B2B Firmaları İçin Sonbahar Sezonunda Satışları Arttırmaya Yönelik İpuçları
11 Kasım 2021
B2B Sektörü İçin Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey
13 Kasım 2021

Dijital Pazarlama Hedeflerini Belirlemek İsteyen B2B Firmalarının İzlemesi Gereken Adımlar

Dijital Pazarlama Hedeflerini Belirlemek İsteyen B2B Firmalarının İzlemesi Gereken Adımlar

B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren firmaların kullandığı bir pazarlama yöntemi olan dijital pazarlama sayesinde firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmektedir. Geliştirdikleri dijital pazarlama stratejileri aracılığıyla marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilme fırsatını yakalayabilmektedir. Fakat firmaların dijital pazarlama stratejileri geliştirmeden önce dijital pazarlama hedeflerini belirlemesi gereklidir. Bunun için de firmaların izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Biz de bu yazımızda dijital pazarlama hedeflerini belirlemek isteyen B2B firmalarının izlemesi gereken adımlardan bahsedeceğiz. Sizler de yazımızda bahsedeceğimiz adımları izleyerek doğru hedef ve stratejilerle dijital pazarlama çalışmalarından yüksek bir verim elde edebilirsiniz.

Hedef Kitlenizde Yer Alan Kişileri Analiz Edin

Firmaların satışını yaptıkları ürün ve hizmetleri satma istedikleri topluluğa hedef kitle denir. Dijital pazarlama çalışmalarının hedef kitleye yönelik olması gereklidir. Bu nedenle B2B firmaları dijital pazarlama hedeflerini belirleme sürecinde hedef kitlelerinde yer alan kişileri analiz etmelidir. Hedef kitle analizinde kişilerin yaş aralıkları, cinsiyetler, demografik bilgileri, internet kullanma ve internetten alışveriş yapma alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Hedef kitle analizi sonrasında da belirli taktikler uygulanmalıdır. Bu taktikler şunlardır:

  • Hedef kitlesi Z kuşağı içerisinde yer alan bireylerden oluşan B2B firmaları dijital pazarlama hedeflerini daha çok TikTok gibi sosyal medya platformları için,
  • Hedef kitlesi Y kuşağı içerisinde yer alan bireylerden oluşan B2B firmaları dijital pazarlama hedeflerini daha çok Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları için,
  • Hedef kitlesi X kuşağı içerisinde yer alan bireylerden oluşan B2B firmaları ise dijital pazarlama hedeflerini daha çok Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları için

Belirlemelidir. Sizler de hedef kitle analiziyle başarılı pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

Rakip Analizi Yapın

Dijital pazarlama hedeflerini belirlemek isteyen B2B firmaları hedef kitle analizinden sonra rakiplerini de analiz etmesi gereklidir. Rakip analizi yaparken de bazı sorulara cevap aranmalıdır. Bu sorular şunlardır:

  • Aynı sektörde faaliyet gösterilen rakip firmalar nelerdir?
  • Bu firmalar neden rakip olarak görülmekte?
  • Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?
  • Rakiplerin hedefleri nelerdir?
  • Rakiplerin yer aldığı sosyal medya platformları nelerdir?

Bu sorulara cevap vererek hareket eden firmalar dijital pazarlama hedeflerini doğru bir şekilde belirleyebilmektedir. Sizler de rakip analizi yaparak onlarla rekabete girebileceğiniz dijital bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Böylelikle onların önüne geçebilir ve satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Gerçekçi Veriler ile Hareket Edin

Dijital pazarlama hedeflerini belirlemek isteyen B2B firmaların gerçekçi veriler ile hareket etmesi, ulaşılabilecek hedefler koyması bakımından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Örneğin, influencer gibi tanınmış kişi ve hesaplar ile reklam ve işbirliği yapan B2B firmalarının yaptığı dijital pazarlama çalışmaları ile satışlarını %25 arttırdığını varsayalım. Bu firmanın bir sonraki reklam ve işbirliğinde %25-%45 aralığında bir dijital pazarlama hedefi belirlemesi doğru bir yaklaşım olmaktadır. Bunun yerine %70 ila %80 gibi bir oranda satışlarını arttırma hedefi koyan firmalar gerçeklikten uzaklaşmaktadır. Dolayısıyla da markanın yaptığı çalışmalar boşa gitmektedir.

Ölçülebilir ve Spesifik Hedefler Ortaya Koyun

B2B firmalarının dijital pazarlama hedeflerini belirlerken ölçülebilir hedefler ortaya koymaya özen göstermeleri oldukça önemlidir. Bu noktada hedeflerine yaklaşıp yaklaşmadıklarını öğrenebilmek için Ahrefs, Google Analytics ve Hoot Suite gibi analiz araçlarından yararlanmaları gereklidir.

Dijital pazarlama hedeflerini belirlemek isteyen B2B firmalarının bu süreçte spesifik bir hedef ortaya koyması da çalışmaları başarıya ulaşmasında bir hayli önem taşımaktadır. Örneğin, web sitesinde blog çalışmaları yapan bir B2B sektöründeki bir firmanın dijital pazarlama hedeflerini belirlerken blog trafiğinin yıl sonuna kadar %20 artacağına yönelik bir hedef ortaya koymasında fayda vardır. Çünkü bu şekilde blog çalışmaları için hem spesifik hem de ölçülebilir bir hedef koyabilmek mümkündür. Aynı zamanda da firmaların ortaya koydukları hedefe yakınlığını daha doğru bir şekilde analiz edebilmektedir.