B2B Web Sitesinden Nasıl Satış Yapılır?
30 Ocak 2021
B2B Sitenizi Sevgililer Günü’ne Özel Hazırlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?
3 Şubat 2021

B2B’de Pinterest’in Yeri

B2B’de Pinterest’in Yeri

Pinterest, kullanıcıların ister kendi fotoğraflarını isterse de beğendikleri başka fotoğrafları profillerinde paylaştıkları görsel ağırlıklı bir sosyal medya platformudur. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan Pinterest, B2B sektöründe de hatırı sayılır bir yere sahiptir. Pinterest’te en çok paylaşım yapılan konuların ev eşyaları, moda, dekorasyon ve yemek olması; B2B firmalarını bu platforma yöneltmektedir. Pinterest’te katılan firmalar ürün ve hizmetlerinin görsel içeriklerini kendi panolarında paylaşarak, kullanıcılara ulaştırabilmektedir. Biz de bu yazımızda sizleri Pinterest hakkında detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz. Siz de kısa süre içerisinde B2B’de yerinizi alarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Kendine has özelliklere sahip ve tamamen ücretsiz olan Pinterest’e dahil olmak için öncelik olarak kendinize bir hesap oluşturmanız gereklidir. Bu noktada Facebook ya da Google hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Aktif bir hesaba sahip olduktan sonra yapmanız gereken sadece iki önemli kavram kalıyor. Bunlar platforma ismini veren Pin ve Pano’dur. Pin dediğimiz kavram, çeşitli içerikleri saklamak adına oluşturulmuş bir görsel alandır. Karşınıza çıkan bir görseli, kendi profilinizde bulunan panonuza ‘Pin-it’ butonu ile pinleyebilirsiniz. Pano dediğimiz kavram ise yaptığınız tüm pinlerin konu gruplarına göre bir arada bulunduğu alandır. Oluşturduğunuz temalara göre istediğiniz sayıda pano yaratabilir ve bu panolara çeşitli isimler verebilirsiniz.

Pin ve Pano kavramlarına aşina olduktan sonra isterseniz markanızın ürün ve hizmetlerine göre çeşitli konuları ya da kullanıcıları platform üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda mesajlar kısmından kullanıcıların size yönelttiği sorulara cevap verebilir, onlarla iletişime geçebilirsiniz. Gelen bildirimlere de çan kısmından ulaşabilirsiniz.

Pinterest’in B2B Sektöründeki Yeri Nedir?

Pinterest’in Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük üçüncü sosyal medya platformu olmasından kaynaklanan popülerliği ile B2B sektöründeki firmaların oldukça ciddiye alması gereken bir platformdur. Bunun yanı sıra kullanıcıların Facebook ve Instagram gibi rakip platformlarda geçirdikleri zamana oranla Pinterest’te %50 daha fazla olması geçirmesi de B2B firmalarının Pinterest’e katılma sebeplerinden biridir.

Görsel arama hacminin gelişmesiyle birlikte Pinterest de markalar için daha çekici bir konum haline gelmektedir. Platformun aylık kullanıcı sayısının 320 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu da küresel erişimi sürekli artan bir platform olduğunu göstermektedir. İstatistiklere göre hane halkının satın alımlarından sorumlu olan kitleyi %80 oranla kadınlar oluşturduğu için Pinterest markalara farklı bir kaynak sunmaktadır. Diğer istatistikleri de inceleyecek olursak:

 • B2B alanındaki içerik paylaşımlarının %44’ünü gerçekleştirmekte olduğunu,
 • Açılan firma hesabı sayısının 500 bin olduğunu,
 • Aylık sayfa gösterin sayısının 5 milyar olduğunu,
 • Platform üzerinden ürün satın alan tüketicilerin, her ürün için ödediği fiyatın 140-180 dolar arası olduğunu söylemek mümkündür.

B2B Siteleri Pinterest’ten Nasıl Faydalanabilir?

Pinterest, etkin bir şekilde kullanıldığında B2B siteleri için harika bir yönlendirme aracıdır. Yapılan görsel aramalar sonucunda buradaki görselleri müşterilerin karşısına çıkartmaktadır. Bu sayede başarı yakalayarak markanız üst sıralara çıkabilmekte ve Google üzerinden organik trafik çekebilmektedir. Bunun için öncelik olarak Pinterest’te yerinizi almanız gereklidir. Peki, B2B siteleri Pinterest’ten nasıl faydalanmaktadır? Marka olarak uygulayabileceğiniz adımlarla Pinterest’ten nasıl fayda sağlayabileceğinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Platform üzerindeki hedef kitlenizi belirleyerek, ürünlerinizin internetteki görünürlüğünü ve ulaşılabilirliğini arttırın.
 • Ürün ve hizmetlerinizin kolay bir şekilde keşfedilmesi için farklı panolar hazırlayın.
 • Kullanıcıların ilgisini çekecek görsel içeriklere yer verin.
 • Ürün görsellerinin yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmasına özen gösterin.
 • İstatistiklere göre, fiyat etiketi içeren pinler kullanıcıların %30 daha fazla ilgisini çekmektedir. Bu nedenle fiyat etiketi içeren pinlere yer verin.
 • Müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkındaki geri bildirimlerine karşılık vererek, onlara önem verdiğinizi gösterin.
 • Kullanıcılarla proaktif bir etkileşim kurun.
 • Tanıtılan her pin, B2B web sitenizin trafik yönlendirme oranını yükseltmektedir. Buna göre B2B sitelerinin, kendi ürün sayfalarına yönelik linklemeler yaptığı tanıtım pinleri ile ciddi bir oranda trafik potansiyeli oluşturabilirsiniz.