B2B Sektöründe Showrooming ve Webrooming Nedir?
29 Eylül 2021
B2B Sektöründe Yeniden Pazarlama Hakkında Her Şey
1 Ekim 2021

Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin B2B Sektöründeki Yeri Nedir?

Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin B2B Sektöründeki Yeri Nedir?

Genellikle online alışveriş yapan tüketiciler satın alacakları ürünlere en uygun fiyatlarla sahip olmak istemektedir. Bu nedenle bazı tüketiciler ürünlerin fiyatlarını tek tek sorgularken bazıları ise fiyat karşılaştırma sitelerinden yararlanmaktadır. Fiyat karşılaştırma siteleri, B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmelerin XML bağlantılarıyla ya da entegrasyonlar ile ürünlerini aktardıkları site türleridir. Bu site türünde ürünler en uygun fiyattan en pahalı fiyata doğru sıralanmaktadır. Tüketicileri en uygun fiyatlı ürünlere yönlendiren fiyat karşılaştırma siteleri, B2B firmalarına ise pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki, fiyat karşılaştırma sitelerinin B2B firmalarına sağladığı avantajlar nelerdir? En çok hangi fiyat karşılaştırma siteleri kullanılmaktadır? Gelin bir göz atalım.

Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B firmaları ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre ettikleri takdirde pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu önemli avantajlar şunlardır:

 • Satın alacakları ürünlerin fiyatını diğer sitelerle karşılaştırmak isteyen tüketiciler genellikle fiyat karşılaştırma sitelerine giriş yapmaktadır. Dolayısıyla fiyat karşılaştırma sitelerinin günlük trafiği bir hayli yoğundur.
 • Fiyat karşılaştırma sitelerinin hazır bir müşteri kitlesi ve müşteri trafiği mevcuttur. B2B firmaları bu müşteri kitlesinden ve müşteri trafiğinden yararlanabilmektedir.
 • B2B firmaları fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde web sitelerine organik trafik çekebilmektedir.
 • B2B firmaları ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleri ile entegre ettiği takdirde daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.
 • Ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleriyle entegre eden B2B firmalarını kolaylıkla satış yapabilmektedir.
 • Pazaryerlerinde komisyon oranları oldukça yüksektir. Ancak fiyat karşılaştırma siteleri pazaryerlerinin aksine düşük komisyon oranlarına sahiptir. Ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre eden B2B firmaları yüksek komisyon ücretleri ödemekten kurtulmaktadır.
 • B2B firmaları fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde marka bilinirliklerini ve satış oranlarını kısa süre içerisinde büyü oranda arttırmaktadır.
 • B2B firmaları uygun fiyatlı ürün sattıkları takdirde Buybox yani hemen al fiyatlarında ön plana çıkabilmektedir.
 • B2B firmaları fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden B2B web sitenizde yer alan ürünleri fiyat karşılaştırma sitelerine entegre edebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Fiyat Karşılaştırma Siteleri Nelerdir?

İndirimli bir şekilde ürün ve hizmet satın almak isteyen tüketicilerin ve ürünlerini entegre eden B2B firmalarının kullandığı birçok fiyat karşılaştırma sitesi vardır. Fakat fiyat karşılaştırma siteleri satış yapılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı fiyat karşılaştırma siteleri kadın giyim, kozmetik ve sağlık ürünleri kategorilerinde ön plana çıkarken bazı fiyat karşılaştırma siteleri ise beyaz eşya, elektronik sektörlerinde çalışmalar yürütmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan fiyat karşılaştırma siteleri şunlardır:

 • Akakçe
 • Cimri
 • Fiyat Sor

Gelin bu siteleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Akakçe

En çok kullanılan fiyat karşılaştırma siteleri arasında yer alan Akakçe, internetten alışveriş yapan tüketicilerin aradıkları ürünleri uygun fiyatlara bulabilmeleri için oluşturulmuş bir sitedir. Uzun yıllardır faaliyet gösteren Akakçe’nin merkezi Ankara’dadır.

Akakçe’de satış yapmak isteyen B2B firmalarının belirli yöntemler kullanarak mağazalarını bu platforma aktarması mümkündür. Bunun yöntemleri şunlardır:

 • Akakçe’de mağaza açmak isteyen B2B firmalarının öncelik olarak yapması gereken hesap açmaktır.
 • Hesap açtıktan sonra Akakçe’nin satıcı başvuru formunu doldurmanız gereklidir.
 • Ticari unvan, adres, site adres, vergi numarası ve dairesi gibi bilgiler ile mağaza açma başvuru yapılmaktadır.
 • Mağaza açıldıktan sonra da sözleşmeyi onaylayabilir ve ürünlerinizi yükleyebilirsiniz.

Cimri

En çok kullanılan fiyat karşılaştırma sitelerinden birisi de Cimri’dir. Cimri ile satış yapan e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ürün ve hizmetlerini kolaylıkla ulaştırabilmektedir. Uygun fiyatlı ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkarak onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir.

Fiyat Sor

Saha çok A101, Bim, Şok ve Migros gibi perakende alışveriş mağazalarının fiyatlarını karşılaştırmak için kullanılan Fiyat Sor, tüketicilerin karşısına uygun fiyatlı ürünleri çıkarmaktadır. Bunun yan sıra perakende mağazalara belirli zamanlarda gelen aktüel ürünler ve indirimli ürünler hakkında tüketicilere detaylı bilgi vermektedir.