B2B’de Fatura Rehberi
3 Mart 2021
B2B’de Clubhouse Uygulamasından Nasıl Yararlanabilirsiniz?
5 Mart 2021

B2B’de Yapılmaması Gereken Hatalar

B2B’de Yapılmaması Gereken Hatalar

B2B, çeşitli firmaların internet sitesi ve mobil uygulamalar üzerinden satış yaparak gelir sağladıkları iş modelidir. Firmalar B2B yaparken zaman zaman yaptıkları hatalardan dolayı müşteri kaybedebilmektedir. Bu durum da firmaların uzun vadede gelirlerinin azalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle B2B’de yapılmaması gereken hataları bilerek işinizi geliştirmeniz ve bu doğrultuda müşterileriniz ile iletişiminizi koruyarak satışlarınızı arttırmanız gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B sektöründe yapılmaması gereken hataları ele alacağız. Sizler de bu hataları göz önünde bulundurarak müşteri kaybetme oranınızı sıfıra çekebilirsiniz.

Hedef kitlenin belirlenmemiş olması

B2B’de sıklıkla yapılan hatalardan biri hedef kitlenin belirlenmemiş olmasıdır. B2B sektörüne atıldığınızda tüm tüketicileri hedefleyemezsiniz. Bu nedenle ürün ve hizmetlerinize ilgi duyacak belli bir hedef kitle belirlemeniz oldukça önemlidir. Firma olarak hedef kitlenize uygun bir şekilde pazarlama ve satış taktikleri oluşturmanız gereklidir. Ürün ve marka tanıtımı çalışmalarında hedef kitlenizin belirlenmemiş olması, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmeyen kişilere ulaşmanız anlamına gelecektir. Bu da çalışmalar için ayırdığınız bütçenin boşa gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden B2B’ye atılma sürecinde hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

Web sitesinin karmaşık şekilde hazırlanması

Kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen hatalardan biri de web sitesinin karmaşık şekilde hazırlanmış olmasıdır. Karmaşık yapılı web sitelerinin satış oranları durağandır. Bu nedenle B2B sitenizi kurarken menü bölümünü sade bir şekilde oluşturmanız ve bu menünün yan tarafında ise logonuzu koymanız oldukça önemlidir. Bu şekilde sitenizi ziyaret eden kullanıcıların firmanızın logosunu görmesini ve yaptığınız işle ilgili bilgi almasını sağlayabilirsiniz. Karmaşık yapılı site oluşturmaktan kaçınarak müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz. Böylelikle sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Sitenizde kurumsal bilgilerin eksik olması

Firmaların sitelerinde kurumsal bilgilerinin eksik olması B2B’de sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar firmaya güvenmek için sitenin kurumsal bilgilerine ulaşmak istemektedir. Bu bilgilerin yetersiz veya yanlış olması, müşterilerin firmaya güvenmemesine ve alışveriş yapmayı reddetmesine neden olmaktadır. Sizler de müşteri kaybetmek istemiyorsanız B2B sitenizde müşterilere güven verebilecek adres, telefon, konum ve kuruluş tarihi gibi kurumsal bilgileri paylaşabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların size kolaylıkla güvenmesini ve alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş kullanıcı sayfalarına yer verilmemesi

Kişiselleştirilmiş kullanıcı sayfaları oluşturmanız sitenize gelen tüketiciler için oldukça önemlidir. Sadece indirimli ürünlerin sunulduğu bölümle yetinmek yanlış bir tutumdur. Bu da firmaların müşterilerini kaybetmelerine neden olmaktadır.

B2B’de en çok yapılan hatalar arasında gösterilen bu hatadan kaçınmak istiyorsanız eğer müşterileriniz için özel alanlar oluşturmaya özen göstermelisiniz. Yeni alanlar yaratarak müşterilerinize bilgi vermelisiniz. Sitenizde popüler ürünler, en çok satılan ürünler, bu ürüne bakanlar, bunlara önceden baktınız gibi alanlar yaratabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin B2B sitenizdeki diğer ürünleri görmelerine yardımcı olabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarına önem verilmemesi

B2B sitelerinin hedef kitlelerine ulaşması için Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında yararlanması oldukça önemlidir. Sosyal medya platformlarından yararlanmadan, bu platformlarda reklam ve pazarlama çalışmaları yapmadan müşterin firmanıza güvenmesini beklemek yanlış bir yaklaşımdır. Sosyal medyaya önem vermediğiniz takdirde geniş bir kitleye ulaşamaz ve satışlarınızı arttıramazsınız. Bu noktada çoğu firmanın yaptığı hatadan kaçınarak, sosyal medyaya önem vermelisiniz. Böylelikle müşterilerinizle iletişime geçebilir, yeni müşteriler edinebilir ve kampanyalarınız hakkında müşterileri bilgilendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra satışlarınızı da arttırarak iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Teknik SEO hatalarının yapılması

SEO çalışmalarında teknik hataların yapılması, girişimlerin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Sadece reklamlara bağımlı kalarak SEO çalışmalarına önem vermemek ve organik olarak trafik oluşturmamak uzun vadede karlılığınızın düşmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle mutlaka teknik SEO hatalarından kaçınmalısınız. Site üzerinde yapılan teknik SEO hatalarının, sitenizin yanlış bir şekilde indekslenmesine ve sayfalarınızın arama sorgularında görünmemesine neden olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde olası organik trafikleri de kaçırabilirsiniz.