2021’in B2B Trendleri
9 Ocak 2021
B2B’de Hızlı Yükselişin Yolları
12 Ocak 2021

B2B’ye Atılmanın Faydalı Yolları

B2B’ye Atılmanın Faydalı Yolları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok sektörde olduğu gibi ticaret sektöründe de önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler arasında B2B iş modeli oldukça önemlidir. B2B’ye atılan pek çok girişimci firma, yaptığı birtakım çalışmalarla ve uyguladığı bazı yöntemlerle çok daha geniş bir kitleye ulaşma imkanı bulmaktadır. İşin ticari boyutunun yanında, müşteri memnuniyeti açısından da B2B iş modeli oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Elbette ki, B2B’ye atılmanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bu yazımızda kapsamlı olarak B2B’ye atılmanın faydalarından bahsederek, ‘neden B2B’ye atılmalıyım?’ sorusuna cevap arayan girişimcilere bilgi vereceğiz.

7/24 Satış İmkanına Sahip Olunur

Teknolojinin gelişmesiyle artık her saniye kullanıcıların internette olması ve ticaret yapabilmesi mümkündür. Eğer sizin de B2B web sitenizin yazılımı ve teknik altyapısı güçlüyse, müşterilerinize 7/24 aralıksız satış imkanı sunabilirsiniz.

B2B iş modelinde ticaret yapmanın en büyük kolaylığı, ürün ve hizmetlerin hızlı bir şekilde satın alınması ve müşteriye hiçbir zahmet vermeksizin ayağına kadar ulaştırılmıştır. Bu nedenle tüketiciler günün herhangi bir saatinde, aklına takılan ya da internette gördüğü bir ürünü satın almak isteyebilir. Siz de böylelikle ürün ve hizmetlerinizi 7/24 tüketicilere sunabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha Geniş Bir Kitleye Erişim Sağlar

Fiziksel mağazalar, sadece belli bir bölgedeki yerel müşterilere erişmenize imkan tanımaktadır. Ancak B2B web sitesi oluşturarak, başlangıçta tüm ülkeye sonrasında ise tüm dünyaya satış yapma imkanına ulaşabilirsiniz. Doğru stratejiler uygulayarak, SEO çalışmalarında bulunarak ve iyi bir reklam kampanyası oluşturarak B2B sitenizin erişim skalasını genişletebilirsiniz. Hatta mobil uyumlu B2B sitesi de kurarak, tüketicilerin mobil üzerinden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir kitleye erişim sağlayarak, satışlarınızı ve geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

B2B markanızın adını hiç duymamış internet kullanıcılarına bile erişim sağlayabilmek oldukça önemlidir. Bunun için doğru SEO stratejileri oluşturarak, Google gibi büyük arama motorlarının sorgularında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin ürün ve hizmetlerinize ulaşmasını sağlayabilir, sadık müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

Düşük Bütçe ile Yüksek Gelirler Elde Edilebilir

B2B ile geleneksel satış yöntemlerinin yanı sıra sanal mağaza oluşturularak da satış yapılabilmektedir. Özellikle de sanal mağaza açarak, fiziki bir mağazada ödemeniz gereken mekan kirası, elektrik, su ve doğalgaz faturaları, çalışan personellerin maaşları ve onların sigorta ödeneği gibi ödemelerden de kaçınılabilmektedir.

B2B’ye yeni başlayan bir girişimci firmaysanız ve düşük bütçeye sahipseniz, her ne kadar zor olsa da tek başınıza dahi işletmenizi yönetebilmeniz mümkündür. Böylelikle çok daha düşük bütçeyle başarılı işler yapabilir, yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Geniş Ürün Seçeneklerine Sahip Olunabilir

Tüketicilere birden fazla kategoride ürün ve hizmet sunmak oldukça önemlidir. Tüketicinin her firmada göreceği ürünler onların ilgisini çekmeyecek ve satın alma kararlarını etkilemeyecektir. Bu noktada B2B sektörüne atılarak geniş ürün seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Tüketicilere sunacağınız geniş ürün seçenekleri ile de hangi ürünün ne gibi özelliklere sahip olduğunu görmelerini sağlayabilir, aralarındaki fiyat farklarını kolaylıklar karşılaştırmalarına yardımcı olabilirsiniz. Tüketicilere sunacağınız bu imkan, B2B’nin bir başka artısı olarak karşınıza çıkacaktır. Böylelikle sadık müşteri kitlesi elde edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Düşük Bütçe ile Reklam ve Pazarlama Çalışmaları Yapılabilir

Klasik ticarette yapılacak reklam ve pazarlama çalışmalarının maliyeti B2B ile kıyaslandığında çok daha fazladır. Bu nedenle B2B’ye atılarak, düşük bütçeniz olsa dahi tüketicilerin ilgisini çekebilecek reklam ve pazarlama çalışmaları yapabilmeniz mümkündür. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları ve Google, Yandex gibi arama motorları üzerinden yapılan etkili reklam çalışmaları ile hedef kitleye çok daha düşük bütçeler ile ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmet görselleri, alternatif tasarımları ve marka sloganlarını deneyerek en doğru seçenekleri kısa zamanda görebilirsiniz. Bu seçenekler üzerinden de reklam ve pazarlama çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir kitleye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi kısa sürede arttırabilirsiniz.