B2B Firmalarının Youtube Etkileşimlerini Arttıracak SEO Teknikleri
31 Temmuz 2021
B2B’ye Uygun İş Nasıl Kurulur?
3 Ağustos 2021

Facebook ile Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Yol Haritası

Facebook ile Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Yol Haritası

Her geçe gün artan sosyal medya kullanımı B2B firmalarını da sosyal medya platformlarında yer almaya yöneltmektedir. Sosyal medya platformlarında yer alan firmalar satışlarını kolaylıkla arttırabilmekte ve iş hacmini büyütebilmektedir. Bu noktada firmalar en etkili ve popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’u tercih etmektedir. Facebook, her gün eklenen yeni özellikleriyle firmalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki, Facebook’un B2B firmalarına sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için ne yapılmalıdır? Gelin B2B firması olarak izleyeceğiniz adımlara bir göz atalım.

Profesyonelliğinizi Ön Planda Tutun

Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında yer alan yer alan B2B firmalarının profesyonelliğini ön planda tutması oldukça önemlidir. Bunun için firmaların öncelikli olarak profesyonel bir Facebook sayfası oluşturmaları gereklidir. Firmaların profesyonel bir Facebook sayfası kurarken dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Facebook sayfanızın adı ve kullanıcı adı olarak markanızın adını kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Markanızın logosunu Facebook profil ve kapak fotoğrafı olarak kullanmalısınız.
 • Facebook sayfanızın açıklama kısmına firmanıza ait iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi, vizyonunuzu ve misyonunuzu yazmalısınız.

Böylelikle profesyonelliğinizi ve kurumsal kimliğinizi ön planda tutan bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla da tüketicilerin güvenini kazanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Gönderi ve Hikaye Paylaşımı Yapmaya Önem Verin

Facebook’ta gönderi ve hikaye paylaşımı yapmak, firmaların satışlarını arttırması açısından oldukça önemlidir. Fakat bu noktada firmaların gönderi oluştururken dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır;

 • Firmaların gönderi olarak paylaşacakları görsellerin profesyonelliği yansıtması, satışı yaptığı ürün ve hizmetlere yönelik olması gereklidir.
 • Gönderi ve hikaye paylaşımlarıyla kampanya duyuruları yapılmalıdır.
 • Facebook görsel boyutları dikkate alınarak gönderi ve hikaye paylaşımları yapılmalıdır. Facebook kare gönderi boyutları 1200×1200 piksel, dikdörtgen gönderi boyutları 1200×630 piksel, hikaye boyutları ise 1080×1920 pikseldir.
 • Facebook gönderilerinde kullanılacak linkler link kısaltma araçları ile kısaltılmalıdır.
 • Doğru hashtag kullanımına özen gösterilmelidir.
 • İçerik paylaşım takvimi oluşturarak düzenli paylaşımlara yapılmalıdır.

Sizler de gönderi ve hikaye paylaşımı yaparken sıraladığımız 6 adımı göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle tüketiciler tarafından dikkat çekici paylaşımlara imza atarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Facebook Shop Özelliğinden Faydalanın

Facebook’un firmaları desteklemek amacıyla piyasaya sürdüğü özelliklerden biri Facebook Shop özelliğidir. B2B firmaları Facebook Shop özelliğinden faydalanarak kendilerine bir Facebook mağazası açabilmektedir. Ürün ve hizmet satışlarını bu mağaza aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.

Facebook Shop B2B firmalarına pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Sınırsız sayıda ürün ve hizmet yükleme
 • Müşteriler ile 7/24 iletişim kurabilme
 • Facebook mağaza istatistiklerini analiz edebilme
 • Envanter özelleştirme

Sizler de Facebook Shop’un sağladığı avantajlardan faydalanmak istiyorsanız vakit kaybetmeden mağazanızı açmalısınız. Böylelikle ürün ve hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarının Gücünden Faydalanın

B2B firmalarının satışlarını arttırma da Facebook reklamlarının gücü önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle satışlarını arttırmak isteyen firmaların Facebook reklamları vermesi gereklidir. Bunun için öncelikli olarak Facebook reklamlarında kullanabileceği bir gönderi oluşturmalıdır. İlgili gönderide yer alan ürün ve hizmetlerin hedef aldığı kitle belirlenmelidir. Ardından da nasıl bir bütçeyle ve hangi amaçla reklam verileceğine karar verilmelidir. Bu amaçlar profili ziyaret eden kullanıcıların sayısını arttırmak ve beğeni almak vb. olabilmektedir. Sonrasında da reklamların yayında kalacağı gün sayısının netleştirilip reklam verilmelidir. Sizler de Facebook reklamı vermek için bahsettiğimiz adımları uygulayabilir ve reklamların sağladığı pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Facebook Pixel ile Satışlarınızı Arttırın

Facebook tarafından yakın geçmişte başlatılan Facebook Pixel uygulamasının, firmaların satışlarını arttırmasındaki önemi büyüktür. Facebook Pixel JavaScript kodunun B2B firmalarına eklenmesiyle kullanılmaktadır. Böylelikle;

 • B2B firmalarının yapacağı Remarketing çalışmalarının başarılı olmasına olanak sağlanmaktadır.
 • Facebook reklamlarının istatistikleri kolaylıkla takip edilmektedir.
 • Firmaların düzenleyeceği reklam ve kampanyaları daha verimli bir hal almasına katkı sağlamaktadır.
 • B2B firmalarının Facebook ile satış oranlarını ve marka bilinirliklerini arttırmaktadır.