B2B’de Google My Business Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4 Şubat 2021
B2B’de Hashtag Kullanımı
5 Şubat 2021

B2B’de Sosyal Ticaret

B2B’de Sosyal Ticaret

Son yıllarda karşımıza çıkan sosyal ticaret kavramı, B2B ile sosyal medya kanallarının kesişimini ifade etmektedir. Yahoo tarafından ilk olarak 2005 yılında kullanılmaya başlanan sosyal ticaret; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden uygulanan alışveriş sistemini oluşturmaktadır. Başta sadece bir varsayım olarak görülen bu alışveriş sistemi, sosyal medya kullanımının artmasıyla büyük bir sükse yakalamaya başladı. Peki, B2B’de sosyal ticaret hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin bir göz atalım.

B2B’de Yararlanılabilecek Sosyal Ticaret Örnekleri Nelerdir?

Facebook: Facebook geliştirdiği Facebook Business modülü ile milyonlarca insana ulaşma imkanı sağlamaktadır. Hangi ürün veya hizmeti satarsanız satın, firmanızı rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir platformdur.

Instagram: İstatistiklere göre sosyal ticaret ülkemizde en çok Instagram üzerinden talep görmektedir. Özellikle butik mağazacılık hizmetinin sosyal ticarete uygun olması, bu alanda ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Twitter: Sosyal ticaret alanında rakip firmalara göre daha arka planda kalan bir platformdur. Ancak çeşitli reklam ve pazarlama fırsatlarıyla ürün ve hizmet tanıtımına olanak sağlamaktadır.

Youtube: Son yıllarda yaygın olarak kullanılan ve videolu içerikler üzerine kurulu olan sosyal medya ağıdır. Ürün tanıtım videoları, kutu açılım ve soru-cevap videolarıyla daha geniş bir kitleye ulaşım sağlamaktadır.

Sosyal Ticaretin B2B’ye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sosyal ticaret, B2B’ye sunduğu avantajlar ile başlı başına bir sistemdir. Sosyal ticaretin B2B’ye sağladığı avantajları sıralayacak olursak;

 • Sosyal ticaret, sosyal medya platformlarının algoritmaları dahilinde performans göstermektedir. Böylelikle ne kadar çok organik trafik olursa, o hesaplar o kadar çok öncelikli olacaktır. Sizin de pazarlama maliyetlerini sıfıra indirmenize olanak sağlayacaktır.
 • B2B ile sosyal ticaret alanlarının entegrasyonu sayesinde hedef müşteri kitlenizi detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Özellikle müşterilerle ilgili istatistiksel verileri kolaylık elde edebilirsiniz. B2B alanında faaliyetleri geliştirerek bilgi ağına sahip olabilirsiniz.
 • Müşterilerinizle iletişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetlerinizi verilere göre çeşitlendirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
 • Tamamen sosyal medya odaklı olan sosyal ticaret alanında müşterilerden etkili geri bildirimler alabilirsiniz. Bu geri bildirimlere göre firmanızı, ürün ve hizmet stratejilerinizi, kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz.

B2B’de Sosyal Ticaret Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformlarındaki reklamların satın alma süreci üzerinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Kullanıcıların %37’si, ilgi çekici ve açıklayıcı olan bir ürün görselinin karar mekanizmalarını etkilediği görülmüştür. B2B’de sosyal medya kanallarıyla en fazla satış potansiyeline sahip olan sektörlerin başında giyim ve aksesuarların yer aldığı belirlenmiştir. İkinci sırada ise elektronik kategorisi yer almaktadır.

B2B sisteminde sosyal ticaret yapmak için gereken bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde;

 • Ürün ve hizmet katalogları hazırlanmalı
 • Detaylı ürün tanıtım videoları oluşturulmalı,
 • Ürünlerin altında detaylı bir açıklama metni yer almalı,
 • Müşterilerin ürün hakkında merak ettiği noktaları sorabilecekleri bir müşteri destek kanalı oluşturulmalı,
 • Sosyal medya üzerinden ödeme alabileceğiniz altyapılar kullanılmalıdır.

Sosyal Ticaret Örneklerinde Yapılabilecek Çalışmalar Nelerdir?

Facebook, sosyal medya ağları üzerinde en geniş kitleye sahip bir platformdur. Aylık 2,45 milyar aktif kullanıcıya sahip bu platformda müşterilerinizle etkileşim içerisinde olabilmeniz gereklidir. Bunun için de yapılması gerekenler:

 • Ticaret Yöneticisi’nde hesap açmak
 • Bir koleksiyon hazırlamak
 • Facebook mağazanızı yayınlamak

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir diğer platform ise Instagram’dır. Bu platform sosyal ticaret için dikkat çekici bir vitrin görevi görmektedir. Böylelikle kullanıcılar ‘Keşfet’ özelliği ile ürün ve hizmetlerinize ulaşabilmektedir. Instagram platformunda sosyal ticaret yapabilmek için öncelik olarak çeşitli satış ve raporlama seçeneklerine sahip bir işletme hesabı oluşturulmalıdır. Bu noktada ürün ve hizmetlerinize dair bilgi vermeniz gereklidir. Bu bilgiler;

 • Ürün ve hizmet görselleri,
 • Ürün hakkında bilgilendirici açıklamalar,
 • Ürünün fiyatı,
 • Kullanıcıları satın alma işlemi için web sitenize yönlendirecek bir bağlantı linkidir. İşletme hesabınızda bu bilgilere yer vererek, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilir, onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.