B2B Dünyasında Yer Almak İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?
11 Eylül 2021
Video Pazarlamanın B2B Sektöründeki Yeri
14 Eylül 2021

B2B’de Ödeme Kolaylığı

B2B’de Ödeme Kolaylığı

Son zamanların önemli iş alanlarından biri olan B2B’de ödeme sistemi oldukça önemlidir. Burada müşteriler birer firmadır ve toplu alımlar gerçekleşir. Yani bir üründen bazen bin tane bazen iki bin tane alınır. Böyle olunca firmalar hem güvenli ödeme hem de hızlı bir ödeme sistemi bekler. Bu durum sitenizin ve şirketinizin kalitesini de ortaya koyar.

B2B’de müşteri edinmek kadar onu elde tutmak da önemlidir. Yaptığınız küçük hatalar size eksi olarak dönebilmektedir. Bu yüzden tüm müşterilerinizi düşünerek buna uygun şekilde sitenizi düzenlemeniz gerekir. Site hızınızı arttırmanız ve müşterilerin açılan sayfalarda beklemesini önlemeniz en önemli detaylardandır. Tabi bu sırada sipariş oluşturup ödemeye doğru yol alan müşterilerinize de kolaylık sağlamanız gerekir. Ödeme planında neler yapılabileceğine gelin birlikte göz atalım.

Farklı Ödeme Seçenekleri Oluşturun

B2B’de siteniz içerisinde belirli bir düzen olmalıdır. Müşteri ödemeye yöneldiğinde ona engel olacak hiçbir düzene izin vermemeniz gerekir. Tabi bu sırada bazı öngörülerde de bulunmanız gerekir. Bu öngörülerden biri de ödeme yapılırken hangi ödeme yollarının belirleneceğini seçmektir. Özellikle kredi kartıyla ödeme son zamanlardaki en önemli konulardan biridir. Çünkü yüksek fiyatlar bazen hesap kartlarında bulunmayabilir. Ayrıca kredi kartları taksit seçeneği de sunduğundan insanlara daha cazip gelmektedir. Bu yüzden kredi kartı ve banka kartıyla öde gibi seçeneklerin mutlaka sitenizde yer alması gerekir.

Ödeme sistemlerinde son zamanları yeni bir değişiklik yapıldı. Bunu da kesinlikle sitenize uyarlamanız gerekir. Yani aslında ortamda olan yenilikleri takip edip yenilikçi bir ortam kurmanız çok önemlidir. Bu sistem cüzdanla alışveriş yapma sistemidir. Bu sistemde cüzdana karttan para yüklenir. Ancak yüklenen paranın büyüklüğüne göre bir miktar hediye olarak sitenizin müşterilere eklemesi her zaman daha cazip gelir. Aslında bu sistem birçok e-ticaret sitelerinde uygulanmaya başlamış durumdadır. B2B sisteminde de uygulanması faydalı sonuçlar doğurabilir. Çünkü müşterileri bazen teşvik etmek gerekir. Bunu da site için yaptığınız yeniliklerle yakalayabilirsiniz.

Sitenizde herhangi bir yenilik yaptıysanız bu durumu da mutlaka müşterilerinize bildirmeniz gerekir. Bunun için gerek e-posta yoluyla mesaj yollamak gerekse de site içerisinden mesaj yollamak şeklinde yapabilirsiniz. Müşterileriniz mesajları gördükçe alışveriş yapmaya ikna olabilir. Özellikle sizinle daha önce bir alışveriş içerisinde bulunmuş ancak sonrada uzun bir süre sizden alışveriş yapmamış olan firmalar mesajlar yoluyla sizi hatırlayabilir. Bu sayede kaybettiğiniz müşterilerinizi geri kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Güvenli Ödeme Seçenekleri Sunun

Müşteriler için ödeme yapmak kadar güvenli ödeme yapmak da çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda artan dolandırma haberleri birçok kişinin internet alışverişinden korkmaya başlamasına neden oldu. Bu yüzden 3D Security gibi seçeneklerin mutlaka sitenizde yer alması gerekir. Ayrıca sitenizden alışveriş yapacak olanların telefonlarına kod giderse bu çok daha güvenli bir ödeme sistemi olur. Bu şekilde çeşitli ödeme seçenekleri sunmak müşterilerin sitenize olan güvenini arttıracaktır.

Güvenli alışveriş yapan müşteriler siz farkında olmadan sizin reklamınızı da yapacaktır. Bunun için sizden memnun ayrılması son derece önemlidir. Sonrasında tanıdıklarına mutlaka sizinle alışveriş yaptığını söyleyecek, size müşteri kazandıracaktır. Eğer herhangi bir dolandırma belirtileri fark edilmişse direkt olarak müşterinin özel numarasına mesaj gitmelidir. Bunun yanında siteniz o andaki alışverişleri durdurmalıdır. Bu gibi ekstra önlem getiren durumları sitenize uyarlamanız büyük faydalar sağlayacaktır.

Ödeme seçenekleri arasında havale ve EFT gibi seçeneklerinde yer alması gerekir. Bu sayede müşteriler bir tek iban numaranızla size gerekli miktarları kolayca atabilirler. Bu yöntem biraz daha az kullanılsa da bazı müşteriler tercih etmektedir. Bu yüzden müşterilerle iletişim halinde olmak, onların isteklerine kulak vermek gerekir. Günümüz çağında her şeyin iletişimle çözülebileceği kanıtlanmıştır. Bu yüzden iletişim bölümünüzün çok iyi işlemesi gerekmektedir. Bu sayede sinirli müşterilerinizi bile yeniden kazanabilirsiniz. Sabırla müşteri dinleyecek bir ekip kurmayı unutmayın.