B2B’de Gizlilik Politikası Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
3 Eylül 2021
B2B’de Blog Oluşturma Süreci Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
6 Eylül 2021

B2B’de Kullanıcıları Satın Almaya İkna Etmenin 6 Yolu

B2B’de Kullanıcıları Satın Almaya İkna Etmenin 6 Yolu

B2B firmaları tıpkı fiziki mağaza gibi sitelerini ziyaret eden kullanıcıları ikna ederek müşteriye çevirme amacındadır. Bunun için kullanıcıları satın almaya ikna etmenin yollarını aramaktadır. Bu noktada doğru yollar izlendiği ve etkili stratejiler uygulandığı takdirde firmaların başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B firmalarını bilgilendirmek amacıyla kullanıcıları satın almaya ikna etmenin yollarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak 6 adımda kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu etkileyebilir ve satışlarınızı kısa süre içerisinde arttırabilirsiniz.

1) Hedef kitlenizi iyi tanıyın

Hedef kitle, pazarlaması yapılacak olan ürün veya hizmetin kim için ve ne için satılacağına karar verilmesi için oluşturulan istatistiksel bilgilerdir. Her firmanın kendine ait bir hedef kitlesi mevcuttur. Fakat firmaların satış yapabilmesi için hedef kitlesini iyi tanıması gereklidir. Hedef kitleyi iyi tanıyarak beklentilerine, deneyimlerine ve dönüşümlerine hakim olabilmek mümkündür. Böylelikle onlara hitap eden ürün ve hizmetlerle karşılarına çıkabilir ve onları satın almaya ikna edebilirsiniz.

2) Kullanıcılara güven verin

B2B’de güven, kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyen önemli bir unsurdur. Firmaya güven duyan kullanıcılar satın alma işlemini gerçekleştirmekte ve firmanın sadık müşterisi haline gelebilmektedir. Bu noktada firmaların kullanıcılarda güven oluşturması için ödeme konusunda yapılması gerekenler şunlardır:

 • Ödeme seçeneklerinde optimizasyon yaparak kullanıcıların sepeti terk etme oranları düşürülmelidir.
 • Ödeme seçenekleri arttırılmalıdır. Böylelikle hedef kitlenin beklentilerine doğru bir şekilde karşılık verebilmek mümkün kılınmaktadır.
 • Banka ve kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme, havale/EFT yoluyla ödeme gibi farklı ödeme seçenekleri ortaya konulmalıdır.

3) Ürün görsellerine ve açıklamalarına özen gösterin

B2B’de fiziki mağazalardaki gibi ürünlere yakın temas olmadığı için ürün görselleri önemli bir rol oynamaktadır. Özenle hazırlanmış ürün görselleri kullanıcıları satın almaya ikna etmektedir. Bu nedenle ürün görsellerinin;

 • Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmasına,
 • Farklı renk seçeneklerini göstermesine,
 • Farklı açılardan çekilmiş olmasına,
 • Gerçek ve fikir verici olmasına

Dikkat edilmesi gereklidir.

Ürün görsellerinin yanı sıra ürün açıklamaları da ziyaretçilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyecek faktörlerden biridir. Bu noktada detaylı bir ürün açıklaması satış yapmak açısından faydalı olmaktadır. Tüketicilerin aklında bir soru işareti kalmaması için ürün açıklamaları eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi halde tüketiciler ürünü satın almaktan vazgeçebilmekte ve siteden ayrılabilmektedir.

4) Cezbedici teklifler ortaya koyun

B2B’de kullanıcıları satın almaya ikna etmenin yollarından biri de onları cezbedici teklifler ortaya koymaktır. Bunun için çeşitli kampanya ve çekilişler düzenleyebilirsiniz. Günün belirli saatlerinde ücretsiz ya da ekspres kargo gibi fırsatlar sunabilirsiniz. Aynı zamanda hesaplarına indirim kodları tanımlayabilirsiniz. Bu indirim kodlarını kişiselleştirerek kişinin doğum gününe, siteye abone olmasına, ilk alışverişine özel tanımlayabilirsiniz. Böylelikle hem kullanıcıları özel hissettirebilir hem de onları satın almaya ikna edebilirsiniz.

5) Çapraz satış tekniği uygulayın

B2B’de çapraz satış tekniklerinin uygulanması, tüketicinin ikna olmasını sağlarken firmaya yarar sağlamaktadır. Bu noktada firmalar;

 • Çok satan ürünler
 • İlgili ürün önerileri
 • Görüntülenen ürünlerle uyumlu ürünler
 • ‘Diğer kullanıcıları bunu da satın aldı’ gibi öneriler

Gibi çapraz satış tekniklerini uygulamaktadır. Böylelikle hem kullanıcıları satın almaya ikna etmekte hem de ortalama sepet tutarını arttırmaktadır. Aynı zamanda eski ürün stoklarının erimesine de katkı sağlamaktadır.

6) E-posta pazarlama tekniğinden yararlanın

E-posta pazarlama tekniği, B2B sitelerinin potansiyel müşterilere ulaşması ve var olan müşterilerini harekete geçirmesi için kullanılan bir tekniktir. Bu teknik aracılığıyla yeni ürün tanıtımlarından, firmanın yeniliklerinden, kampanya duyurularından kullanıcıları haberdar etmek oldukça kolaydır. Aynı zamanda sepetini terk eden müşterileri geri döndürmek amaçlı e-posta pazarlama tekniğinden yararlanılmaktadır. Böylelikle kullanıcıları kısa süre içerisinde satın almaya ikna etmek mümkündür. Sizler de e-posta pazarlama tekniğinden yararlanarak kullanıcılara farklı amaçlarla e-posta gönderebilirsiniz. Böylelikle onları satın almaya teşvik edebilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.