B2B’de Sanal Pos Hakkında Bilinmesi Gerekenler
7 Ocak 2021
2021’in B2B Trendleri
9 Ocak 2021

B2B’de Sosyal Medya Görsel Boyutları

B2B’de Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya platformları, B2B firmaları için oldukça önemli platformlardır. Genellikle firmalar hedef kitlesine ürün ve hizmetlerini ulaştırmak ve müşteri kazanmak için sosyal medya platformlarından yararlanmaktadır. Bu platformlarda paylaşım yaparak, müşterilerle etkileşim içerisinde olmalıdır. Firmaların sosyal medya paylaşımlarıyla etkileşim alabilmesi için dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurların başında görsel boyutları gelmektedir. Biz de bu yazımızda Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki görsel boyutlarından ve bu boyutların öneminden bahsedeceğiz.

B2B’de Sosyal Medya Görsel Boyutlarının Önemi

B2B için sosyal medya platformlarında paylaşılan görsellerin boyutları oldukça önemlidir. Bu görsel boyutlarına uymanız, marka hesabınızın daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır. Daha profesyonel görünen hesaplarda takipçi kazanımı daha hızlı bir şekilde olacaktır. Böylelikle de kullanıcıların size güvenme ihtimali artacaktır. Kullanıcılar size güveneceği için sosyal medya platformlarından B2B web sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısı da artacaktır.

Sosyal medya platformlarına uygun görsel boyutları, etkileşim oranınızı da bir hayli arttıracaktır. Bu sayede de sizi daha geniş bir kitleye ulaştıracaktır. Daha geniş bir kitleye ulaşmanız da satışlarınızda ciddi oranda bir artış yaşatacaktır.

Facebook Görsel Boyutları

B2B’de Facebook’ta yer almanın yanı sıra bu platformda görsel paylaşımları yapmak da oldukça önemlidir. Görsel paylaşımları yaparken de görsellerin boyutlarına dikkat edilmelidir.

  • B2B için Facebook’ta profil fotoğrafı oluşturmak istiyorsanız fotoğrafınızın kare formatta çekilmiş olması gereklidir. Facebook profil fotoğrafına bilgisayardan girildiğinde 170×170 piksel, telefondan girildiğinde ise 128×128 piksel olarak görünmektedir. Bu nedenle fotoğrafın boyutları en az 180×180 piksel olmalıdır.
  • Facebook kapak fotoğrafı ise dikdörtgen veya kare formatta çekilmelidir. Dikdörtgen formattaki kapak fotoğrafının boyutları 1200×630 piksel, kare formattakinin boyutu ise 1200×1200 piksel olmalıdır.
  • B2B için Facebook’ta hikaye paylaşımı da oldukça önemlidir. Hikaye paylaşımları ile markanızın etkileşimlerini ve takipçilerini arttırmanız mümkündür. Bunun için Facebook hikaye boyutlarının 9:16 oranıyla uyumlu ve 1080×1920 piksel ölçülerinde olmasına özen gösterilmelidir.

Instagram Görsel Boyutları

Her geçen gün Instagram kullanımı artmaktadır. Bu durumda Instagram’da yer alan B2B markaları da ürün ve hizmetlerine yönelik görsel paylaşımı yapmaktadır. Bu paylaşımları yaparken de görsel boyutlarına dikkat edilmelidir.

  • B2B için Instagram’da profil fotoğrafı oluşturmak istiyorsanız fotoğrafınızın kare formatta olmasına özen göstermelisiniz. Instagram profil fotoğrafınız 1:1 oranına uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra 110×110 piksel boyutunda olması gereklidir.
  • Instagram’da yapacağınız gönderi paylaşımlarının kare, dikey ya da yatay formatta olması gereklidir. Genellikle birçok marka kullanıcıların gözüne hitap etmesi için kare fotoğraf boyutlarını tercih etmektedir. Kare fotoğrafların boyutunun ölçüleri 1200×1200 piksel olmalıdır. Yatay fotoğraf boyutunun ölçüleri 1080×566 piksel, dikey fotoğraf boyutunun ölçüleri ise 1080×1250 piksel olmalıdır.
  • Instagram’ın en aktif olarak kullanılan özelliklerinden biri hikayelerdir. Hikaye paylaşımı yaparken görsel boyutlarının dikkate alınması gereklidir. Bunun için hikaye boyutları 1080×1920 piksel olmalıdır. Aynı zamanda 9:16 oranına uygun olması gereklidir. Bunlara ek olarak paylaşacağınız fotoğraf veya videoların maksimum dosya boyutunun 4 GB olmasına özen gösterilmelidir.

Twitter Görsel Boyutları

B2B markaların yer aldığı sosyal medya platformlarından biri de Twitter’dır. Bu platformda 280 karakterlik metinler paylaşıldığı gibi görsel paylaşımı da yapılmaktadır. Bu görsellerin de boyutlarına dikkat edilmesi gereklidir.

  • B2B için Twitter’da profil fotoğrafı oluşturmak istiyorsanız fotoğrafınızın 1:1 oranına uygun bir kare olması gereklidir. Profil fotoğrafının boyutu 400×400 piksel olmalıdır. Ancak bu fotoğraf Twitter’da 200×200 piksel boyutlarında görünmektedir.
  • Twitter’da profilinize kapak fotoğrafı eklemek istiyorsanız JPG, GIF ve PNG formatında bir fotoğrafı bu alana eklemelisiniz. Aynı zamanda bu fotoğrafın boyutlarının 1500×1500 piksel olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Twitter platformunda yapılan gönderi paylaşımları ile markanızı binlerce kişiye ulaştırmanız mümkündür. Fakat markaların paylaşım yaparken dikkat etmesi gereken en önemli şey paylaşım görseli boyutlarıdır. Bu görselin de boyutlarının 1024×512 piksel olması gereklidir.