B2B’de Instagram Profili Düzenlerken Bilinmesi Gerekenler
16 Aralık 2020
B2B Sektöründe İleti Yönetim Sistemi Nedir?
19 Aralık 2020

B2B’yi Diğer İş Modellerinden Ayıran En Önemli Farklar Nelerdir?

B2B’yi Diğer İş Modellerinden Ayıran Farklar Nelerdir?

Kurumsal ya da özel girişimci firmalarda B2B, B2C ya da C2C iş modellerini duymayanımız yoktur. Peki, bu iş modellerinin anlamlarını gerçekten biliyor muyuz? Bu yazımızda B2B ve diğer iş modellerinin anlamlarından bahsedeceğiz ve B2B’yi diğer sektörlerden ayıran farkları ele alacağız.

B2B İş Modeli Nedir Ve Ne İşe Yarar?

İngilizce açılımı ‘Business to Business’ olan B2B iş modeli, Türkçe’ye ‘Firmadan Firmaya’ olarak çevrilmektedir. Ülkemizde en çok kullanılan iş modellerinden biridir. Kısa tanımı ise, firmaların kendi aralarında gerçekleştirdikleri pazarlama veya satış uygulamalarıdır. Bu da bir firmanın ürün veya hizmetlerinin başka bir firmaya pazarlanması anlamına gelmektedir.

B2B sektörü içerisinde faaliyet gösteren firmalar, temel olarak birbirlerinin sunduğu hizmetleri iyileştirme prensibi ile çalışmaktadır. Hammadde ticareti, operasyonel sebeplerle kurulan iş birlikleri ve toptancı-perakendeci iş modeli B2B sektörünün ortaya çıkardığı başlıca durumlardır. Aslına bakıldığında tüm firmalar, üretim faaliyetlerini devam ettirmek amacıyla B2B iş modelini uygulamak zorundadır. Örneğin, bir otomobil üretiminde lastiklerinden elektronik aksamına kadar binlerce farklı parçadan yararlanılmaktadır. Tüm bu parçaları pek çok farklı tedarikçiden satın alan üretici, ürünü son haline getirdikten sonra tüketicilerin karşısına çıkarmaktadır. İşte bu noktada bahsettiğimiz B2B iş modelinin ortaya çıkardığı bir durumdur.

B2C İş Modeli Nedir Ve Ne İşe Yarar?

İngilizce açılımı ‘Business To Customer’ olan B2C iş modeli, Türkçe’ye ‘Firmadan Tüketiciye’ olarak çevrilmektedir. Firmaların tüketicilerle direkt olarak kurduğu ticari ilişki B2C iş modeli olarak tanımlanmaktadır. Bireysel olarak yapılan tüm alışverişler bu iş modelinin kapsamına girmektedir.

B2C iş modeli, pazarlama ve satış sektörünün ülkemizde gösterdiği gelişimle doğru orantılı olarak büyük bir hızla etki alanını genişletmektedir. Üreticilere ve tüketicilere sayısız avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlardan biri de B2B sektöründe küçük bir girişimci firma olsanız dahi dünyanın en uç noktalarına bile ürün satabilmektir. Böylelikle satış karlılığı ve marka bilinirliği elde edilmiş olunacaktır.

C2C İş Modeli Nedir Ve Ne İşe Yarar?

İngilizce açılımı ‘Consumer To Consumer’ olan C2C iş modeli, Türkçe’ye ‘Tüketiciden Tüketiciye’ olarak çevrilmektedir. Tüketicilerin birbirleriyle kurdukları ticari ilişki C2C iş modeli olarak tanımlanmaktadır. C2C iş modeli, pazarlama ve satış sektörünün büyümesiyle ortaya çıkmıştır. Bu iş modelinde, tüketiciler sahip oldukları ürünleri belirli pazaryeri uygulamaları aracılığıyla diğer tüketicilere kendi belirlediği bir fiyat üzerinden satışa sunulmaktadır. Üstelik yapılan satışı faturalandırma gibi bir zorunluluk da bulunmaması son derece ilgi çekmektedir.

B2B’yi Diğer İş Modellerinden Ayıran En Önemli Farklar Nelerdir?

  1. B2B’yi diğer iş modellerinden ayıran en önemli farklardan biri hedef kitledir. B2B ve diğer iş modelleri arasındaki fark son kelimelerinde açıklanan müşterinin kim olduğudur. B2B iş modeli firmalara hitap etmektedir. Ancak B2C ve C2C iş modelleri tüketiciye hitap etmektedir.
  2. B2B iş modelinde ürünlerin teslimatı, fiyatlandırma ve ödeme koşulları pazarlığa ve değişime açıktır. Diğer iş modellerinde ise pazarlık ve değişim pek mümkün değildir. Teslimat koşulları ve fiyatlandırma konularında müşterinin pazarlık payı bulunmamaktadır. B2C ve C2C iş modellerinde ürünler ve fiyatlar yayınlanmaktadır.
  3. B2B iş modelini diğer iş modellerinden ayıran farklardan biri de alışveriş alışkanlıklarıdır. Örneğin, B2B iş modelinde ürün ve hizmet alışverişleri belirli periyodlarla tekrarlanmaktadır. Diğer iş modellerinde ise yapılan ürün ve hizmet alışverişinin aynısının tekrarlanmama ya da ihtiyaç duyulmama olasılığı bulunmaktadır.
  4. Satın alma kararları da belirleyici farklardan biridir. B2B iş modelinde satın alma kararı firmanın çıkarları doğrultusundadır. Diğer iş modellerinde B2B’nin aksine ihtiyaç dışında duygusal faktörler ve özel günler de satın alma kararlarını etkileyen faktörlerdir.
  5. B2B ve diğer iş modellerini web siteleri açısından da değerlendirirsek, B2B iş modelinde müşteriler ürün çeşitliliğine, sitenin kullanım ve navigasyon kolaylığına bakmaktadır. Diğer iş modellerinde ise web sitenin tasarımı daha çok önemlidir. Web sitelerinin ilgi çekici ve dikkat dağıtmayacak bir tasarımı olmasına özen gösterilmektedir.