B2B Pazarlama Nedir?
17 Eylül 2020
Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
18 Eylül 2020

B2B’de Kullanıcıları Aktif Tutmak

B2B Alanında İlgiyi Sabit Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

B2B firmalarının pazarlama stratejilerinde odaklanması gereken noktalar vardır ve bu anlamda B2C’ye göre farklılaşır. B2B’de dijital pazarlama stratejileri son derece önemlidir. Bunun için sitemizin B2B yazılımı alanından faydalanabilirsiniz. Bu durum B2B sitenizin alt yapısını oluşturmaya yardımcı olur.

B2B sisteminde bir yöneticinin başta olması ve tüm süreci yönetmesi gerekir. Özellikle planlamalar yapılması ve bu planların uygun bütçeyle uygulanabilmesi iyi bir yöneticinin varlığına bağlıdır. Markalaşma yolunuzu kökten etkileyecek olan yönetici veya lider seçimini yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Strateji İlgiyi Sabit Tutar

Değişen çağın teknolojisine ayak uydurmak için değişen stratejileriniz olmalıdır. Bazen kriz zamanını yönetmeniz bazen de olanı daha da büyütmeniz gerekecektir. Stratejilerin doğru belirlenmesi için hedeflerin belirlenmesi, sorumlulukların paylaşılması, takvim, uygulama planları ve bütçe planlaması yapılmalıdır. Doğru lider ve doğru strateji olmadan firmalar sadece geleneksel yöntemleri kullanarak oldukları yerde seyrederler.

Sosyal Medya İlgisi

Bilinenin aksine özgün çalışmalar sunulması Sosyal Medya’da ilgilerin daha fazla ön plana çıkmasını sağlar. Bu konuda geleneksel yaklaşımlardan uzaklaşarak yenilikçi ve modern bir bakış açısı getirmek çok önemlidir. Yani özgün içerikler ve özgün paylaşımlar B2B’nin olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Geri dönüş oranlarına bakarak olması gereken stratejiyi yakalamanız daha kolay olacaktır.

Etkili Bir Web Sitesi

B2B sisteminde web sitesinin olması ve bu web sitesinin de alt yapı olarak çok sağlam olması gerekmektedir. Özellikle eski, geleneksel tasarımlardan uzak durularak site tasarımının güncel teknolojiyi takip etmesi gerekir. Kurulan web sitesi Google ile bağlantılı olmalı ve teknolojik olarak çağın gereklerine uymalıdır. Günümüz teknolojisinde web site girişleri çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden olmaktadır. Bu yüzden sitenin mobil uyumluluğu çok önemlidir. Mobil cihazlardan sitenize girildiğinde hızlı açılım ve kolay kullanım olmalıdır. Bunun için sitenizin bir uygulamasını oluşturmanız gerekecektir.

Blog Yazıları İlgiyi Arttırır

B2B firmalarının başarıya ulaşmasında ve ilgileri üzerine toplamasında etkili yollardan biri de blog yazılarıdır. Blog yazıları şirketin değerlerini müşterilere aktararak daha fazla güven duyulmasını sağlar. Bu yazıların belirli aralıklarla güncellenerek yayımlanması son derece önemlidir. Güncelliğini korumayan siteler yerinde saymaya devam edecek ve hatta bir süre sonra düşüş yaşayacaktır. Yazıların düzenli yayımlanması için gerekli planlar oluşturulmalıdır. Rekabetçi firmalar bloglarında yazan içerikleriyle birbirlerini elemektedir. Bu durum gelecekte “içerik pazarlama” alanında yaşanabilecek gelişmelerin de önünü açıyor.

E-posta İçerikleri İlgiyi Sabit Tutar

B2B sisteminizde kayıtlı olan, sizinle daha önce alışveriş yapmış kişilere e-maillerle özel içerikler göndererek farkındalığınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu işlem sayesinde müşteriler akıllarında olmasa bile alışveriş yapma isteğine girişmek isteyebilir. Onlara hem kendinizi hatırlatırsınız hem de ilgileri üzerinize çekersiniz.

Videolu İçerikler Üretin

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber videolu içerikler de önem kazanmaya başladı. 5G teknolojisinin gelmesiyle videoların açılma hızı da artacak. Bu yüzden videolu içerikler üretmek, özgün çalışmalar yapmak ve müşterilerle bir bağ kurmak son derece önemli. Video ve görsellerin daha fazla dikkat çekmesinden dolayı bu alanda yapılan çalışmalarınızı arttırabilirsiniz. Müşteriler videolara daha fazla güvenerek merak ettiklerini görebilir. Bu sayede sizden alışveriş yapma oranı da artacaktır. Kendinize ait videolu içeriklerle farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Videolarınızı paylaşırken de web sitenizi ve diğer sosyal medya ağlarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca şirketin bir Youtube kanalının bulunması da son derece önemlidir. Bu videolu içeriklerin Youtube kanalına eklenmesi ve iyi bir Youtube kanalı yönetimi yapılması gerekmektedir. Videoların hazırlanması ve alt yapısıyla ilgili çeşitli teknik bilgiler de bulunmakta. Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa yardım almanız daha mantıklı olacaktır. Youtube Google’den sonra en çok kullanılan arama motoru olduğu için kesinlikle bir Youtube kanalına ihtiyacınız olacaktır. Bu durum hedef kitlenize ulaşmanızın en kısa yollarından biridir. Markalaşma yolunuzda atacağınız adımları yukarıda listeledik. Bunları uygulayarak iyi bir yere gelmeniz mümkündür.