B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi
5 Ocak 2021
B2B’de Sanal Pos Hakkında Bilinmesi Gerekenler
7 Ocak 2021

B2B’de Instagram Hikaye Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

B2B’de Instagram Hikaye Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

B2B’de Instagram platformu üzerinde gönderiler hazırlamak, kullanıcılara ulaşmanın tek yolu değildir. Aynı zamanda hikaye paylaşımları da bunu desteklemektedir. Hatta son dönemlerde kullanıcı alışkanlıkları hikaye paylaşımları özelinde değişime uğradı. Bu nedenle B2B sektöründe Instagram hikaye paylaşımları oldukça önemli bir hale geldi. İlgi çekici ve farklı hikaye tasarımlarıyla siz de bu platformda yerinizi alabilirsiniz. Böylelikle ürün ve hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırarak, etkileşim ve geri dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz. Peki, B2B’de Instagram hikaye tasarımı nasıl olmalıdır? Gelin bir göz atalım.

B2B’de Instagram Hikaye Tasarımı Hakkında İpuçları

Dikkat çekici görsellere yer verin

Instagram, görselliğin çok fazla ön planda olduğu bir platformdur. Bu nedenle B2B’de Instagram hikaye tasarlama sürecinde öncelik olarak yapılması gerekenlerden biri dikkat çekici görsellere yer vermektir. Yer verdiğiniz görsellerin dikkat çekici olabilmesi için kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmasına özen göstermelisiniz. Hikaye paylaşımlarında görüntü kalitesi olarak biraz esneklik payı bıraksanız dahi özel tasarım çalışmaları yaparken kaliteye önem vermelisiniz.

Etkileşim yaratabilecek tasarımlar ortaya koyun

B2B firmaları için Instagram hikaye tasarlama sürecinde kullanıcılarla etkileşim içerisinde olmanız oldukça önemlidir. Bu noktada sadece düz bir görsel paylaşımı yapmanız size yeterli etkileşim sağlamayacağını bilmelisiniz. Instagram’ın hikayeler üzerinde sunduğu gifler, anket, soru-cevap ve etiketler gibi özelliklerinden de yararlanmalısınız. Bu sayede kullanıcıları sizinle etkileşime geçmeleri için yönlendirebilirsiniz.

Paylaşımlarınıza hareket katın

Instagram hikaye tasarımı yaparken, animasyonlu efektlerden yararlanarak paylaşımlarınıza hareket katabilirsiniz. Bunun için çok detaylı tasarımlar oluşturabileceğiniz gibi arka planı sade olup üzerine ürün ve hizmet görsellerinizin olduğu tasarımları da ortaya koyabilirsiniz. Hikaye paylaşımlarınıza bir hareket katmanız, kullanıcıların daha fazla dikkatini çekecektir. Böylelikle daha fazla kullanıcıya ulaşabileceğiniz gibi etkileşim ve geri dönüşüm oranlarınızı da arttırabilirsiniz.

Hizalama çizgileri içerisinde kalın

B2B’de Instagram hikaye tasarımı oluştururken, hikaye paylaşımları üzerindeki hizalama çizgilerini dikkate almanız bir hayli önemlidir. Hizalama çizgileri normalde görünmese de bir metin, gif ya da herhangi bir ögenin üzerine basılı tutup hareket ettirildiğinde ögeyi hizalamak için görünür hale gelmektedir. Bu çizgilerin içerisinde kalıp görselleri ortalamaya özen göstermelisiniz. Böylelikle paylaşımlarınızın daha simetrik ve profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hikaye paylaşımlarınızda farklı bir tasarım ortaya koymak için simetrik olmayan görsellere de yer verebilirsiniz. Fakat bu noktada paylaşacağınız görselin üst ve alt bölümlerinde belli bir boşluk bırakmanız gereklidir. Bu boşluğun 250 piksellik olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle kullanıcıların hesap bilgilerinizi ve mesaj gönder seçeneğini görmelerini sağlayabilirsiniz.

Kullanacağınız renk ve yazı fontlarına özen gösterin

B2B’de Instagram hikayesi tasarlarken, kurumsal kimliğinizi yansıtmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle kullanacağınız renk ve yazı fontlarına özen göstermeniz de fayda vardır. Kurumsal renk ve yazı fontlarının ürün ve hizmetlerinizi paylaşacağınız görsellerle bir bütünlük oluşturması ve markanızı yansıtması gereklidir. Bu durumda kendinize ait şablonları kullanmalı ve markanıza özel olan görsel öge tasarımlarını dahil etmelisiniz.

Görsel tasarım şablonlarını kullanın

Hikaye tasarlama sürecinde görsel tasarım şablonlarını kullanmanızda fayda vardır. Bu noktada kendinize ait görsel tasarım şablonlarını tercih edebilirsiniz. Fakat kendinize ait bir şablon tasarlayacak bilgi ve zamana sahip değilseniz, internet üzerindeki ücretli ve ücretsiz hazır şablonlardan yararlanabilirsiniz.

Günümüzde internet sitelerinin yanı sıra pek çok mobil uygulama da Instagram hikaye tasarımı için hazır şablon seçenekleri sunmaktadır. Bu mobil uygulamalar üzerindeki firmanıza uygun tasarım şablonlarını bularak, kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Seriler halinde paylaşımlar yapın

B2B’de tüketicilere yönelik tasarladığınız hikayelerde bir seri oluşturmanız oldukça etkili bir yöntemdir. Tasarladığınız hikayeleri, birkaç farklı paylaşımda tek bir konuyu ele alarak, seriler halinde paylaşabilirsiniz. Seriler halinde yapılan paylaşımlar kullanıcıların daha fazla ilgisini çekecektir. Aynı zamanda kullanıcılara hem daha fazla ürün görseli sunabilir hem de onlara ürünler hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz.