yer verebilirsiniz. Böylelikle Instagram profilinizi ziyaret eden kullanıcıları web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Çoklu Link Paylaşım Araçlarıyla Link Paylaşımı

Instagram’da link paylaşımı yapmak isteyen B2B firmalarının büyük çoğunluğu çoklu link paylaşım araçlarını kullanarak link paylaşmaktadır. Firmalar çoklu link paylaşım araçları sayesinde Instagram hesaplarına birden fazla linkin bulunduğu bir bağlantı ekleyebilmektedir. Böylelikle bu bağlantıya tıklayan tüketicileri web sitelerine yönlendirmektedir. Bu noktada B2B firmaları tarafından en çok kullanılan link paylaşım araçları şunlardır:

 • Linktree
 • Lnk.Bio
 • Lin Bio Form Later
 • Sked Link
 • Shorby

Çoklu link paylaşım araçları arasında yer alan Shorby, 14 günlük deneme sürümünün ardından pro sürümü satın alarak kullanılabilmektedir. Diğer çoklu link paylaşım araçlarının ise ücretsiz sürümleri mevcuttur. Sizler de bu tür çoklu link paylaşım araçlarından yararlanarak çoklu bağlantılar oluşturabilir ve bu bağlantıyı profilinize ekleyebilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizi web sitenize yönlendirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Instagram Hikayede Link Paylaşımı

Instagram’da link paylaşımı yapmak isteyen B2B firmalarının tercih edebileceği link paylaşma yöntemlerinden bir diğeri de Instagram hikayede link paylaşımıdır. Instagram’a son zamanlarda gelen güncellemeyle birlikte takipçi sınırlaması olmadan tüm Instagram kullanıcıları link paylaşımı yapabilmektedir. Instagram hikayede link paylaşmak isteyen B2B firmaları;

 • Hikayede paylaşılmak istenen görsel veya videoyu yüklenmelidir.
 • Hikaye kısmında üst bölümde yer alan ‘gülen yüz’e tıklayarak çıkartmalar ekranına ulaşılmalıdır.
 • Ardından bağlantıya tıklayarak hikayede eklenmek istenen link girilmelidir.
 • Bitti tuşuna basarak tüm düzenlemeler tamamlanmalıdır. Böylelikle hikayede link paylaşımı yapılabilmektedir.

Sizler de Instagram hikayede link paylaşmak istiyorsanız sıraladığımız adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede takipçilerinize yönlendirme yaparak onları web sitenize çekebilirsiniz.

Instagram Gönderisi ile Link Paylaşımı

Instagram gönderilerinde link paylaşımı yapıldığı takdirde linke tıklanamamaktadır. Fakat gönderilerde link paylaşımı yapmak isteyen B2B firmaları Insta Shop özelliğini kullanarak gönderi görsellerine link ekleyebilmektedir. Insta Shop özelliği sayesinde B2B firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişiler için gönderilerin görsellerinde ürün etiketi yapılabilmektedir. Bu sayede de B2B firmalarının trafiği artmaktadır. Sizler de Insta Shop özelliğini kullanarak Instagram gönderilerinizde link paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle web sitenize organik trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Instagram Direct Mesajlar ile Link Paylaşımı

Son olarak B2B firmaları için bahsedebileceğimiz Instagram link paylaşma yöntemlerinden biri de Direct mesajlardır. Bu noktada kullanıcılar ile mesaj aracılığıyla link paylaşabilmek mümkündür. Genellikle B2B firmaları Instagram Direct üzerinden link paylaşımı yaparken bir konu ya da ürün hakkında soru soran kişilere link göndermektedir. Örneğin, B2B firmalarının sattığı bir ürün hakkında mesaj atarak fiyat soran bir tüketiciye direkt link paylaşımı yapılabilmektedir. Böylelikle firmalar tüketicilerin ürün sayfasına yönlenmesini sağlayabilmekte ve onların satın alma kararlarını etkileyebilmektedir.