B2B’de SEO Çalışmaları
22 Ocak 2021
B2B’de Kendi Markasını Ortaya Koymak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler
25 Ocak 2021

Instagram’da Takipçi Satın Almak B2B Markaları İçin Zararlı Mıdır?

Instagram’da Takipçi Satın Almak B2B Markaları İçin Zararlı Mıdır?

B2B siteleri için önemli unsurlardan biri sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları ülkemizde yaygın olarak kullanılan platformlardır. Bu platformlar üzerinde hesap açan markalar, daha geniş bir kitleye ulaşmak için birtakım çalışmalar yapmaktadır. Takipçi satın almak bu çalışmalara örnektir. Takipçi satın almak her ne kadar markayı fazla takipçili gibi gösterse de markalara birçok dezavantaj sağlamaktadır. Bu nedenle takipçi satın almak yerine organik olarak takipçi elde etmek gereklidir. Peki, Instagram’da takipçi satın almanın B2B markalarına sağladığı dezavantajlar nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Instagram’da Takipçi Satın Almanın B2B Markalarına Sağladığı Dezavantajlar

Hedef kitleye yönelik değişiklikler olabilir

Instagram’da takipçi satın almanın B2B markalarına sağladığı dezavantajlardan biri hedef kitleye yönelik yaşanabilecek değişikliklerdir. B2B markanızın Instagram hesabı için satın alacağınız takipçiler dünyanın bir ucunda yaşayan kullanıcılar veya bot takipçiler olacaktır. Bu da genellikle markaların hedef kitlelerinin değişmesine yol açmaktadır. Örneğin, kadın giyim sektörü içerisinde bulunan bir firma olduğunuzu ve Instagram hesabınızda takipçi satın almak için bir ajansla anlaştığınızı düşünelim. Satın aldığınız takipçiler hesabınıza yüklendiğinde Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde yaşayan bot hesaplar olduğunu göreceksiniz. Firmanızın yurtdışına satışı olmadığı sürece bu hesapların sizin için bir önemi olmayacaktır. Bu kişiler sayfanızdaki ürün veya hizmetlerle ilgilenmeyecek ve size etkileşim vermeyecektir.

Marka imajınıza zarar verebilir

Instagram kullanıcılarının markalarla etkileşime girmeden önce ilk olarak dikkat ettiği faktörlerden biri takipçi sayısıdır. Takipçi sayısı yüksek olan markalar kullanıcılar tarafından güvenilir olarak görülmektedir. Ancak bu durum organik takipçiye sahip markalar için geçerlidir.

Takipçi satın almak, marka imajına zarar veren bir tutumdur. Çünkü Instagram takipçi sayısıyla gelen etkileşimler doğru orantılı olması gerekmektedir. Ancak takipçi satın alarak gelen takipçiler yeterli etkileşimi getirmeyecektir. Örneğin, 10.000 takipçi satın alınan bir hesabın 300 tane beğenisi olması kullanıcıların olumsuz düşünmesine ve ürün ve hizmetlere karşı önyargılı olmasına neden olacaktır. Kullanıcılarla marka arasında bir güven problemi oluşacaktır.

Reklam çalışmalarından elde edilen verimde düşüşler yaşanabilir

Instagram’da takipçi satın almanın B2B markalarına sağladığı dezavantajlardan biri reklam çalışmalarından elde edilen verimde düşüşler yaşanmasıdır. Genellikle takipçi satan ajanslar tarafından gönderilen çoğu takipçi bottur. Bot takipçiler de hedef kitlenize yönelik değişikliklere neden olacağı için reklam çalışmalarından elde edilen verimde düşüşler yaşanacaktır.

Hedef kitle analizinde kullanılan yaş aralığı, ilgi alanları, tercih ettikleri platformlar gibi birçok unsurda bot takipçiler verilerde değişikliğe neden olacaktır. Reklam çalışmalarınız hedef kitleniz içinde olmayan kişilere ulaşacaktır. Bu durum da reklamlara ayrılan bütçelerin ayarlanmasını zora sokacağı için firmayı zarara uğratacaktır.

İstatistiksel veriler sizi yanıltabilir

Firmanızın Instagram hesabındaki istatistiksel veriler, bir sonraki reklam kampanyanızı, paylaşım sıklığınızı, içeriklerinizi ve sosyal medya analizlerinizi oluştururken bir hayli önemlidir. Instagram’da takipçi satın alan bir hesaba genellikle sahte hesapların gelmesi sosyal medya analizlerini oluştururken kullanacağınız verilerin doğru olmamasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra reklam planlamanızda kullanacağınız hedeflemeler, içerik paylaşımları ve paylaşım sıklığı gibi analizlerin doğru verilerle yapılmasına engel olacaktır. Bu durum da beraberinde etkileşim ve geri dönüşümlerinizin düşmesini getirecektir.

B2B Markalarının Instagram’da Organik Takipçi Elde Etmek İçin Yapması Gerekenler

Instagram’da başarılı olmak ve rakip firmaların önüne geçmek isteyen bir B2B markasıysanız öncelik olarak yapmanız gerekenlerden biri Instagram’da organik takipçi elde etmektir. Bunun için de bazı adımların uygulanması gereklidir. Bu adımlar:

  • Instagram’ı aktif bir şekilde kullanarak hedef kitleye yönelik içerikler paylaşmak,
  • İçerik paylaşımlarında devamlılığı korumak,
  • Instagram’da takipçi sayısını arttırmak için çekilişler ve yarışmalar düzenlemek,
  • Instagram’ın hikaye, canlı yayın, anket ve soru-cevap gibi özelliklerini kullanmak,
  • Takipçilerinizle iletişime geçmek,
  • Takipçilerin fotoğraflarını beğenmek ve onlarla etkileşime geçmek,
  • Takipçilerin markanıza karşı yönelttiği sorulara cevap vermektir.