B2B’de Reklam Sloganları ve Metinleri İçin İpuçları
25 Aralık 2020
B2B’de Blog Açmanın Önemi
29 Aralık 2020

B2B’de Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

B2B’de Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik, markalaşma sürecinde B2B firmaları için bir hayli önemlidir. Aynı zamanda B2B firmalarının tüketicilerle olan iletişim sürecinde de değeri büyüktür. Her B2B firmasının kurumsal bir kimliğinin olması gereklidir. Özellikle de sadık müşterilere uzun vadede hizmet verebilmek için bir marka ortaya koymanız; bunun için de bir kurumsal kimlik oluşturmanız gereklidir. Peki, B2B’de kurumsal kimlik nasıl oluşturulur? Bu yazımızda kurumsal kimlik oluşturmak için bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

Hedef kitlenizi belirleyin

B2B sektöründe kurumsal bir kimlik oluştururken öncelikli olarak izlenecek adımlardan biri hedef kitlenizi belirlemektir. Kurumsal kimlik çalışmalarında hedef kitlenin önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleyerek, onlara hitap edecek bir kimlik ortaya koymalısınız.  Kullandığınız görseller, iletişim dili, reklam ve pazarlama çalışmaları bu hedef kitleye yönelik olmalıdır.

Kişiliğinizi yansıtacak bir kurumsal kimlik oluşturun

Her firmanın kendine has bir kişiliği vardır. Bu kişilik de hedefleriniz, tüketiciye kazandırdıklarınız, vizyonunuz, misyonunuz, ürün ve hizmetleriniz gibi konular özelinde oluşmaktadır. Bu noktada kurumsal bir kimliğiniz olabileceği gibi aynı zamanda daha dinamik ve gençlere yönelik bir kimliğiniz de olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hedef kitlenizi analiz ederek, bu hedef kitleye hitap edebilecek bir kişiliği yansıtmalısınız.

Akılda kalıcı logo ve sloganlar belirleyin

B2B’de kurumsal kimlik oluştururken izlenecek adımlardan bir diğeri de logo ve sloganlarınızı belirlemenizdir. Logonuz, markanızın ruhunu ve vizyonunu yansıtmalıdır. Aynı zamanda da hedef kitlenize yönelik olmalıdır. Bu nedenle logonuzu tasarlarken kullanıcıların akıllarında kalmasına, dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz.

Kurumsal bir kimlik oluşturma sürecinde logo tasarımından sonra sloganlarınızı da belirlemelisiniz. Sloganlarınızın vizyonunuzu, ürün ve hizmetlerinizi yansıtmasına özen göstermelisiniz. Bununla birlikte akılda kalıcı, dikkat çekici ve sizi diğer firmalardan farklı kılan bir slogan üretmeniz de oldukça önemlidir. Bu sloganlarınızı da paylaşımlarınıza, videolarınızda, web siteniz üzerinde düzenli olarak vurgulamaya özen göstermelisiniz.

Tüketicilerle iletişim kurarken kullanacağınız dili belirleyin

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde tüketicilerle iletişim kurarken kullanacağınız dili belirlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu dil, hem reklam ve pazarlama çalışmalarında hem de müşteri destek süreçlerinde gereklidir. Bu noktada daha samimi ve sıcak bir dil kullanmayı tercih edebileceğiniz gibi belli kalıpları olan kurumsal bir dil de tercih edebilirsiniz.

Bu süreçte belirlediğiniz hedef kitle, kullanacağınız iletişim dilini etkileyecektir. Hedef kitlenizin yaş aralığını ve ilgi alanlarını bu noktada dikkate almalısınız. Bunlar doğrultusunda tüketicilerle daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacak bir dil oluşturmalısınız. Bu süreci yönetirken de belli prosedürler ve şablonlar hazırlamalısınız.

Devamlılığınızı koruyun

Kurumsal kimliğinizi oluşturma sürecinde yaptığınız çalışmaların bütünlüğünü sağlayıp, devamlılığını korumanız gereklidir. Bu süreçte yer aldığınız tüm platformlar üzerinde aynı mesajları vermeyi sürdürmelisiniz. Aynı görsel, logo tasarımı ve sloganları kullanmalısınız. Kullandığınız iletişim dilinin belirlediğiniz standartlara uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Özgün olun

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde başka firmaları kopyalamamanız oldukça önemlidir. Rakip B2B firmaların stratejilerini inceleyip onlardan esinlenerek kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak onların stratejilerinin, iş modellerinin birebir aynısını ortaya koymak kendi kimliğinizi bulmanızın önüne geçerek tüketicilerde kafa karışıklığına yol açacaktır.

Marka değerinizi arttırın

B2B’de marka değerinizi arttırmanız, tüketicilerin gözünde bir marka oluşturma ve çalışmalarınızın etkili olma süreçlerinde bir hayli önemlidir. Bu noktada müşteri destek kalitenizi arttırarak, sadık müşteriler kazanmanız gerekir. Bunların yanı sıra da internet görünürlüğünüzü, reklam ve pazarlama çalışmalarınızı arttırmalısınız.

Doğru mesajlar verin

Kurumsal kimlik yaratma sürecinde tüketicilere doğru mesajlar vermeniz gerekir. Bu süreçte tüm platformlar üzerinde onlara aynı mesajı vermeniz ve markanızla ilgili tek bir algı yaratmanız önemlidir. Tüketicilere karışık mesajlar vermeniz, tam bir kurumsallık yaratamayacağınız gibi onların sizi tanımalarına da engel olacaktır. Onlara doğru mesajlar verecek bir yapı oluşturmanız bu açıdan önemlidir.