Sosyal Medya Reklam Yasaklarının B2B’ye Etkisi Nedir?
20 Ocak 2021
B2B’de SEO Çalışmaları
22 Ocak 2021

B2B’de Markanın Önemi

B2B’de Markanın Önemi

B2B’de tüketicilerin memnuniyetini ve hizmet algısını tanımlamada önemli olan kriterlerden biri marka ortaya koymaktır. Ortaya koyulan markanın kullanıcılar gözündeki imajı; firmanın tanınması ve büyümesi, satışların artması ve kulaktan kulağa pazarlama yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle B2B sektöründeki firmaların marka imajına önem vermeleri gerekmektedir. Peki, B2B’de marka imajı neden önemlidir ve nasıl daha iyi hale getirilir? Gelin bu sorulara cevap bulalım.

B2B’de Marka Neden Önemlidir?

Marka imajı, tüketicilerin bir marka hakkındaki düşünceleri, algıları ve yorumlarıdır. Logo, slogan, görsel içerikler ve iletişim dili marka imajınızı etkileyen faktörlerdir.

B2B’de bir marka imajı ortaya koymak, markanızın tüketiciler arasında tanınması için ilk adımdır. Marka imajınız iyi olduğunda tüketiciler sizin hakkınızda daha fazla konuşmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra sadık müşteri kitleleri edinmeniz için de marka imajı oldukça önemlidir. Sadık müşteri kitleleri kazanmanız, onların gözünde değerli bir firma oluşturarak alışverişlerinde devamlı olarak sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

Kişisel deneyimlere bağlı olan marka imajı; kimi tüketicilere göre iyiyken, kötü deneyimle karşı karşıya kalan tüketicilere göre de kötü olabilmektedir. Müşteri memnuniyeti doğrudan marka imajını etkileyeceği için müşteri memnuniyetini arttıracak birtakım çalışmalar yapılmalıdır.

B2B’de Marka Ortaya Koyarken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Marka kimliği oluşturun

Marka kimliği, sizin markanızın diğerleri tarafından nasıl görünmesini istediğiniz üzerine yaptığınız çalışmalardır. Her firmanın kendine ait bir kimliği olduğu için bu süreçte öncelikli olarak marka kimliğinizi oluşturmanız oldukça önemlidir. Tüketicilerin sizi nasıl görmelerini istediğinizi belirleyerek, kurumsal kimliğinizi oluşturmanız ve hazırlamanız gereklidir. Böylelikle tüketicilerin dikkate alıp, değerlendireceği bir imajınız olmaya başlayacaktır. Bu noktada logodan, slogandan, görsel tasarımlardan ve iletişim dilinden yararlanabilirsiniz.

Kaliteli müşteri destek hizmeti verin

B2B’de marka ortaya koyarken yapılması gerekenlerden biri kaliteli müşteri destek hizmeti vermektir. Satış öncesinde ve sonrasında kaliteli müşteri desteği sunmanız oldukça önemlidir. Müşteri memnuniyetini arttırmanız ve hızlı bir şekilde tüketicilerin sorunlarını çözmeniz kaliteli müşteri destek hizmeti için gereklidir. Satış öncesi ve sonrasında firmanızdan iyi hizmet alarak ayrılan tüketiciler de sadık müşteri kitlelerine dönüşecektir. Sadık müşteriler sizin hakkınızda olumlu yorumlar yapacaklardır ve memnuniyetlerini çevresindeki insanlarla da paylaşacaklardır.

Çeşitli platformlar üzerindeki olumlu yorumları arttırın

B2B’de marka ortaya koymaya çalışırken yapmanız gerekenlerden biri de çeşitli dijital platformlar üzerindeki olumlu yorumları arttırmaktır. Bu noktada müşterilerin yorum bırakmaları için onlara bir sebep vermelisiniz. Satış öncesinde ve sonrasında e-postalar göndererek değerlendirme yapmalarını hatırlatmalısınız.

Hem Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında hem de web site üzerindeki ürün sayfalarında kullanıcıların olumlu yorumlarını arttırmanız, sosyal kanıt açısından bir hayli önemlidir. Sosyal kanıt niteliğinin olması nedeniyle de kulaktan kulağa pazarlama ile tüketicilerin sizi tavsiye etmelerini sağlamanız, marka imajınızı güçlendirecektir. Markanızla ilgili olumlu yorumlar aldığınızda, tüketicilerin de size karşı duydukları güven artacaktır. Aynı zamanda tüketicilerin satın alma kararlarını da etkileyecektir. Bu sayede de marka imajınız olumlu bir şekilde etkilenecektir.

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda tutarlılık olmasına önem verin

Ürün ve hizmetlerinize yönelik yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmalarında tutarlılık olması, B2B markalaşma sürecinde oldukça önemlidir. Bu süreçte çeşitli platformlar üzerinden tüketicilere aynı mesajı vermeniz ve görsel tasarımlarınızda bir bütünlük olması markanızın daha kolay tanınmasını sağlayacaktır.

Tüketicilere tüm platformlar üzerinden aynı mesajı verin

B2B’de başarılı bir marka ortaya koyarken, tüketicilere tüm platformlar üzerinden aynı mesajı vurgulamanız gereklidir. Tüketicilere yönelik mesajlarınız, slogan ve logo tasarımlarınız bir bütünlük oluşturmalıdır. Bu sayede aynı mesaj ile farklı hedef kitlelere farklı platformlar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcıların sizi tanıması ve markanızla aşina olması için tüketicilere aynı mesajı yansıtmanızın önemi büyüktür. Bu noktada tüm platformlar üzerinde aynı iletişim dilini kullanmanız gereklidir. Bunun yanı sıra da paylaşımlarınızda bir süreklilik sağlamanız markalaşma açısından önemlidir.