B2B Sektöründeki KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Stratejileri
9 Aralık 2021
Yurtdışına Satış Yapmak İsteyen B2B Firmaları İçin Reklam Stratejileri
13 Aralık 2021

Başarıyı Yakalamak İsteyen B2B Firmalarını Yapmaması Gereken Hatalar

Başarıyı Yakalamak İsteyen B2B Firmalarını Yapmaması Gereken Hatalar

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmalar daha geniş bir kitleye ulaşmayı, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Firmaların bu hedeflerini gerçekleştirmelerinin yolu ise başarılı olmaktan geçmektedir. Fakat B2B sektöründe bazı firmalar hızla yükselerek başarılı olurken bazıları ise başarısızlıklar karşı karşıya kalmaktadır. B2B’de başarısızlıklarla karşı karşıya kalan firmaların başarısız olmalarının altında yatan sebep ise sıklıkla yapılan hatalardır. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının başarısız olmasına yol açabilecek hatalardan bahsedeceğiz. Sizler de bu hatalardan kaçınabilir ve B2B’de başarıyı yakalayabilirsiniz.

İş Planı Yapmamak

B2B firmaları için iş planları oldukça önemlidir. Çünkü iş planları sayesinde firmalar web site kurulumu, web site tasarımı, ürün ve tedarik zinciri yönetimi, ürün fotoğrafları ve açıklamaları, ödeme seçenekleri, reklam ve pazarlama stratejileri gibi B2B süreçlerini profesyonel bir şekilde planlayabilmektedir. Böylelikle de firmalar kriz anlarında nasıl bir yol izleyeceklerini belirleyebilmekte ve buna göre hareket edebilmektedir.

B2B firmalarının bir bölümü iş planı hazırlayarak bu plan çerçevesinde hareket ederken büyük bir bölümü ise iş planı hazırlamadan hareket etmektedir. İş planı hazırlamayan firmalar B2B süreçlerini nasıl yürüteceklerine karar verememekte ve müşteri ilişkileri yönetimi konusunda problem yaşayabilmektedir. Dolayısıyla da B2B sektöründe başarısız olmaktadır. Sizler de B2B’de başarısız olmak yerine başarıyı yakalamak istiyorsanız birçok firmanın yapmaması gereken hatalardan biri olan iş planı hazırlamama hatasından kaçınmalısınız. Harekete geçmeden önce bir iş planı hazırlamalı ve tüm süreçleri bu plan dahilinde gerçekleştirmelisiniz.

Web Sitede Kalitesiz Ürün Görsellerine Yer Vermek

B2B ile internetten ürün satın alan müşterilerin önem verdiği unsurlardan biri ürün görselleridir. Çünkü web siteden alışveriş yapacak olan tüketiciler genellikle bir ürünü ürün görselleri aracılığıyla tanımakta ve satın almaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının web sitelerinde yer verdikleri ürün görsellerine önem vermeleri gereklidir. Fakat günümüzde pek çok B2B firması sitelerini hızlı bir şekilde kurmak için ürün görsellerine önem vermeden hareket etmekte ve genellikle web sitelerinde kalitesiz ürün görsellerine yer vermektedir. Kalitesiz ürün görsellerine yer vermek, firmaların web site kurulum sürelerini her ne kadar azaltsa da yaptığı satışları da o denli azaltmaktadır. Çünkü bu durum tüketicilerin firmaya duydukları güveni sarsmaktadır. Sizler de web sitenizi kurarken profesyonel ürün görsellerine yer vermeye özen göstermelisiniz. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilir ve onların güvenini kazanabilirsiniz.

Ürün Açıklamalarının Yetersizliği

Başarıyı yakalamak isteyen B2B firmalarının yapmaması gereken hatalardan biri de ürün açıklamaları ile ilgilidir. Genellikle birçok B2B firması sitelerini hızlı bir şekilde kurabilmek için SEO uyumlu olmayan ve kopyala yapıştır yöntemi ile eklenen ürün açıklamalarını sitelerinde kullanmaktadır. Bu da firmaların SEO sıralamalarını etkilemekte ve arama motorlarındaki görünürlüğünü azaltmaktadır. Bu nedenle firmaların ürün açıklaması yazarken göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Ürün açıklamalarını yazarken anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Bu sayede tüketicilerin en çok hangi kelimeler ile ürün araması yaptığı saptanmalıdır.
  • SEO uyumlu ürün açıklamalarına yer verilmelidir.
  • Ürün açıklamaları özgün bir şekilde oluşturulmalıdır.
  • Ürün açıklamalarında abartılı ifadelerden uzak durulmalıdır.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak B2B firmanızı hata yapmaktan kurtarabilirsiniz. Böylelikle B2B sektöründe başarıyı yakalayabilirsiniz.

Faturasız Ürün Göndermek

B2B firmalarının yapmaması gereken hatalardan bir diğeri de faturasız ürün göndermektir. B2B sektöründe faaliyet gösteren her firmanın satışını yaptığı ürünleri faturalandırması ve devlete belirli vergiler ödemesi gereklidir. Faturasız ürün gönderimi yapıldığında satıcılar cezai işlemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Cezai işlemler ile karşı karşıya kalmak istemeyen B2B firmalarının birçoğu e-fatura kullanarak faturalarını otomatik bir şekilde kesmektedir. Böylelikle de faturasız ürün göndermenin önüne geçmektedir. Sizler de e-fatura sisteminden yararlanarak müşterilere faturalarını gönderebilirsiniz. Böylelikle cezai işlemlere maruz kalmaktan kurtulabilirsiniz.