B2B Alanında Dijital Pazarlama Nedir ve Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
20 Aralık 2022
B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye
B2B Alanında Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere Verilebilecek 5 Tavsiye
22 Aralık 2022

Dikkatleri B2B E-ticaret Sitelerine Çekebilecek 10 Tasarım Eğilimi

B2B e-ticaret tasarım eğilimleri, sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Günümüz koşullarındaki teknolojilere uygun olarak biçimlenen eğilimlerin takip edilebilmesi tüm B2B e-ticaret firmaları açısından oldukça önemli bir durumdur. B2B markalar tasarım eğilimlerini takip ederek, müşteri işletmelere B2B e-ticaret alanındaki yenilikleri takip etmiş olduklarını gösterebilmektedir. Ayrıca işletmeler tasarım eğilimlerini takip ederek güncelliklerini koruyabilmektedirler. Dikkatleri B2B e-ticaret sitelerine çekebilecek 10 tasarım eğilimleri şunlardır;

 • Kurumsal Kimliğe Uyulması

B2B e-ticaret tasarım örneklerine bakıldığı zaman, B2B e- ticaret alanında faaliyet göstermekte olan her markanın, kurumsal kimliklere önem vermekte olduğu görülmektedir.  B2B e-ticaret sitelerindeki tasarımlarda kurumsal kimlik ile uyum sağlamak, tüketici işletmelerin güvenini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Bu sebepten dolayı markalar B2B e-ticaret sitelerinin tasarımlarını yaparlarken genel olarak kendi kurumsal kimlikleriyle uyum sağlayabilen;

 • Yazı karakterleri,
 • Slogan,
 • Logo,
 • Renk

Kullanabilmeye dikkat etmektedirler.  Böylece B2B e-ticaret sitelerine marka kimliklerini yansıtmayı başararak tüketicilere güven verebilmektedirler.

 • Temiz Site Tasarımı Yapılabilinmesi

Eskiden B2B e-ticaret sitesi tasarımlarında markalar, B2B e-ticaret sitelerinin ana sayfalarında birden çok kategoriye, ürüne, bannera ve slider ‘e yer vermekteydiler. Yapılan araştırmalar B2B markaların yürütmekte olduğu bu taktiğin doğru olmadığını göstermiş ve tüketici işletmelerin karışık site yapılarıyla karşılaştıkları zaman siteye olan güvenlerinin azalmaya başladığı ve bu durum karşısında B2B e-ticaret firmalarının satışlarının da azalmaya başladığı görülmüştür.

 • Responsive Tasarım Yapılabilinmesi

Tablet ve cep telefonu tarzındaki cihaz kullanımlarının artmakta olduğu dönemde B2B markaların, responsive tasarımlar yapmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Mobil cihazlarda tasarım değişikliklerine neden olmayacak responsive temalara yer verildiğinde B2B markalar mobil müşterilerini daha çok sitelerinde tutabilmektedirler.

 • Neon Renkler Kullanılabilinmesi

Son zamanlarda en yaygın renkler arasında bulunmakta olan neon renkler bir başka adıyla fosforlu renkler, B2B e-ticaret sitelerinde eğilimleri yakalayabilmek istemekte olan B2B markaların en çok tercih ettikleri renkler arasında yer almaktadır.

 • Asimetrik Site Tasarımlarını Unutulabilinmesi

Tüketiciler B2B e-ticaret sitelerini ziyaret ettiklerinde daha düzgün gözükmekte olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu sebeple asimetrik olan B2B sitelerin yerini, simetrik siteler almaya başlamıştır. Ürün hizmetlerini ve markalarını simetrik tasarımlar ile ön plana çıkarmak isteyen B2B markalar genel olarak sürükle bırak özellikleri bulunan e-ticaret alt yapılarını kullanmayı tercih etmelidirler.

 • E-ticaret Alanına Göre Renk Seçilebilinmesi

B2B e-ticaret tasarım eğilimleri içerisinde site ve sektör renk uyumları oldukça önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Renklerin satın alımlara olan etkisi B2B e-ticaret firmaları tarafından da bilinmektedir. Bu nedenle B2B markalar alanlarına göre renk seçmeyi tercih etmeye çalışmaktadır.

 • Mavi: Sağlık alanında faaliyet göstermekte olan firmalar,
 • Yeşil: Kişisel bakım ve doğal ürünler satan işletmeler,
 • Siyah ile Gold: Lüks ürünler satmakta olan markalar,
 • Beyaz ve Mor: bebek ve anne alanında faaliyet gösteren markalar,

Tarafından tercih edilen renkler olarak bilinmektedir.

 • Ürün fotoğraflarının Öne Çıkarılabilinmesi

Satışlarını ürün fotoğraflarıyla artırmak isteyen B2B markalar, ürün fotoğraflarındaki görsellerde gerçek görsellerden yararlanmayı tercih etmelidirler.

 • Köşeli Butonlardan Vazgeçilmesi

Eskiden B2B e-ticaret sitelerinde dikdörtgen ve köşeli butonlar tercih edilirken artık pek çok B2B markanın modern bir görüntüsü olan daha oval butonlar tercih ettikleri görülmektedir. Bu da B2B e-ticaret sitelerinin dikkatleri üzerlerine çekmelerine yardımcı olmaktadır.

 • Kullanıcı Deneyimleri

Kullanıcı deneyimleri,  B2B tüketici işletmelerinin B2B e-ticaret siteleriyle ne şekilde etkileşime geçtiklerini belirlemekte olan ve buna uygun olabilecek site tasarımları yapılabilmesini sağlayan çalışmalardır. Genel olarak bu konuyla ilgili hizmet veren kişiler yaptıkları deneme yanılma ve uzun analizler yöntemleriyle sitenize nasıl bir tasarım yapabileceğiniz konusunda yardımcı olmaktadır.

 • Hikâyeler ve Insta Storyleri

Insta story ve hikâyeler parçası ınstagramda yapılan paylaşımların B2B e-ticaret sitelerinde yer alan üst kısımda paylaşılarak modern bir görüntü oluşturmaya ve markanın profesyonelliğini de ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır.