B2B’de Site Yönetim Rehberi
26 Temmuz 2021
B2B’de Instagram Postu Nasıl Tasarlanır?
29 Temmuz 2021

B2B’de Yararlanılan Popüler Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

B2B’de Yararlanılan Popüler Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Sosyal medya, kullanıcıların birbirleriyle eş zamanlı ve çift taraflı olarak bilgi paylaşımını sağlayan medya sistemidir. Bu medya sistemi, kişilerin yanı sıra B2B firmaları tarafından da kullanılmaktadır. Sosyal medyanın kullanılmasıyla B2B firmaları pek çok avantajlı durumdan faydalanabilmektedir. Fakat B2B firmalarının sosyal medya platformlarında hesap açmadan önce en popüler platformların hangilerinin olduğunu, hangi platformlarla daha geniş bir kitleye ulaşılabileceğini bilmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B’de yararlanılan popüler sosyal medya platformları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de B2B firmanız için popüler medya platformlarından yararlanarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

B2B’de Popüler Olan 5 Sosyal Medya Platformu

1) Facebook

Facebook; fotoğraf, video, durum paylaşımı yapılan ve milyarlarca kullanıcıya sahip olan popüler bir sosyal medya platformudur. Bu sosyal medya platformu, kurucusu olan Mark Zuckerberg tarafından 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Günümüzde sadece kişisel amaçlı kullanımlarla kalmayıp ticari amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır. B2B firmaları Facebook üzerinden hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmekte ve onlarla iletişime geçebilmektedir. Aynı zamanda marka bilinirliklerini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir. Sizler de B2B firmanız ile Facebook’ta yerinizi alarak milyarlarca kitleye ulaşma fırsatına sahip olabilirsiniz.

2) Instagram

B2B’de en çok yararlanılan ve daha çok görselliğe dayalı olan popüler sosyal medya platformlarından biri de Instagram’dır. Instagram, fotoğraf ve video paylaşımı yapmak amacıyla 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu sosyal medya platformu kişisel amaçlı kullanıldığında kişilerin sevdikleriyle iletişime geçmesini sağlarken, ticari amaçlı kullanıldığında ise firmalara hedef kitleye ulaşma imkanı sunmaktadır.

Her geçen gün gelişmeye devam eden Instagram’ın pek çok özelliği mevcuttur. Firmaların sıklıkla yararlandığı Instagram özellikleri şunlardır:

  • Hikayeler
  • IGTV
  • Reels
  • Canlı yayın
  • Soru-cevap
  • Instagram Marketing

Sizler de Instagram’ın bu özelliklerinden yararlanarak daha etkileyici paylaşımlar ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir kitlenin ilgisini çekebilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

3) Youtube

Youtube, video içerik paylaşımı yapılabilen popüler bir sosyal medya platformudur. Bu platform, 2005 yılında Paypal çalışanları tarafından kurulmuş ve 2006 yılında da Google tarafından satın alınmıştır. Youtube üzerinden kullanıcılar kendi kanallarını oluşturarak video paylaşımı yapabilmektedir. Böylelikle de gelir elde edebilmektedir. Firmalar ise Youtube üzerinden ürün ve hizmetlerini tanıtabilmekte ve kampanyalarını duyurabilmektedir. Hedef kitlelerinde yer alan kişileri bilgilendirerek satışlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilmektedir. Sizler de Youtube üzerinde markanıza ait bir kanal açabilir ve burada ürünlerinize yönelik ilgi çekici videolar hazırlayabilirsiniz.

4) Twitter

Twitter; kullanıcıların duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini özgürce paylaştıkları popüler bir sosyal medya platformudur. 2006 yılında karşımıza çıkan sosyal medya platformunun kurucuları Jack Dorsey, Bizz Stone, Noah Glass ve Evan Williams’tır. Twitter ilk olarak 140 karakter sınırına sahipken yapılan geliştirmeler ile bu karakter sınırı 280 karaktere çıkarılmıştır.

Sürekli geliştirilen Twitter platformu, B2B sektörü için oldukça önemlidir. B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Firmalar Twitter üzerinden hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilmekte ve onlarla yakından iletişim kurabilmektedir. Bunun yanı sıra ürün ve hizmetler ile iyi bir konuma gelip gündemde kalabilmektedir.

5) Clubhouse

Özellikle son zamanların popüler platformlarından biri olan Club House, sesli sohbet edilen bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların diğer sosyal medya platformlarında kolay üyelik oluşturabilmelerinin aksine, Club House sadece davetiye aracılığıyla üyelik kabul etmektedir. Club House kullanıcıları sadece bu platform üzerinden kendilerine özel belirli sohbet grupları oluşturabilmektedir. Burada ilgi alanlarına yönelik konular hakkında bilgi paylaşımı yapabilmekte ve sohbet ortamı oluşturulabilmektedir.

Club House kişisel amaçlı kullanılabilmesinin yanı sıra ticari amaçlı da kullanılabilmektedir. Fakat Club House 2020 yılında geliştirilmiş yeni bir platform olduğu için çoğu marka hesap oluşturmamıştır. Bu noktada sizler vakit kaybetmeden Club House’a kaydolarak rakip firmaların önüne geçebilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Kullanıcıların da ilgisini çekebilirsiniz.