B2B ile Müzik Aleti Satışı Yapma Rehberi
1 Nisan 2021
B2B’de Özel Günler İçin Satışları Arttıracak 5 Taktik
7 Nisan 2021

B2B’de Network Oluşturmak Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de Network Oluşturmak Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de hizmet veren firmalar iş dünyalarını profesyonel olarak geliştirmek için network oluşturmaya ihtiyaç duymaktadır. Network kurmak; ağ oluşturmak, profesyonel iş insanlarının farklı ya da aynı sektörlerle kurduğu iş ilişkileri anlamına gelmektedir. İngilizce olarak da networking’e karşılıktır. B2B firmaları için geniş bir network ağına sahip olmak, farklı kaynaklara hızlı bir şekilde ulaşma ve büyük pazarlara açılma imkanı tanıdığı için oldukça önemlidir. Peki, daha pek çok avantaj sağlayan networkün B2B için önemi nedir? Güçlü bir network nasıl oluşturulur?

B2B’de Network Oluşturmanın Önemi Nedir?

B2B, milyonlarca firmayı sayısız ürün ve hizmetle buluşturan bir sektördür. Bu sektörde network oluşturmak; firmalara marka bilinirliği, ürün ve hizmet tanıtımı gibi pek çok avantaj sağladığı için oldukça önemlidir.

B2B sitelerinin müşteri memnuniyeti kazanarak kendi doğal networklerini oluşturabilmeleri mümkündür. Bir müşteri firmanın bir ürünü beğenerek bir başka tüketici firmaya tavsiye etmesi bilinen en etkili pazarlama yöntemleri arasında değerlendirilmektedir.

Network kurmak; B2B sitelerine profesyonel bir iş deneyimi kazandırması, firmaları yeni fikir ve fırsatlara açık hale getirmesi, tavsiye mekanizmasını sitelerinde devreye alarak geniş dönüşler elde etmesi açısından etkili olmaktadır.

B2B Sektöründe Güçlü Bir Network Nasıl Oluşturulur?

B2B’de network oluştururken ve oluşturulan networkü etkin bir şekilde kullanırken firmaların belirli taktiklere ihtiyacı vardır. Bu taktikleri açıklamalarıyla birlikte aşağıda sıraladık.

Doğru kişileri ağa dahil edin

Oluşturulacak networke dahil olacak kişiler firmaların geleceği için son derece önemlidir. Bu nedenle ağa dahil edilecek kişilerin doğru kişiler olup olmadığına önem vermeniz gereklidir. Bu kişilerin firmayla ilişiği olmalı, uzun vadede firmaya fayda sağlamalı ve kişilerin çevreleri geniş olmalıdır. Böylelikle firmalara yarar sağlayabilmektedir.

Yüksek bir iletişim becerisine sahip olun

Network kurmak, iletişim becerilerini yüksek olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla güçlü bir ağ oluşturmak isteyenlerin her zaman doğru ve etkili bir iletişim, anlaşılır bir beden dili ve başarılı bir diksiyona sahip olması gerekmektedir. Bu noktada yararlanılabilecek ipuçları:

  • İkna edici bir iletişim becerisine sahip olmak,
  • Karşı tarafa saygı ve güven çerçevesinde hizmet vermek,
  • İçerisinde bulunan sektör hakkında yeterli bilgiye sahip olmak,
  • İletişim anında olaylara farklı bir perspektiften bakmak,
  • Firmaya fayda sağlayacak bir iletişim kurmaktır.

İletişim stratejileri geliştirin

Profesyonel iş dünyasında başarı ve kariyer kadar iş ve özel yaşamda sosyal olmak güçlü bir network oluşturmak konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Firmanın sosyal ve iş yaşamındaki ilişkilerin yanı sıra bunları bir stratejiye oturtarak sürdürmek güçlü bir network oluşumunda oldukça önemlidir. İş ilişkilerinin sağlam ve devamlılığını koruyarak yürümesi gereklidir. Bunun için de yakın ilişkilerden kaçınılarak dozunda bir iletişim anlayışı benimsenmelidir.

Sosyal medya platformlarının gücünden yararlanın

Sosyal medya platformlarının güçlü bir network ortaya konmasında büyük ölçüde katkısı vardır. Özellikle de Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi iş dünyasını bir araya getiren platformların gücünden yararlanarak network ağını genişletmek mümkündür. Bu noktada izlemeniz gereken adımlar:

  • İçerisinde bulunduğunuz sektörle ilişkili Linkedin gruplarında yer alın.
  • Sektörle ilgili güncel konuları takip edin ve bu konulardan yararlanarak bilgilendirici paylaşımlar yapın.
  • Ürün ve hizmetlere yönelik içerik paylaşımı yapın.
  • Sektörel grup, toplantı ya da canlı yayınlara katılım sağlayın.
  • Sektörel ilişkiniz olan profilleri web sitenize paylaşın.

Network oluşturulmak istenen sektöre bağımlılığınızı koruyun

Sektör ve mesleki bağlılık, güçlü bir network oluşturmak isteyen firmalar için bir hayli önemli bir unsurdur. Yeni gelişim ve iş fırsatları yakalamak, yeni fikirlerden yararlanmak için gerekli bir anahtardır. Bu noktada kişilerin ilişkilerini sürdürülebilir kılmak gereklidir. Bunun için de sektöre bağlı kalınmalıdır. Bu bağımlılığı korumak da oldukça önemlidir. Sektör ve mesleki bağlılık network oluştururken yaşanılan gelişmelere göre daha kalıcı bir gelişim ve büyüme göstermede etkili olmaktadır.