B2B’de Etkili Web Sitesi Oluşturma İpuçları
19 Eylül 2020
B2B Alanında Başarıya Ulaşmış Önemli Firmalar
21 Eylül 2020

B2B’de Güçlü Olabilmek İçin En Önemli 5 Adım

B2B’de Güçlü Olabilmek İçin Kritik 5 Adım

B2B alanında güçlü olmak için yapılması gereken önemli işlemler vardır. Özellikle firmaların veya şirketlerin müşteri ilişkilerini nasıl yöneteceklerini iyi bilmesi gerekmektedir. B2B’de müşteriler de bir firma olduğundan bu alanda B2C’ye oranla daha fazla dikkatli olunmalıdır. B2B dünyasında satış felsefesi oluşturmak, potansiyel müşteriye ulaşmak için ürünlerin nasıl sunulacağını iyi bilmek gerekiyor. Örneğin; bir yemek masasında çorba var ve kaşık yoksa bu yemek masasının çok faydalı olmayacağı kesindir. Bu durumda müşteri ihtiyacı olan ürünlerin eksiksiz ve doğru şekilde sunulması gerekmektedir. Teknolojinin baş döndüren hızına yetişebilmek için firmaların sürekli kendilerini aktive etmeleri ve yenilikleri takip etmeleri gerekiyor. Teknolojiye ayak uydurmak için B2B stratejileri içerisinden kritik 5 tanesini sizlerle paylaştık.

Satış Felsefesi Oluşturun

Şirketlerin satış bölümünde mutlaka şirket hedefleri doğrultusunda hazırlanan stratejiler yer almalıdır. Bu doğrultuda belirlenen hedeflerle satış felsefesi oluşturulmalı ve geliştirilmelidir. Satış felsefesini oluşturmak ilk adımdır ve çok önemlidir. Müşteri ile şirket arasında sağlam bir köprü kurmak adına bu felsefeyi belirlemek gerekir. Bunun için de sürekli bilgi taramak ve en uygun olanı kendinize çevirmek durumundasınız. Öğrendiğiniz bilgileri müşterilerinizle paylaşarak onların da öğrenmesini sağlayabilir ve aranızdaki diyalogu sağlamlaştırabilirsiniz. Satış yapabilmek için müşterilerle olan bağınızı güçlendirin.

Müşteri İlişkilerinizi Geliştirin

Şirketinizin bakış açısını ifade ettikten sonra müşterilerle nasıl bağ kuracağınızı düşünmeniz gerekiyor. Yukarıda küçük bir ipucu verdik. Bilgi yazılarını blog sayfanızda paylaşmak çok faydalı olacaktır. Müşterilerinizi elinizde tutabilmek için onlarla olan diyalogunuzun da güçlü olması gerekir. Müşterilerinizin sorularına cevap vererek onların ihtiyaçlarına yönelin. Sizinle sık sık çalışan müşterilerinize özel indirim ve kampanyalar yaparak sadakatli olmalarını sağlayın. Müşterilerinizin özel olduğunu hissettiren yenilikler yapın. Özellikle sosyal medya alanında aktif olmanız sayesinde birçok müşteriyle iletişim kurabilirsiniz.

Ürün Stratejisi Geliştirin

Ürünlerinizin nasıl satılacağı, nasıl müşterilere hitap edeceği konusunda çalışmalar yapmanız gerekiyor. Ürün içeriklerinde ürünün tüm yönleri fiade edilmeli ve özellikle müşterilerin sık sorduğu sorular açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir. Müşteri ürününüze ihtiyaç duyuyorsa hemen almayacak ve kafasındaki soru işaretlerine cevap arayacaktır. Örneğin; beyaz spor ayakkabı almak isteyen firma bu ayakkabının su geçirmezliğini, rahatlığını, hafifliğini, derisini bilmek isteyecektir. Bu bilgilerin ürünün hemen yanında mutlaka açık bir şekilde yazması gerekir. Ayrıca ürünün diğer sitelerdeki ürünlerden farklı olduğunu yönleriyle beraber açıklarsanız müşteriler daha fazla güven duyacaktır.

Potansiyel Müşterilerinize Ulaşmak İçin Strateji Geliştirin

Şirketler kısıtlı imkanlarla ayakta kalabildiklerinden kaynaklarını tamamen verimli kullanmaya çalışır. Bu durumda zamanın ve emeğin boşa gitmemesi için doğru müşteriyi bulmak çok önemlidir. Müşterilerin tamamıyla çalışmak imkansız olduğundan sizin ürünlerinizle ilgilenen müşterilere ulaşmanız gerekmektedir. Her zaman odak noktanızda müşteri olmalı ve müşterilerin isteklerine önem vermeniz gerekmektedir. Potansiyel müşterilerinizi B2B yazılımı sayesinde araştırmalar yaparak, hangi ürünlerle ilgilendiklerine biraz bakarak anlayabilirsiniz.

Sunum Stratejisi Geliştirin

Sunum stratejisi satın almaya en yakın olan noktadır ve çok dikkatli olunmalıdır. Ürünlerin tanıtımı yapılırken müşterilerin hangi soruyu sorabilecekleri önceden düşünülmelidir. Bu gelebilecek soruların cevapları ikna edici bir şekilde bulunmalıdır. Burada yapacağınız iyi bir tanıtım sayesinde büyük satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Sunum, tanıtım, reklam ürünün satılması için en önemli detaylar arasında yer alır.

Değişen müşteri ihtiyaçları ve teknoloji ile beraber yukarıdaki adımları gözden geçirerek kendinize uygun stratejiler geliştirebilirsiniz. B2B sistemi gerçekten iyi bir uzmanlık gerektirir. Bu alanda başarıyı yakalayabilmek için bir desteğe ihtiyacınız mutlaka olacaktır. Bunun için sürekli olarak ortamı araştırmanız, rakiplerinizi takip edip analiz etmeniz gerekecektir. Kriz dönemlerini fırsata çevirmek için de iyi bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Ekip içerisinde iş birliği sağlanabilmesi için sürekli olarak ekibinize eğitimler vermeniz gerekecektir. Bu durumda iyi bir eğitime sahip olmanız çok önemlidir.