B2B’de Etkili Tedarik Zinciri
4 Ocak 2021
B2B’de Instagram Hikaye Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
6 Ocak 2021

B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi

B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi

B2B sektöründe yer alan firmaların birçoğu müşterilerine farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu seçenekler arasından kapıda ödeme sistemi de en çok tercih edilenidir. Kapıda ödeme sistemi, hem müşterilere hem de B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki, nedir bu avantajlar? Gelin B2B’de kapıda ödeme sistemini hep beraber kapsamlı bir şekilde ele alalım.

B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

Kapıda ödeme sistemi, bir B2B web sitesinden yapılan alışverişlerin ücretini ilgili ürün ve hizmetler müşterilere ulaştığında yani kargo teslimatı sırasında kargo firmasının ücreti tahsil ettiği ödeme sistemidir. Genellikle bir firmadan ilk kez alışveriş yapan ya da internetten alışveriş yapmaya çekinen potansiyel müşteriler kapıda ödeme sistemini tercih etmektedir. Aynı zamanda bir banka hesabı olmayan, havale veya EFT yapamayan müşteriler de bu ödeme sistemini kullanmaktadır. Peki, B2B’de kapıda ödeme sistemi nasıl çalışmaktadır? Gelin bir göz atalım.

B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Kapıda ödeme sistemi ile tahsilat gerçekleştirmek isteyen B2B firmaların öncelikle yapması gereken bir kargo firması ile anlaşmalarıdır. Kargo firmasıyla anlaşmak için de birtakım belgeler gerekmektedir. Bu belgeler;

  • Kimlik fotokopisi
  • İmza sirküleri
  • Vergi levhası
  • Faaliyet belgesi
  • Ticaret sicil gazetesi gibi belgelerdir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra kargo firmasıyla anlaşma sağlanmaktadır. Kargo anlaşması yapıldıktan sonra veya yapılma esnasında firmanızın adına Kapıda Ödeme Tahsilatı için başvuru yapılması gerekmektedir. Tüm bunlar tamamlanıp kargo firması tarafından incelendiğinde firmanıza geri dönüş yapılmaktadır. Olumlu bir geri dönüş alındığında da anlaşma başlamakta ve ürünler kapıda ödemeli bir şekilde gönderilmektedir.

B2B’de Kapıda Ödeme Sisteminin Sağladığı Avantajlar

Genellikle hangi tip müşterilerin kapıda ödeme sistemini tercih ettiğinden bahsetmiştik. Şimdi de kapıda ödeme sisteminin hem müşterilere hem de B2B firmalarına sağladığı avantajları listeleyeceğiz.

Zamandan tasarruf edilmesini sağlar

B2B firmalarından alışveriş yapan tüketicilerin birçoğu ödeme ekranında bulunan kart kullanıcısının adı ve soyadı, 16 haneli kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve banka veya kredi kartının güvenlik kodunu yazarken oldukça zaman kaybetmektedir. Bunun yanı sıra 3D Secure yöntemleri de göz önünde bulundurulduğunda tüketicilerin daha fazla zaman kaybettiği anlaşılmaktadır. Tüketiciler için zaman oldukça değerlidir. Özellikle de acil durumlar esnasında, indirimlerin son dakikalarında zaman kaybetmemeleri gerekir. Bu noktada müşteriler kapıda ödeme sistemini kullanarak alışverişlerini hızlı bir şekilde yapabilmektedir ve zamandan tasarruf edebilmektedir.

Ürünün teslimatının gerçekleşmeme oranını ortadan kaldırır

Genellikle internetten alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşteriler, ürünün teslimatında karşılaşılabilecek sorunlardan dolayı tereddüt etmektedir. Kapıda ödeme sistemi sayesinde müşteriler dolandırıcılık gibi pek çok unsuru geri planda bırakarak, alışverişlerini tereddüt etmeden güvenli bir şekilde yapabilmektedirler.

Güvenli bir alışveriş sağlar

B2B web sitesinden alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların tereddüt ettikleri konulardan biri de kart bilgilerinin çalınıp çalınmamasıdır. Kapıda ödeme sistemi ile kullanıcılar kart bilgilerini paylaşma gereği duymadan alışverişlerini yaptıkları için böyle bir sorunla karşılaşmamaktadırlar.

Cayma hakkı bulunur

Satın alınan ürünlerin iade süreçleri, kullanıcıları etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle müşteriler bir ürünün iadesini kolay bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini bilmedikleri için B2B web sitelerinden alışveriş yapmaktan çekinmektedirler.

B2B alışverişlerinde tercih edilen kapıda ödeme sistemi sayesinde tüketiciler ürün teslimatı sırasında satın aldıkları ürün veya hizmetlerin ödemesini gerçekleştirdikleri için cayma hakkını kullanabileceklerdir. Böylelikle müşteriler siparişlerini kargo çalışanı ile birlikte açabilmekte ve bir sorunla karşılaştıklarında tutanak tutturarak iade edebilmektedirler.

Sahteciliğin önüne geçilebilir

B2B ile uğraşan firmaların yaşadıkları en büyük problemlerden biri sahteciliktir. Buna İngilizce tabirle fraud denilmektedir. Fraud yani sahtecilik, çalıntı kredi veya banka kartlarıyla yapılan alışverişler anlamına gelmektedir. B2B web sitenizde kullanıcılara kapıda ödeme sistemini sunarak, onları bu sisteme yönlendirebilirsiniz. Kullanıcıların kapıda ödeme sistemine yönlenmesiyle B2B web sitenizden sahte kredi veya banka kartlarıyla yapılacak alışverişlerin önüne geçebilirsiniz.