Moda Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları
23 Ekim 2021
Kozmetik Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları
26 Ekim 2021

Black Friday İçin B2B Firmalarına Verilebilecek Pazarlama Tüyoları

Black Friday İçin B2B Firmalarına Verilebilecek Pazarlama Tüyoları

B2B ile internetten ürün ve hizmet satan firmalar özel gün ve kampanya dönemlerinde ürün ve hizmetlerine yönelik indirim uygulamaktadır. Bu özel gün ve kampanya dönemlerinden biri de Black Friday’dir. Bazı siteler bu günü Efsane Cuma ve Kara Cuma olarak adlandırmaktadır. Tüketiciler de Black Friday’e kayıtsız kalmayarak alışverişlerini yapmaktadır. Bu noktada B2B firmaları ulaştıkları hedef kitleyi daha geniş tutmak ve satışlarını arttırmak için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Biz de bu yazımızda Black Friday için B2B firmalarına pazarlama tüyoları vereceğiz. Sizler de vereceğimiz pazarlama tüyolarını uygulayarak kampanya döneminde hedeflediğiniz sonucu alabilirsiniz.

E-posta Pazarlamaya Önem Verin

E-posta pazarlama; tüketicilere ürün, hizmet ve kampanyalar hakkında bilgi vermek için e-posta göndererek yapılan bir pazarlama türüdür. Firmaların e-posta pazarlama ile dönüşüm oranlarını ve satışlarını arttırabilmeleri mümkündür. Bu nedenle Black Friday’de satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının e-posta pazarlamaya önem vermesi gereklidir.

E-posta pazarlama sayesinde firmalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ürün, hizmet ve kampanyalarını daha kolay ulaştırmaktadır. Sizler de Black Friday’den hedeflediğiniz verimi elde etmek için e-posta şablonları kullanabilir ve kişiselleştirilmiş pazarlama yöntemleriyle hedef kitlenin ilgisini çekebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarında Yerinizi Alın

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, B2B firmalarının buna ayak uydurarak sosyal medya platformlarında yerini almasına neden olmuştur. Çünkü firmalar sosyal medya platformları aracılığıyla hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda yerini alarak Black Friday’e yönelik çalışmalar yapması gereklidir.

Black Friday sosyal medya çalışmaları yapmak isteyen firmalar;

  • Sosyal medya platformlarında düzenli iletişim yürütmeye özen göstermelidir.
  • İletişim yürütmeye Black Friday indirimleri öncesinde başlamalıdır.
  • İletişim yürütürken yerini aldıkları sosyal medya platformlarının dinamiklerini göz önünde bulundurmalıdır.
  • Sosyal medya paylaşımlarının profesyonel olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kullanıcıların ilgisini çekecek kampanya metinleri yaratılmalıdır.
  • Hashtag kullanımına önem verilmelidir.
  • Sosyal medya platformlarında reklam vermeye özen gösterilmelidir.

Sizler de B2B ile ürün ve hizmet satışı yapan bir firmaysanız Black Friday döneminde sıraladığımız hususları yerine getirmelisiniz. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Genellikle tüketiciler özel gün ve kampanya dönemlerinde ürün ve hizmet arayışlarını arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Black Friday’de B2B firmalarının Google Adwords reklamları vermesi gereklidir. Böylelikle firmaların hedef kitlelerine ulaşması ve ürün veya hizmetlerini onlara pazarlaması mümkündür.

Black Friday döneminde Google Adwords reklamları verecek olan firmaların;

  • Hedef kitle analizi yapması gereklidir.
  • Hedef kitle analizinin ardından firmanın ürün ve hizmetleri için reklam verilecek anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelimeleri belirlerken de Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanmak da fayda vardır.
  • Anahtar kelime seçimi sırasında sadece kısa kuyruklu anahtar kelimelerle sınırlı kalmayıp uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer verilmelidir.
  • Reklam bütçesinin doğru bir şekilde belirlenmesi gereklidir.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak Google Adwords reklamlarınızı planlayabilirsiniz. Böylelikle Black Friday döneminde satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yapın

Ürün ve hizmet arayışlarını arama motorları üzerinden gerçekleştiren tüketicilere ürün ve hizmetlerini ulaştırmak isteyen B2B firmaları arama motoru optimizasyonundan yararlanmaktadır. Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları, B2B sitelerinin organik bir şekilde arama sonuçlarında yer almasını sağlayan çalışmalardır. Bu nedenle Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen B2B firmalarının Black Friday döneminde SEO çalışmaları yapması gereklidir. Bunun için de öncelik olarak bir kampanya sayfası oluşturulmalıdır. Kampanya sayfalarında kullanılacak anahtar kelimeler analiz edilmelidir. Kampanya sayfasında kullanılan içeriklerin de SEO uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Sizler de Black Friday için SEO çalışmaları yaparak web sitenizin görünürlüğünü arttırabilir ve Google’da organik sıralama elde edebilirsiniz. Böylelikle reklam harcamalarına gerek duymadan hedef kitlenize kısa sürede ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.