B2B Sektöründe Hassas Kargolama Sürecinin Önemi
8 Aralık 2020
B2B Sektöründe Satışları Arttırmanı 6 Kritik Yolu
10 Aralık 2020

Geri Dönüşümler B2B Sektöründe Nasıl Arttırılır?

Geri Dönüşümler B2B Sektöründe Nasıl Arttırılır?

B2B sektöründe geri dönüşümlerinizi en yüksek şekilde alacak ayarlamaları ve planlamaları yapmanız bir hayli önemlidir. B2B sektöründe firmalar arası rekabetin artması nedeniyle bu ortamda farklılaşabilmek, farklı içerik fikirleri ortaya koyabilmek bu süreçte daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olacaktır. Genel taktiklere bakıldığında da daha fazla geri dönüşüm sağlamak amacıyla yararlanabileceğiniz taktikleri de bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hedef kitlenizi iyi tanıyın

Yaptığınız çalışmalardan en yüksek geri dönüşümleri alabilmek için hedef kitlenizi çok iyi bir şekilde tanımanız ve anlamanız gereklidir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak, onların dilinde olacak ve onların beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak içerikler oluşturarak daha fazla geri dönüşüm almayı hedefleyebilirsiniz.

İçerisinde bulunduğunuz her platformun farklı hedef kitle ayarları vardır. Ancak farklı platformlarda benzer hedeflere ulaşmak mümkündür. Bu nedenle de genel ayarlamalarınızı ve hedeflemelerinizi oluşturarak farklı platformlar üzerinde de benzer hedef kitle ayarları yapmaya çalışarak, çalışmalarınızı ilgili hedef kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Reklamların gücünden yararlanın

B2B sektöründe geri dönüşümleri arttırmak için reklamlardan yararlanmanız oldukça etkili olacaktır. Bu noktada dijital pazarlama çalışmaları ile web site trafiğinizi ve geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Google Adwords ve sosyal medya reklamlarından yararlanarak ürün ve marka tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Aynı zamanda kampanya duyuruları gibi farklı konseptlerde reklamlar hazırlayarak da tüketicileri web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal mecraları etkin bir şekilde kullanın

Sosyal mecraların tüketicilere ulaşmak için oldukça etkili bir platform olduğunuz hepimiz biliyoruz. Bu platformları etkin bir şekilde kullanarak sosyal yönlendirme trafiğinizi arttırabilirsiniz. Bu platformlar üzerinde düzenli olarak içerik paylaşımları yaparak, takipçilerle etkileşime girerek, ürün ve hizmet tanıtımları yaparak tüketicilerden geri dönüşümler elde edebilirsiniz.

Doğru platformlar üzerinde doğru reklam modellerini kullanın

B2B sektöründe geri dönüşümlerinizi arttırmak için doğru platformlar üzerinde doğru reklam modellerini kullanmanız bir hayli önemlidir. Bunun için hedef kitlenizin en aktif olduğu mecralar üzerinde reklam çalışmaları yapmalısınız. Bu mecraların da sunduğu reklam modelleri arasında kampanyalarınıza en uygun olan modeli seçerek reklamlarınızı hazırlamalısınız.

Doğru platformlarda ortaya çıkaracağınız reklamlarınızdan daha fazla geri dönüşüm alabilmek için hedef kitlenizi de iyi analiz etmelisiniz. Hedef kitlenizi iyi analiz ederek hangi platformlar üzerinde daha aktif olmanız ve hangi aralıklarla içerik paylaşımları yapmanız gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Reklamlarınız için özel varış sayfaları oluşturun

B2B firma reklamları ile geri dönüşümlerinizi arttırabilmek için reklamlarınıza tıklayarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılara ilgili içerikler sunmanız gereklidir. Bu noktada reklam vermeye yeni başlayan B2B firmaların yaptıkları hatalar vardır. Bu hatalardan biri de bir reklam verdiklerinde reklamı ürün ya da hizmet ile ilgili bir varış sayfasına yönlendirmek yerine kendi ana sayfalarına yönlendirmektir. Bu yönlendirme de kullanıcıları yanılttığı için kullanıcıların siteyi terk etmelerine neden olacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için reklam içeriklerinizin yer aldığı varış sayfalarını hazırlayarak reklamlarınıza tıklayan kullanıcıları bu sayfalara yönlendirmelisiniz. Böylelikle de onları mümkün olduğunca bilgilendirmiş olursunuz.

Anahtar kelimelerden yararlanın

Anahtar kelimeler, yüksek aranma hacmine sahiptir. Getirdiği geri dönüşüm ise daha yüksek olan kelime gruplarıdır. İçeriklerinizde anahtar kelimelere yer vererek satın alma sürecinde karar aşamasına gelmiş olan tüketicilere ulaşmanız mümkündür. Bu nedenle hem ürün hem de blog sayfalarınızda anahtar kelimelere odaklanarak, organik olarak bu sayfalara trafik çekebilir ve geri dönüşümlerinizi de etkili bir şekilde arttırabilirsiniz.

Dikkat çekici görsellere yer verin

B2B sektöründe tüketicilere ulaşabilmek ve geri dönüşümlerinizi arttırabilmek için görselliği de ön plana çıkarmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle hem reklamlarınızda kullandığınız görsellerin hem de ürün sayfalarınızdaki görsellerin dikkat çekici olması gereklidir. Tüketicilerin dikkatini çekebilmek için kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görsellere yer verebilirsiniz. Bunun yanı sıra da ürünlerin kullanım alanlarını gösteren görsellere de yer vererek tüketicilerin ilgisini çekebilirsiniz.