B2B’de Facebook Sayfa Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
23 Aralık 2020
B2B’de Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?
28 Aralık 2020

B2B’de Reklam Sloganları ve Metinleri İçin İpuçları

B2B’de Reklam Sloganları ve Metinleri İçin İpuçları

B2B sektöründe Google Adwords ya da sosyal medya reklamlarınız için kullanacağınız metinler, reklam kampanyalarınızın başarısını doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Kullanıcıların ilgisini çekmek ve onları reklama tıklamaya yönlendirmek için doğru şekillerde bu metinleri hazırlamanız gerekir. Aynı zamanda daha fazla geri dönüşüm alabilmek için reklam metinlerine ve sloganınıza özen göstermelisiniz. Peki, B2B’de reklam metinlerini oluştururken bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda bilmeniz gereken ipuçlarından bahsedeceğiz.

Hedef kitlenize önem verin

B2B sisteminde reklam sloganları ve metinleri oluştururken öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri hedef kitlenize önem vermektir. Çeşitli reklam kanallarındaki kampanyalarınızın başarılı olması için hedef kitleniz oldukça önemlidir. Bunun için reklamlarınızın hedef kitlenin ilgi alanına girmesi ve onlara yönelik olması gerekir. Onların beklentilerine, ilgi alanlarına, hangi ürünlere daha fazla talep göstereceklerine ve hangi platformlar üzerinde reklamlarla daha fazla geri dönüşüm vereceklerine önem vererek, reklam stratejilerinizi geliştirmeniz gereklidir. Reklam sloganlarını ve metinlerinizi de buna yönelik oluşturarak, nasıl bir iletişim dili kullanacağınızı analiz etmeniz önemlidir.

Anlaşılır bir dil kullanın

B2B reklam sloganlarında ve reklamlarında kullanacağınız dil bir hayli önemlidir. Bu durumda anlaşılır ve basit bir dil kullanmanız gerekir. Bunun nedeni ise, kullanıcıların reklamlarınızı 1-2 saniye içerisinde anlamaları içindir. Kullanıcılar reklamlarınızı kısa süre içinde anlamazlarsa reklamlarınızı geçeceklerdir.

Tüketicilerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaştığınızı vurgulayın

Reklam slogan ve metinlerini oluştururken, tüketicilerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaştığınızı vurgulamanız oldukça önemlidir. Gün içerisinde onlarca reklam gören kullanıcıların reklamlara karşı bir önyargıları vardır. Bu nedenle oluşturduğunuz reklam sloganları ve metinlerinde tüketicilerin hangi problemlerini çözüme ulaştırdığınızı belirtmeniz faydalı olacaktır.

Tüketicilere fayda sağlamaya yönelik sloganlara odaklanmanız doğru bir yaklaşımdır. Böylelikle tüketicilerin daha fazla dikkatini çekebilir ve onların reklamlara daha fazla tıklamalarını sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimelere yer verin

B2B sektöründe reklam içeriklerinizle ilgili olabilecek anahtar kelimelere reklam sloganlarınızda ve metinlerinizde yer vermeniz etkili bir yöntemdir. Böylelikle hem bu reklamı gören tüketicilerin içeriğin neyle ilgili olduğunu anlamalarını hem de Google gibi arama motorlarındaki sorgularda üst sıralarda yer almanızı sağlayabilirsiniz. B2B reklamlarınızın daha iyi indekslenmesi ve hedeflenmesi için anahtar kelime kullanımları yapmanız gerekir.

Tüketicilere karşı yanlış bilgilendirmelerde ve yönlendirmelerde bulunmayın

B2B reklamlarınızda kullanıcıları yanlış bilgilendirmemek için reklam metinlerinizde kullanıcıları yanılgıya düşürebilecek, onları kandırabilecek ya da yanlış yönlendirebilecek içerikler yazmamalısınız. Aksi takdirde reklamlarınızın kalite puanının düşmesine ve kullanıcıların sitenizi terk etme oranlarının artmasına neden olabilirsiniz.

Reklam içeriklerinize tıklandığında, kullanıcılara vaad ettiğiniz bilgiler bu yönlendirme yapılan varış sayfasında yer almalıdır. Kullanıcılara yanlış bilgiler vermek ya da onları kandırmak, kullanıcıların sitenizi hızlı bir şekilde terk etmelerine neden olabilecektir. Bu da reklamlarınızın kalite puanını düşürerek, reklam kampanyalarınızdan gerekli performansı alamamanıza sebebiyet verecektir. Bu sebeple de reklam sloganlarını ve metinlerini oluştururken, varış sayfasının içeriğine uygun metinler kullanmaya özen göstermelisiniz.

A/B testlerinden faydalanın

B2B’de reklam metinlerinizi oluştururken A/B testlerinden faydalanabilirsiniz. Farklı platformlarda reklam modellerini ve reklam sloganlarını analiz ederek, hangi metin kalıplarının size daha fazla etkileşim vereceğini, tüketicilerin hangi reklam içeriklerinin daha fazla ilgilerini çektiklerini test edebilirsiniz.

A/B testlerini hem aynı hem de farklı platformlar üzerinde uygulamalısınız. Çünkü her bir platform üzerinde ulaşacağınız hedef kitle farklı olacaktır. Bu da hedef kitlenin reklamlara karcı vereceği tepki de farklılık gösterecektir. En doğru sonuçları elde edebilmek için A/B testlerinizin kapsamını büyük ölçüde genişletmelisiniz.

Kullanıcıların güvenini kazanacak ifadeleri vurgulayın

Güven kavramı birçok tüketici için oldukça önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizde reklam sloganları ve metinlerini oluştururken kullanıcıların güvenini kazanacak ifadeleri vurgulamalısınız. Bu noktada ürünün garanti süresinden bahsedebilir veya web sitenizden güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceklerini belirtebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızda güven kavramını ön plana çıkartabilirsiniz.