B2B Sektöründe Yapılan Yanlışlar Nelerdir?
15 Aralık 2020
B2B’yi Diğer İş Modellerinden Ayıran En Önemli Farklar Nelerdir?
17 Aralık 2020

B2B’de Instagram Profili Düzenlerken Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Instagram Profili Düzenlerken Bilinmesi Gerekenler

B2B pazarlamada Instagram oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Bu nedenle Instagram profilinizi en iyi şekilde oluşturmanız ve detaylandırmanız gereklidir. Instagram profilinizi detaylandırarak ziyaretçilere sizi takip etmeleri için farklı sebepler sunabilirsiniz. Aynı zamanda etkileşim ve geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Bunlara ek olarak da profilinizde belli detaylara yer vererek kurumsallığınızı da ön plana çıkartabilirsiniz. Biz de bu yazımızda B2B’de Instagram profili düzenlerken bilinmesi gerekenleri ele alıp, sizlerle paylaşacağız.

Profilinizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü detaylandırın

B2B sektöründe Instagram profili düzenlerken öncelikli olarak yapılması gerekenlerden biri profilinizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü detaylandırmaktır. Böylelikle sizi yeni keşfeden kullanıcılara sizi takip etmeleri için bir sebep vermiş olacaksınız.

Hakkımızda bölümünde 150 karakterlik bir alan bulunmaktadır. Bu alanın tamamını kullanarak markanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında kısa bir açıklama metni hazırlayabilirsiniz. Markanızın sloganını da bu alana yazabilirsiniz. Takipçileriniz size farklı şekillerde ulaşmak isteyeceklerdir. Bu nedenle iletişim ve adres bilgilerini, çalışma saatlerini de bu bölüme ekleyebilirsiniz. İletişim kanallarınızı açık bir şekilde paylaşıyor olmanız, markanızın ve firmanızın güvenilir olduğunu ve iletişime açık olduğunuzu göstereceği için buna özen göstermelisiniz. B2B web site linkinizi de buraya ekleyerek kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz.

Hashtaglere yer verin

Instagram profil düzenlerken yapılması gerekenlerden biri de profilinizdeki hakkımızda bölümünde hashtaglere yer verilmesidir. Bu bölümde kendi oluşturduğunuz hashtagler yerine ürün ya da markanızla ilgili olabilecek hashtagleri kullanmanız da fayda vardır. Bu sayede ‘keşfet’ sayfalarına çıkabilir ve farklı kişilere ulaşabilme imkanı bulabilirsiniz.

Etkili bir profil fotoğrafı seçin

B2B sektöründe Instagram profil düzenleme sürecinde etkili bir profil fotoğrafına yer vermeniz oldukça önemlidir. Çünkü profilinizi ya da paylaşımlarınızı gören kullanıcılar bu fotoğraf üzerinden markanızı tanıyabilmelidir. Markanızı en doğru şekilde yansıtabilmek ve kurumsallığı ön plana çıkarmak için etkili bir profil fotoğrafı seçmenizde fayda vardır.

Profil fotoğrafınızda ister ürün ve hizmetlerinizle ilgili görsellere ister markanızın logosuna yer verebilirsiniz. Ancak B2B sektöründe en çok tercih edilenin marka logosu olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü marka logosu, kullanıcıların sizi daha iyi tanımalarına yardımcı olacaktır.

İşletme hesabına geçiş yapın

B2B sektöründe Instagram profil düzenlerken mutlaka yapılması gerekenlerden biri de profilinizi işletme hesabına geçirmenizdir. Facebook hesabınız mevcut değilse öncelikli olarak bir Facebook marka hesabı oluşturmalısınız. Daha sonrasında da Instagram hesabınızı da bu hesapla başlamalısınız ve işletme hesabına geçiş yapmalısınız.

Instagram profilinizi işletme hesabına geçirmeniz reklamlar açısında oldukça önemlidir. İşletme hesabına geçmediğiniz takdirde bu platformda reklam veremezsiniz. Aynı zamanda istatistik araçlarını da kullanamazsınız. İstatistik araçları, profilinizi analiz etmek ve yeni stratejiler geliştirmek için bir hayli önemlidir. Böylelikle profilinize ziyaret edenlerin sayısına, kaydedilenlere ve takipçilerinizin aktif oldukları zaman aralıklarına ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmetleriniz hakkında yapacağınız paylaşımları da bunları dikkate alarak yapabilirsiniz.

Hikâye paylaşımlarınızı öne çıkarın

Instagram profil düzenleme işlemleri sırasında hikaye paylaşımlarınızı öne çıkartabilirsiniz. Öne çıkan hikâye paylaşımlarında ürün ve hizmetler, kargolama, iade ve değişim, SSS gibi hikâyelerinizi öne çıkarıp sabitleyebilirsiniz. Böylelikle profilinizi ziyaret eden kullanıcıları bu konular hakkında bilgilendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra da özel konseptler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede de farklı kategorilerdeki ürünleri kullanıcılara sunabilirsiniz.

Kullanıcıları harekete geçirecek ifadelere yer verin

Instagram profil bilgilerinizde ve paylaşımlarınızda kullanıcıları harekete geçirecek ifadelere yer vermelisiniz. B2B web sitenize trafik çekmek ya da kullanıcıların ürünlerinizi incelemeleri için bu ifadeler oldukça etkili olacaktır.

Kullanıcıları harekete geçirecek doğru ifadeler oluşturmak da oldukça önemlidir. Bu ifadeleri oluştururken zıt renkler kullanmaya ve kalın yazı fontlarını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda bu ifadelerin en fazla 5 kelime olmasına dikkat etmelisiniz. Vermek istediğiniz mesajı en özet haline getirerek kısa bir mesaj haline getirmek bu noktada faydalı olacaktır.