B2B Blog Çalışmaları İçin Yapılması Gerekenler
1 Eylül 2020
B2B Sistemini 6 Madde’de Güçlendirin
5 Eylül 2020

B2B’de İnstagram Kullanımı

B2B Pazarlamada İnstagramın Yeri

Instagram’ sadece fotoğrafların ve videoların paylaşıldığı bir alan olarak görenler büyük hata yapar. Çünkü B2B’de Instagram markalaşmadır, büyümedir, gelişmedir.

B2B sisteminde Instagram biraz daha az tercih edilen bir alan olabilir. Çünkü B2B alıcıları genellikle Linkedin gibi platformlarda bulunan şirketleri tercih eder. Günümüz koşullarında B2B alanında Instagram diğer sosyal medya ağlarından geri planda kalıyor. Ancak Instagram üzerinde de birçok markayla iletişim kurmaya çalışan tüketicilerin bulunduğu unutulmamalıdır.

İstatistik verilerin belirttiğine göre Instagram kullanıcılarının neredeyse yüzde 90’ı bir markayı yakından takip ediyor. Ayrıca 200 milyondan fazla kullanıcı da en az bir işletme sayfasını Instagram üzerinden ziyaret ediyor. Bu rakamlar gün geçtikçe artıyor ve bu durum B2B pazarlamacılarını harekete geçiriyor.

B2B Pazarlamacıları Instagram’da Nasıl Bir Strateji Uygulamalı?

B2B pazarlamacıları Instagram üzerinde aktif çalışmalar yürüterek güncel kalırsa başarıya ulaşabilir. Bunun için müşterilerle iletişim son derece önemlidir. Müşterilerle iletişim yeni stratejilerinizin önünü açarak size bir fırsat kapısı aralayabilir. Alıcılara ulaşan B2B şirketleri sürekli geleneksel yolları denememelidir. Alışıldığın dışına çıkarak fark yaratmak markalaşma sürecinde çok değerlidir. Bunun için de pazarlamacılar alışılmışın dışında bir yaklaşım üretmelidir. Instagram sayfasında sürekli olarak kampanyalar ve ürün hakkında bilgiler paylaşmanız potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Instagram üzerinden bir anda yükselişe geçmeyi bekleyen firmalar hata yapar. Çünkü bu alanda yükselmek emek ve zaman ister. Bunun için önce takipçi oranlarınızı arttırmakla başlayabilirsiniz. Takipçilerinizi arttırmak için özgün içerik ve görseller paylaşmanız gerekmektedir. Özellikle videolar daha çok müşteri trafiği almanızı sağlayacaktır. Bu paylaşımlarında bir düzeni ve bir sıklığı olmalıdır. Düzensiz paylaşımlar takipçi kaybetmenize neden olacaktır. Zaman içerisinde güncel ve aktif kalırsanız takipçileriniz artacak ve size sadık bir kitle oluşacaktır. Bu sayede kendi kitlenizi keşfederek onlara özel paylaşımlar yapabilirsiniz.

Instagram üzerinden müşterilerle iletişim kurmak onlarla konuşmak satış sayılarının artmasında çok büyük bir etkiye sahiptir. İçeriklerinizi bireysel ihtiyaçlara göre düzenleyerek müşteri yorumlarınıza dikkat edin. Müşteri yorumlarının olumlu olması çok önemlidir. Müşteriler memnun kaldığında siz fark etmeden başkalarına sizi tavsiye ederek sizin reklamınızı yapmış olur. Bunun için müşterilerin rahatsız olduğu bir durum varsa anında müdahale ederek müşteriyi kazanmaya çalışın. Bir müşteri bile başlarda sizin için çok değerli olacaktır.

Instagram üzerinden görsel paylaşımı yaparken görsellerin netliği çok önemlidir. Ayrıca görseller üzerinde kullanılan yazının vurgusu daima daha net olmalıdır. Instagram üzerinden metin içeriği paylaşırken bile bir görsel paylaşmanız gerekecektir. Çünkü Instagram’da görseller konuşur.  Hangi görseli paylaşacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız müşterilerinizden gelen video ve yorumları paylaşabilirsiniz. Bu çok etkili yöntemdir ve müşterilerinize güven verecektir. Ayrıca mutlaka referans göstererek müşterilerinizin güvenini kazanmaya dikkat edin. Referanslar başkalarının size ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

B2B sisteminde alıcılar ürün almaya karar verirken uzun bir zaman geçebilir. Çünkü firmalar ciddi araştırmalar yaparak alım gerçekleştirir. Bu konuda bir Instagram hesabınızın olması rakiplerinizden bir adım önde olduğunuzu gösterir. Instagram sayfanızda görseller, yazılar, videolar paylaşmanız firmaların daha fazla güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.  Müşteri beklentilerine göre hareket etmeniz de tercih edilmenizi sağlayacaktır. Bunun için Pazar araştırması yapın ve rakiplerinizi analiz edin.

B2B Instagram Profil Oluşturma

B2B alanıyla ilgilenen firmalar Instagram üzerinden satışlarını gerçekleştirmek için ilk olarak Instagram profili düzenlemeli ve ilgi çekici tasarımlar kullanmalıdır. Canlı fotoğraflar, dikkat çeken görseller ve anlamlı yazılar kullanarak ilk bakışta güven uyandırabilmeniz mümkündür. Görselleriniz içerisinde canlı renkler kullanmanız mutlaka ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Bunun için sarı, kırmızı tonlarından mutlaka faydalanmaya çalışın. Eğer tasarım konusunda herhangi bir fikriniz yoksa tasarım ekiplerinden faydalanabilirsiniz. Ekip olarak birlik olursanız güzel sonuçlar mutlaka doğacaktır. Biyografi kısmınızda küçük bir bilgiye yer vererek geleneksel profillerden farklı olduğunuzu mutlaka gösterin. Instagram üzerindeki çalışmalarınızda görseller vermeye dikkat edin.