b2b destek hizmeti
B2B Destek Hizmeti Nasıl Olmalı?
14 Haziran 2020
B2B Bütçe Yönetimi
22 Haziran 2020

B2B’de Menü Hazırlama Yöntemleri

b2b menü hazırlama

b2b menü hazırlama

B2B Dünyasında Menü Hazırlama İle İlgili Bazı Önemli Noktalar

B2B yazılımı dünyası son dönemlerin en büyük sanal pazarlarından biri haline gelmiştir. Hızlı dönütler ise evrensel kitlesiyle ticaretin yeni adı olmuştur. Şirketler ürünlerini siteler üzerinden satarak geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu bağlamda satış yapılan sitenin önemi oldukça büyüktür. Bu satış siteleri fiziki işyerlerinin vitrini sayılır. Müşteri oradaki vitrini inceleyerek işyerine girmiş olur. Burada ise müşteri sitenin menüsüne, girişine yani sitesine bakarak alışveriş yapar. Menünün kolay olması, müşterinin içinde rahat hareket etmesi, gezmesi alışverişi kolaylaştıracağı gibi farklı bir deneyim de sunar. Ama diğer taraftan aradığını bulmak için zorlanan ya da vakit harcayan bir müşteri siteyi anında terk edecektir. Bu sebeple ürün satışı yapacağınız sitenin kullanışlı oluşu, kolay oluşu dahası ürün sitesinin her kesime ve her kitleye hitap ediyor oluşu oldukça önemlidir. Bu kolaylıklar alışveriş ile doğru orantılıdır. Hazırlayacağınız menünün ve navigasyonun müşteriye güzel bir alışveriş deneyimi sunması gerekmektedir. Menü tasarımınız dikkat çekici olmalı ve görsel açıdan da tüketiciye hitap etmelidir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda site amacına ulaşamamış olacaktır vee yeni kullanıcıları bünyenize almak şöyle dursun olan kullanıcıların da sitenizi terk etmenize neden olacaktır. İşte böyle bir olumsuzluk ile karşılaşmamak adına e-ticaret dünyasının kullanımına dair bazı taktikler vereceğiz.

E-ticaret Dünyasında Menü ve Navigasyona Dair Bazı Tüyolar

E-ticaret sanal pazarın en geniş olduğu bir veri tabanıdır. Bu genişlik de dikkat çekici olmak son derece büyük önem taşır. Bunun için de dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Menünün Okunuşundaki Kolaylık

Hazırladığınız menünün yazı karakteri karışık olmamalı, okunuşu bakımından kolaylıklar sağlamalıdır. İç içe geçmiş karışık yazı stillerinden uzak durmakta yarar vardır. Güzel olsun derken okunuşu zorluğa neden olabilir. Diğer yandan yazı boyutu çok küçük olmamalıdır. Ortalama 13 pt olarak kullanım idealdir. Bunun bir altı küçük boyut kategorisine girmektedir. Bunun yanında yazı boyutu çok büyük de olmamalıdır.

Kategorilerinizi Her Kesime Uygun Hale Getirin

Sitenizde uygulayacak olduğunuz kategorilerin her kitleye hitap etmesine özen gösterin. Bu yüzden anlaşılmaz ya da karışık olmaması oldukça önemlidir. Sonuçta sanal pazarlar yediden yetmişe hemen hemen herkesin deneyimlediği bir alışveriş tarzıdır.

Ürünleri Tek Bir Kategoride Toplamayın

Menü tasarımı yaparken genel isimleriyle ürünleri kategorize etmeyiniz. İçeriğini türlerini tek bir kategori odaklı yapmayınız. Her bir ürünü türlerine göre ayırmanız da fayda olacaktır. Hemen menünün altında içeceğin isimlerini yerleştirme yapılırsa tüketici aradığına kolayca ulaşacaktır. Aksi halde kafa karışıklığına yol açabilir ya da bir ürünün bulunma süresi uzayabilir.

Ürünlerinizi Görsel Olarak Tüketiciye Sunun

Müşteri sadece okuduğu bir ürünü satın almayacaktır. otomotiv b2b ürünün her özelliğinin görmek isteyecektir. Bu bağlamda menü tasarımınızda mutlaka ürün görsellerine özen gösteriniz ya da ürünlerin kısa videoları ile de sitenizi zenginleştirebilir tüketicinin de güvenini kazanabilirsiniz. Mutlaka görsel seçme seçeneğini menünüzü tasarlarken kullanmalısınız. Buradaki görselliğiniz ne kadar kaliteli olursa ürün satışınız o kadar kazançlı olacaktır.

Görselliği Önem Verin

Siteniz bir fiziki işyerinin vitrini gibi olduğundan menünün görsel açıdan dikkat çekici olması son derece önemlidir. Müşteri menüye girdiğinde rahat bir alışveriş deneyimi yaşamalıdır. Ürünler ile alakalı görseller ya da menünün kendi görseli tüketiciye olumlu etki yaratacak bir şekilde olmalıdır. Aynı zamanda arama butonu da son derece kullanışlı olmalıdır. Bu arama butonu dikkat çekici yerde bulunmalıdır. Müşteri onu aramak için bir uğraş vermemelidir.

Menünüz Mobil Uygulamalara Uyumlu Olmalı.

Son dönemlerde neredeyse her uygulama mobil üzerinden yapılmaktadır. Telefonlar hayatımızın her yerinde bulunmaktadır. Bu bağlamda en konforlu, hızlı ve rahat alışveriş cep telefonlardan yapılmaktadır. Sizin de bu süreçte menü tasarımınız mobil uygulamalar ile uyumlu olmalıdır. Menünüzü mobile uyumlu hale getirirken menünün fazla uzun olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Kullanışsız bir mobil uygulama anında vazgeçirilen bir site durumundadır.