B2B’de Yararlanılan Popüler Sosyal Medya Platformları Nelerdir?
26 Temmuz 2021
B2B Siteniz İçin Doğal Yollarla Backlink Nasıl Kazanılır?
30 Temmuz 2021

B2B’de Instagram Postu Nasıl Tasarlanır?

B2B’de Instagram Postu Nasıl Tasarlanır?

Günümüzde Instagram kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu artış da beraberinde B2B firmalarının Instagram’a verdiği önemi meydana getirmektedir. Instagram’da yer alan pek çok firma, Instagram’da profesyonel bir profil yaratmaktadır. Bunun için etkileyici Instagram postları tasarlamaktadır. Böylelikle hem takipçilerinin hem de profillerini ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekerek marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmaktadır. Peki, B2B firmaları Instagram postu nasıl tasarlanmaktadır? Bu sorunun cevabına yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Sizler de yazımızdan yararlanarak B2B firmanız için profesyonel bir Instagram hesabı oluşturabilirsiniz.

Profesyonel Bir Instagram Postunun Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

B2B firmalarının profesyonel bir Instagram postu tasarlarken bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu unsurlardan biri de post ölçüleridir. Firmaların Instagram post ölçülerini dikkate alarak görsel tasarlaması oldukça önemlidir. Bu Instagram post ölçüleri şunlardır:

 • Instagram kare post ölçüleri 1080 x 1080 pikseldir.
 • Instagram hikaye ölçüleri 1080 x 920 pikseldir.
 • Instagram yatay post ölçüleri 1080 x 566 pikseldir.
 • Instagram dikey post ölçüleri 1080 x 1250 pikseldir.

Sizler de Instagram post ölçülerini dikkate alarak profesyonel bir post tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz.

Instagram İçin Post Tasarlarken Yararlanılan Popüler Araçlar Nelerdir?

Instagram için popüler post tasarım araçları denildiğinde akla ilk Canva gelmektedir. Canva, 2012 yılında Avustralya’da geliştirilmiştir. Kurucuları Cameron Adams, Melanie Perkins ve Cliff Obrecht’tir. Canva aracılığıyla yalnızca Instagram için değil diğer sosyal medya platformları için de logo, kartvizit, post, hikaye, sunum, banner ve slider tasarlamak mümkündür.

Instagram için post tasarlamak isteyen B2B firmalarının öncelik olarak bir Canva hesabı oluşturması gereklidir. Ardından arama motoru bölümüne Instagram yazarak post tasarlayabilecekleri Canva özelliklerinden yararlanabilmektedir. Instagram post tasarlarken;

 • Canva bileşenlerinden yararlanarak post ve hikaye oluşturabilirsiniz.
 • Tasarım aracının hazır şablonlarında düzenlemeler yaparak profesyonel bir post ortaya koyabilirsiniz.
 • Yeniden boyutlandırma, farklı yazı stilleri, çözünürlüğü arttırma gibi Canva’nın pro özelliklerini satın alarak daha kaliteli içerikler yaratabilirsiniz.
 • Oluşturulan tasarımları mobil cihazınıza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı zamanda Canva üzerinden Instagram’da paylaşılmasını istediğiniz tarih ve saate göre planlama yapabilirsiniz.

Sizler de Canva aracılığıyla profesyonel ve ilgi çekici Instagram postu tasarlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Aynı zamanda sadece Instagram postu ile kalmayıp logo, kartvizit, etiket, afiş ve el ilanı da tasarlayabilirsiniz.

Pablo By Buffer

Yalnızca Instagram’da değil Facebook, Twitter ve Youtube’ta da kullanılan Pablo By Buffer, en çok tercih edilen sosyal medya planlama araçlarından biridir. Oldukça basit bir kullanıma sahip olan Pablo By Buffer ile Instagram postu hazırlamak mümkündür. Bunun için;

 • Dikey, yatay ve kare olmak üzere hazır görsel boyutlarından birini seçerek post oluşturabilirsiniz.
 • Tasarım aracında yer alan filtreleri kullanarak etkileyici görseller ortaya koyabilirsiniz.
 • Header, Caption ve Body gibi metin özelliklerinden yararlanarak görsellerin üzerine açıklama metni yazabilirsiniz. Böylelikle ürün ve kampanya tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.
 • Tasarım aracının logo özelliği aracılığıyla hazırlayacağınız Instagram postlarının üzerine firmanızın logosunu koyabilirsiniz. Böylelikle postunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

Sizler de kolaylıkla profesyonel bir Instagram postu tasarlamak istiyorsanız vakit kaybetmeden Pablo By Buffer aracını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adobe Photoshop Lightroom

B2B platformunun Instagram’da post tasarlamak için yararlanacağı popüler araçlardan bir diğeri de Adobe Photoshop Lightroom’dur. Adobe Photoshop Lightroom, MacOs ve Windows işletim sistemlerine sahip olan cihazlarda kolaylıkla kullanılabilmekte ve profesyonel tasarımlar ortaya çıkarılabilmektedir. Bu tasarım aracından yararlanan B2B firmaları;

 • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü tasarımlar yaratabilmektedir. Böylelikle fotoğraflarda oluşabilecek piksel hatalarına engel olabilmektedir.
 • Tasarım aracının basit özellikleri ve basit arayüzü ile kısa süre içerisinde post tasarımları oluşturabilmek mümkündür.
 • Tasarım aracının sahip olduğu hazır temaları kullanarak profesyonel postlar oluşturulabilmektedir.

Sizler de B2B firmanız için Instagram’da post tasarlamak istiyorsanız Adobe Photoshop Lightroom aracından faydalanabilirsiniz. Böylelikle hızlı bir şekilde kaliteli içerikler ortaya koyabilirsiniz.