B2B’de Hedef Pazar Seçimi
15 Mart 2021
B2B’de Backlink Kazanımı
17 Mart 2021

B2B’de Ramazan Ayına Özel Kampanya

B2B’de Ramazan Ayına Özel Kampanya

B2B’de hizmet veren firmanız için mutlaka kısa, orta ya da uzun vadeli planlarınız vardır. Bu planların hem geleceğe dönük olması hem de değişime ve gelişime ayak uydurması oldukça önemlidir. Dolayısıyla geniş çaplı kampanyalar düzenlerken sadece özel gün ve haftaları kapsayan kısa vadede başarıyı yakalatacak kampanyalar da düzenlenmelidir. Bu noktada ramazan ayından yararlanarak, bu döneme uygun bir plan hazırlayabilirsiniz. Ramazan ayında kullanıcılar algısı diğer aylardan daha farklı olacağı için, bu aya özel hamleler yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Biz de bu yazımızda B2B’de ramazan ayına özel kampanya oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

B2B’de Ramazan Ayına Özel Kampanya Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampanya için doğru zamanı belirleyin

Kısa vadede başarıya ulaşmak için özel pazarlama dönemlerinde zamanlama oldukça önemlidir. Bu nedenle 2021 yılında 13 Nisan Salı günü başlayıp 10 Mayıs Çarşamba günü sona erecek ramazan ayına özel kampanya oluştururken bu tarihleri göz önünde bulundurmalısınız. Kampanyanızı duyurmak için son günleri beklemeyip, en geç nisan ayının başında reklamlarınızı yayınlamaya başlamalısınız.

Kampanya için doğru zamanı belirlerken reklamlarınızı yayınlayacağınız saatlere de dikkat etmelisiniz. Çünkü bu süreçte B2B sitelerindeki yoğunluk saatleri de değişiklik gösterecektir. Özellikle iftardan sonraki saatlere önem vermelisiniz.

Ramazan paketleri oluşturun

Ramazan ayına özel kampanya oluştururken, tüketicilerin birden fazla ürün almak isteyebileceğini ya da kararsızlığından dolayı sadece birini alabileceğini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu noktada ramazana özel bundle ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize kolaylık sağlayarak satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Ramazana özel bundle ürünler oluştururken seçeceğiniz ürünlerin birbiriyle uyumuna özen göstermelisiniz. Bu sayede tüketicilerin tek seferde daha fazla alışveriş yapabilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda da ortalama sepet tutarınızı da arttırabilirsiniz.

Ürün görsellerine özen gösterin

B2B sektöründe reklam ve pazarlama çalışmaları yaparken görsellerin dili oldukça önemlidir. Bu nedenle ramazana özel kampanyalar oluştururken vermek istediğiniz mesajı mümkün olduğu kadar görselleştirmelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizin görsellerinde ramazan ayını yansıtarak, geleneksel detaylara yer vermelisiniz. Hem reklam hem de sosyal medya paylaşımlarınız için bu görsellerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Kullanıcılarla iletişim dilinize önem verin

Müşteri kitlenize karşı hitap şekliniz ve reklamlarınızda kullandığınız iletişim diliniz her zaman önemlidir. Ama söz konusu ramazan ayı olunca ekstra bir önem vermeniz gereklidir. Bu noktada kitlenize göre iletişim dilinizi tercih etmelisiniz. Örneğin; gençlere hitap ediyorsanız, daha samimi ve sıcak bir dil tercih edebilirsiniz. Yetişkinlere hitap ediyorsanız da ramazan kültürünün geleneksel dilinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle hem genç hem de yetişkin müşteri kitlenizle kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Onlara ramazan ayının kültürel dokusunu hissettirebilirsiniz.

Çok satan ürünleri göz önünde bulundurun

Ramazan ayı, B2B siteleri için satışların artma potansiyelinin bulunduğu bir dönemdir. Bu dönemde çok satan ürünleri göz önünde bulundurmanız gereklidir. Öncelik olarak gıda kategorisindeki hareketlilikten yararlanabilirsiniz. İhtiyaç sahiplerine yardım amaçlı, iftar ve sahur sofralarına özel ramazan kolileri hazırlayabilirsiniz.

Gıda kategorileri dışında ramazan ayında diğer çok satan ürünleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bu ürünler ev ve giyim sektörü, kitap, hobi ürünleridir. Siz de ramazan ayında bu ürünlere yer vererek satışlarınızı ve karlılık oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünden yararlanın

B2B’de ramazan ayına özel kampanyaları duyurmak için sosyal medyanın gücünden yararlanmak son derece faydalı bir pazarlama stratejisidir. Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden ramazan kampanyanız ile ilgili duyurularınızı gönderiler halinde planlayabilirsiniz. Bu noktada ramazan konseptine uygun gönderiler tasarlayabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında tanınmış kişi ve hesaplarla işbirliği içerisinde olabilirsiniz. Böylelikle ramazan ayına özel kampanyalarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Tanınmış kişi ve hesaplar aracılığıyla kullanıcıların siteye olan güven ve samimiyet duygularını da arttırabilirsiniz.