B2B’de Öngörülen Trendler
21 Ekim 2021
Moda Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları
23 Ekim 2021

Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları

İnsanların temel ihtiyacının beslenme olması, gıda sektörünün daima olmazsa olmaz bir sektör olacağını göstermektedir. Bu sektör pandeminin de etkisiyle B2B’de büyük bir ivme kazanmaya devam etmektedir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren B2B firmaları da iş hacimlerini büyütmek, hedef kitleye ulaşmak, marka bilinirliklerini arttırabilmek için başlıca pazarlama stratejilerinden yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda gıda sektöründe faaliyet gösteren B2B firmaları için pazarlama tüyoları vereceğiz. Sizler de yazımızda verdiğimiz tüyolardan yararlanarak gıda sektöründe öncü bir B2B firması haline gelebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Ağırlık Verin

İçerik pazarlaması; hedef kitleyi etkilemek, onlarla etkileşim içerisinde olmak ve onları harekete geçirmek adına içerik üretimine ve paylaşımına odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Günümüzde pek çok firma içerik pazarlama stratejisinden yararlanmaktadır. Farklı konularda içerik üreterek web siteleri üzerindeki blog bölümlerinde paylaşmaktadır. Genellikle gıda sektöründe yer alan firmaların ele aldığı içerik konuları ise şunlardır:

 • Yemek tarifleri
 • İtalyan mutfağı
 • Turşu nasıl kurulur
 • Organik gıdalar

Bu tür içeriklere olan ilgi her geçen gün arttığı için B2B ile gıda ve yemek satışı yapan firmaların web sitelerindeki blog bölümünde bu tür içerikler paylaşması oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar ürün satışlarını arttırma fırsatını yakalayabilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlamasından Yararlanın

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımından B2B firmaları da payını almak için sosyal medya kullanımına önem vermektedir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda sosyal medya pazarlamasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Böylelikle kısa sürede hedef kitleye ulaşabilme imkanına sahip olmaktadır. Fakat bu noktada firmaların bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Sosyal medya pazarlaması yapacak firmaların hedef kitle analiziyle işe başlamaları gereklidir. Firmalar hedef kitle analiziyle kitlelerin en çok kullandığı sosyal medya platformlarına belirleyebilmektedir. Böylelikle hedef kitlenin en çok kullandığı sosyal medya platformlarına yönelik pazarlama çalışmaları yürütebilmektedir.
 • B2B firmalarının yer aldıkları sosyal medya platformlarında düzenli içerik paylaşımları yapmaları gereklidir. Düzenli paylaşımlar yapılması için de bir içerik takvimi oluşturulmalıdır.
 • Gıda sektörü için sosyal medya pazarlaması yapacak olan firmaların sosyal medya platformlarının çeşitli özelliklerinden yararlanması gereklidir. Hikaye, soru-cevap, reels ve canlı yayın gibi özellikler buna örnektir.

Sizler de gıda sektöründe faaliyet gösteren bir B2B firmasıysanız sıraladığımız hususları yerine getirebilir ve sosyal medyaya önem verebilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Influencerlar ile Reklam ve İşbirliği Yapın

Influencer, hedef kitleyi belli bir konuda etkileyen ve harekete geçiren tanınmış kişi ve hesaplardır. Günümüzde pek çok firma influencerlar ille reklam ve işbirlikleri içerisinde olup ürün ve hizmetlerin hedef kitleye kolaylıkla tanıtabilmektedir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar da influencerlar ile reklam ve işbirliği yaparak tüketicilerin güvenini daha kolay kazanabilmektedir. Böylelikle satışlarını arttırma imkanı bulabilmektedir.

Sizler de B2B ile gıda ve yemek satışı yapan bir firmaysanız influencerlar ile iletişime geçerek reklam ve işbirliği yapabilirsiniz. Böylelikle hem onların hem de kendi hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları; web sitelerin Google gibi arama motorlarında yükselmesi, görünürlüğünün artması ve doğal olarak da trafik akışının sağlanması için yapılan çalışmalardır. İnternetten ürün ve hizmet araştırması yapan tüketicilere ulaşmak isteyen B2B firmaları SEO çalışmalarından yararlanmaktadır. Bu noktada firmaların;

 • İçerik üretimi
 • İçerik optimizasyonu
 • Anahtar kelime analizi
 • Rakip analizi
 • Görsel optimizasyonu
 • Backlink alımı
 • Meta Description ve Meta Tagler

Gibi çalışmaları yerine getirmesi gereklidir. Bu çalışmaların ardından firmaların görünürlüğünün artmasıyla Google’da üst sıralarda yer alabilmesi mümkündür. Böylelikle firmalar hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşarak gelir elde etme fırsatını yakalayabilmektedir. Sizler de SEO çalışmalarından yararlanarak hedef kitlenize gıda ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Böylelikle onların satın alma kararlarını etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.