B2B Alanında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar
1 Nisan 2022
B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılır?
3 Nisan 2022

B2B’de Muhasebe İşlemleri Nasıl Yapılır?

B2B’de Muhasebe İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternetin yaşamımıza girmesi ile birlikte sosyal hayat ve alışveriş alışkanlıkları da gün geçtikçe değişmiştir. Özellikle alışverişin çevrimiçi mağazalardan yapılmaya başlaması ile hayatımızda alışveriş yapma alışkanlıklarımız değişim göstermeye başlamıştır. E- ticaretin hayatımıza girmesi ile bu konuyla ilgili merak ettiğimiz pek çok konu ortaya çıkmış bulunmaktadır. B2B alanındaki muhasebe işlemlerinin nasıl yapıldığı da bu sorulardan biridir.

E-ticaret alanının her geçen gün hızla gelişim göstermesi ile birlikte işletmeler açısından e-ticaret B2B muhasebe modülü, şirketlerin ticari faaliyetleri sırasında ihtiyaç duydukları finans ve muhasebe verilerini işlevsel olarak kontrol edilebilmesinde oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Sanal mağazaya sahip olan işletmelerin sahip olmaları gerekli olan önemli entegrasyonlardan biri B2B yazılımı muhasebe entegrasyonlarıdır. B2B muhasebe işlemleri, ticari işletmelerin finansal ve muhasebe verilerinin değerlendirilerek kontrol altında tutulmasında işletmelere oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

B2B muhasebe işlemlerinde en önemli adım, verilerin okunması süreci olarak bilinmektedir. Bu sayede e-ticaret alanında yer alan işletmeler ihtiyaç duymakta oldukları;

  • Bayilik stok durumlarını,
  • Bayilerin cari hareketlerini,
  • Finansal verilerini,
  • Muhasebe programlarına kayıtlı olan bilgiler,

tarzındaki öneme sahip olan verilerin hem doğru hem de eksiksiz şekillerde gösterilebilmesini sağlamaktadır.

B2B Muhasebe Entegrasyonu Özellikleri

E-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan firmalarda öne çıkmakta olan B2B muhasebe entegrasyonları, firmalara büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Birbirinden değişik noktalarda ihtiyaç duyulmakta olan muhasebe ve finansal işlemlerde en etkili çözüm yöntemlerini sunmakta olan B2B muhasebe entegrasyonları şu şekilde sıralanmaktadır:

Stok Entegrasyonu

Alanında deneyimli ve uzman yazılım mühendisleri tarafından hazırlanan B2B muhasebe eklentisindeki muhasebe entegrasyon yapısı ile yalnızca belirlenen veya bütün stok verilerin doğru şekillerde aktarılabilmesi ve aktarılmış olan verilerin e-ticaret sistemi içerisinde korunması,  B2B muhasebe entegrasyonu ile hayata geçirilebilmektedir.

Ürün Entegrasyonu

E-ticaret alanında oldukça ilgi görmekte olan B2B muhasebe entegrasyonu ile hem iş gücünden hem de zamandan büyük tasarruf sağlayabilmektedir. E-ticaret sitelerindeki ERP sisteminde yer alan ürünler üzerinde yapılmakta olan değişiklikler, 5’er dakikalık aralıklarla güncellenerek çevrimiçi mağazaların veri tabanlarına aktarılmaktadır.

Fiyat Entegrasyonu

E-ticaret fiyat entegrasyonu ile ERP sisteminde yer alan ürünlerin fiyatları, B2B modülüyle e-ticaret sitelerinin çevrimiçi mağaza sayfalarına aktarılabilmektedir. ERP sisteminde yer almakta olan ürünlerin fiyatlarına dair bilgiler, bayilere ve müşterilere eş zamanlı ve güncel olarak gösterilmesi sağlanmaktadır.

Sipariş Entegrasyonu

E-ticaret alanında işletmeler için büyük önem taşımakta olan faaliyet süreçlerinden biri de sipariş yönetimidir. B2B muhasebe sipariş entegrasyonu ile oldukça kolay bir hale getirilebilmektedir. B2B siparişleri aktarım sistemleri, B2B alanında ticaret yapan sanal mağazalar üzerinden verilmekte olan siparişlerin, herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadan ERP sistemine gönderilmesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumda firmaların gerçekleştirmeleri gereken tek unsur ERP kayıt sistemine gelmiş bulunan siparişleri onaylayarak faturalarını basmaktır.

Cari ve Üye Aktarım Entegrasyonu

E-ticaret sistemleri içerisinde bulunmakta olan cari ve üye aktarım sistemleri de B2B alt yapıları ile gerçekleştirilmekte olan faaliyetler arasında bulunmaktadır. ERP programında yer alan carilerin, sanal mağazanın alt yapısına aktarım işlemleri bu parça ile gerçekleştirilmektedir. Aktarım süreçleri sırasında firmaların aktarmayı istemedikleri cariler kolayca seçilerek B2B sistemine aktarılmamaktadır.

Cari ve üye aktarım sistemleri iki taraflı olarak senkronize edilmektedir.  Firmalara yapılmakta olan bayilik başvuruları, gelişmiş B2B muhasebe modülü ile tek tıkla otomatik bir şekilde onaylanarak ERP programına aktarılmaktadır. Bu yönden oldukça büyük bir kolaylık sağlamakta olan entegrasyon sayesinde aynı carileri tekrardan sisteme girilmesi sorunu ortadan kalkmış olduğundan zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanmaktadır.

Cari Hesap Hareket Entegrasyonu

E-ticaret alanındaki sanal mağazalar, cari hesap hareketleri entegrasyonu uygulayarak sanal mağazayı kullanmakta olan bayilere cari hesap hareketleri eş zamanlı şekillerde izleyebilme fırsatı sunmaktadır. B2B muhasebe entegrasyonlarında müşteriler ve bayiler cari hesap hareketlerine sadece bir noktadan ulaşabilmektedir.