B2B’de Network Oluşturmak Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
7 Nisan 2021
B2B’de Bounce Rate Hakkında Bilinmesi Gerekenler
8 Nisan 2021

B2B’de Özel Günler İçin Satışları Arttıracak 5 Taktik

B2B’de Özel Günler İçin Satışları Arttıracak 5 Taktik

Aktif olarak ürün ve hizmet satışı yapan B2B firmalarının hepsi satış arttırmayı hedeflemektedir. Bunun için de çeşitli çalışmalar, kampanyalar yapmaktadır. Özellikle de Blackfriday, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde B2B sitelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı firmalar harekete geçmektedir. Bu dönemlerde satışlarını arttırmak isteyen B2B sitelerinin ise normal dönemlere nazaran daha büyük ve etkili çalışmalar yapması gerekmektedir. Aksi halde B2B firmaları bu dönemlerde yaptığı çalışmalara önem vermezse rakiplerinin arkasında kalmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B’de özel günler için satışları arttıracak taktikleri sıralayacağız.

Hedef Kitle Analizi Yapın

B2B’de özel günler için satışları arttıracak öncelikli taktiklerden biri hedef kitle analizi yapmaktır. Her firmanın ürün ve hizmetlerini satmayı hedeflediği bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Özel günlerde satış arttırmak isteyen firmaların da hedef kitlelerini yakından tanıması gereklidir. Böylelikle düzenlenecek kampanyalara hedef kitleyi göz önünde bulundurarak kolay bir şekilde karar vermek mümkündür. Hedef kitleyi belirlemek ve doğru çalışmalar yapmak için;

 • Hedef kitlenin demografik bilgilerinin dikkate alınması,
 • Hedef kitlenin ilgi duyduğu alanlar hakkında bilgi edinilmesi,
 • Hedef kitlenin hangi sosyal medya platformlarında daha çok aktif olduğunun incelenmesi,
 • Hedef kitlenin hangi zaman aralığında internette gezindiğinin belirlenmesi gereklidir.

Siz de bu çalışmalardan yararlanarak hedef kitlenize ulaşabilir ve onlara yönelik ürün ve kampanya tanıtımları yapabilirsiniz.

Özel Günlere Yönelik Çalışmalar Yürütün

B2B’de özel günler için satışları arttıracak taktiklerden bir diğeri de özel günlere yönelik çalışmalar yürütmektir. Bunun için de öncelik olarak B2B firmalarının hangi kampanya dönemine yönelik çalışmalar yaptığı, bir önem önceki kampanya raporlarının neler gösterdiği ve bu kampanya döneminin dinamiklerinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi edinilmesi gereklidir. Aynı zamanda da kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarının nasıl şekillendiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle önünüzdeki dönem için yapacağınız çalışmaları planlayabilirsiniz. Yapacağınız bu çalışmalar özel günlerde satışlarınızı arttırmak için doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Platformlarının Gücünden Yararlanın

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artmasıyla firmaların sosyal medya platformlarına verdiği önem de artmaktadır. Özellikle de Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında özel günler için çalışmalar yürütülmesi gereklidir. Bu çalışmalar;

 • Kampanya dönemine yönelik içerik paylaşımları yapmak,
 • İçerikleri düzenli aralıklarla paylaşmak,
 • İçeriklerde tüketicileri harekete geçirecek bir dil kullanmak,
 • Sosyal medya platformları üzerinde hashtag kullanımına önem vermek,
 • Sosyal medya platformlarının canlı yayın, soru-cevap, anket ve hikaye özelliğinden yararlanmaktır.
 • Kampanyalara yönelik çekilişler ve yarışmalar düzenlemektir.

Sizler de sosyal medya platformlarında bu çalışmaları yaparak geri dönüşüm oranlarınızı, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları özel günlerde satışlarını arttırmak isteyen firmaların önem vermesi gereken konulardan biridir. Bir B2B firmasının kampanya sayfaları ve landing pagelerine özel SEO çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Bunun için özel gün kampanyalarına yönelik anahtar kelimeler belirleyebilir, sayfanız için de backlink yapmaya özen gösterebilirsiniz. Aynı zamanda web sitenizde ürün açıklamaları ve landing page metinleri hazırlayabilirsiniz. Böylelikle web sitenizi ve kampanyalarınızı Google’da üst sıralara çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla da hem ziyaretçi hem de dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamlarını Kullanın

Google Adwords reklamları B2B firmaları tarafından en çok tercih edilen reklam türleridir. Genellikle diğer reklam türlerinden farklılaştığı için firmaların özel günlerde bu reklamları kullanmaktan çekinmemesi gereklidir. Google Adwords’te yer alan reklam türleri ise;

 • Mobil uygulama reklamları,
 • Görüntülü reklamlar,
 • Videolu reklamlar,
 • Arama ağı reklamlarıdır.

Google Adwords reklamlarını kullanarak hedef kitlelerine ulaşmak isteyen firmaları genellikle bu platformda belirli anahtar kelimelere başvurarak ve tıklama başına maliyet bütçesi belirleyerek çalışmalar yapmaktadır. Böylelikle kampanya döneminde rakip firmalardan farklılaşmak ve satışları büyük ölçüde arttırabilmek mümkündür.