B2B’de Marka Elçisi Nedir?
11 Şubat 2021
B2B Site Trafiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
15 Şubat 2021

B2B’de Z Kuşağına Hitap Etmek Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de Z Kuşağına Hitap Etmek Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de ürün ve hizmetlerin tanıtımını yaparak satışları arttırmak için yaş aralığı, sosyo-ekonomik durum, yaşanılan yer gibi faktörleri göz önünde bulundurarak doğru hedef kitleyi analiz etmek gereklidir. Eğer ürünlerinizin hedef kitlesi 1990’lı yılların ikinci yarısından sonrasıyla 2000’li yılların başında doğmuş olanları kapsıyorsa Z kuşağı hedef kitleye sahipsiniz demektir. Z kuşağı; günümüzün en dinamik kesimini oluşturan, düşünce ve davranış biçimi bakımından önceki kuşaklardan farklı olanlar için kullanılan genel bir ifadedir. Bu yazımızda Z kuşağını nasıl daha iyi anlayabileceğinizden ve B2B firmaları için Z kuşağına hitap etmek için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Z Kuşağı Hedef Kitlenin Davranışları Nasıl Şekillenir?

Z kuşağı; teknolojik gelişmelerin hız kazandığı ve internet tabanlı iletişimin hayatın her alanına hâkim olduğu bir dönemde büyüyen kuşaktır. Genç, dinamik ve aktif bir kitleden meydana gelen Z kuşağı; internet çağının içine doğmuş, tüm teknolojik aletlerin hayatın ayrılmaz parçası haline geldiği bir dönemde büyümüştür.

Günümüzde her şeyin kolaylıkla yeni görünümlere kavuştuğu bu çağdan Z kuşağı da yararlanarak daima dinamik ve yenilikçi olmayı başarmıştır. Bu kuşak; spor egzersizinden beslenme düzenine, kaç saat uyuyacağından iş takvimine kadar her şeyi aplikasyonlarla düzenleme ve kontrol edebilme imkanına sahiptir.

B2B’de Z Kuşağına Hitap Edebilmek İçin Neler Yapılabilir?

Hedef kitleye yönelik mesajlar verin

Z kuşağı, her şeyin piyasaya çıkar çıkmaz eskidiği bir dönemin çocuklarıdır. Bu nedenle B2B’de Z kuşağına hitap edebilmek için onlara yönelik mesajlar vermek gereklidir. Z kuşağına yönelik mesajların kısa ve net olması oldukça önemlidir.

Kendi düşüncelerini ve davranışlarını sergilemekten çekinmeyen Z kuşağı; esprili, güncel ve sembolik göndermelerin bulunduğu kendi iletişim dilini inşa etmektedir. Bu iletişim dilini hedef kitle ile kuracağınız iletişim tonunu belirleyebilmek için doğru bir şekilde gözlemlemek gereklidir.

Sosyal medya platformlarında aktif olun

Markanızın, ürün ve hizmetlerinizin internet çağının içine doğmuş olan Z kuşağı tarafından bilinmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında yer almanız gereklidir. Özellikle Z kuşağı tarafından yaygın olarak kullanılan Instagram’da bulunmak, hedef kitleye kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacaktır. Instagram’a uygun olarak üreteceğiniz içeriklerle Z kuşağı hedef kitleye hitap edebilmek mümkündür.

Sosyal medya paylaşımlarında görsellerinizin özenli, dikkat çekici; verdiğiniz mesajların ise kısa ve net olmasına özen göstermelisiniz. İçerik takvimi oluşturarak, düzenli olarak paylaşım yapmalısınız. Video, ses ve yazı formatlarını birleştirerek hikaye oluşturmalısınız. Bu hikayeleri öne çıkararak profilinizi ziyaret eden her kullanıcının görmesini sağlayabilirsiniz.

Youtube videoları hazırlayın

Z kuşağının farklı konulardaki içeriklere ulaşmak için en fazla tercih ettiği sosyal medya platformlarından biri de Youtube’tur. Youtube’ta eğlenceli ve samimi bir dille ürün içerikleri hazırlayarak, paylaşabilirsiniz. Youtube videoları ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak, kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra dijital mecralara reklam vermeyi düşünebilir, Youtube reklamlarını tercih edebilirsiniz.

Tanınmış kişi ve hesaplarla işbirliği yapın

B2B’de kendi kuşağı ile kolay etkileşime geçen Z kuşağına hitap edebilmek için, tanınmış kişi ve hesaplarla işbirliği yapmak oldukça önemlidir. Tanınmış kişi ve hesaplar hedef kitlenizle aranızdaki mesafeyi kısaltarak, iletişiminizi kuvvetlendirir. Aynı zamanda size Z kuşağı hakkında bilgi vererek, pazarlama iletişiminizin güçlenmesine katkı sağlar. Böylelikle marka bilinirliğinizin ve satışlarınızın artmasına yardımcı olur.

Sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin

Herkesin hayatında olduğu gibi Z kuşağının da hayatında cep telefonları ve diğer mobil cihazlar önemli bir yer kaplamaktadır. Bu nedenle B2B sisteminde Z kuşağına hitap edebilmek için sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizin mobilde de rahat ve düzgün görünmesine özen göstermelisiniz. Sitenizde olduğu gibi mobil cihazlarda da sayfa yüklenme hızına önem vermelisiniz. Böylelikle Z kuşağının satın alma kararlarını kolaylıkla etkileyebilirsiniz.