B2B’de Kitle İletişim Araçları
4 Şubat 2021
B2B’de Sosyal Ticaret
4 Şubat 2021

B2B’de Google My Business Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Google My Business Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google My Business, Google’ın firma sahiplerine sunduğu bir özellik olan ve Türkçe tabiriyle ‘Benim İşletmem’ anlamına gelen bir kayıt sistemidir. B2B firmalarının Google My Business’tan alacağı hizmet tamamen ücretsizdir. Bu hizmet en çok küçük ölçekli firmalar için önem arz etmektedir. Küçük ölçekli firmalara ulaşılabilirlik ve görünürlük açısından maksimum fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda yerel firmaların ekstra bir bütçe ayırmadan arama sonuçlarında çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda Google My Business’ın B2B’deki yerinden, B2B firmalarının bu hizmeti nasıl kullanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Google My Business Hizmetinin B2B’deki Yeri Nedir?

Google My Business hizmeti, B2B sektöründe büyük bir öneme sahiptir. Bu hizmet sayesinde kullanıcıların Google’da arama yaptıkları zaman firmanıza ulaşabilme ve etkileşim kazandırma olasılığı yüksektir. Satış yapma olasılığını da arttıran bu hizmet, web sitenizin çekirdek kitlesinin oluşması için de oldukça önemlidir. Aynı zamanda oluşturulan işletme hesabı ile hem Google Haritalar’da hem de arama sonuçlarının sağ tarafında kutucuk olarak yer almanız mümkündür. Ürün ve hizmetlerinize yönelik görselleri kolaylıkla sergileyebileceğiniz gibi firmanız hakkında resmi bilgiler yayınlayabilirsiniz.

Google My Business hesabı ile firmanız, ürün ve hizmetleriniz için yapılan müşteri yorumlarıyla karşılaşabilir ve bu yorumlara yanıt verebilirsiniz. Ancak Google My Business’ın yorum silme gibi bir özellik barındırmadığını bilmelisiniz. Sadece yorumları Google’a bildirerek kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

B2B Firmaları Google My Business Hizmetini Nasıl Kullanmalı?

Google My Business’a kayıt olma aşaması

B2B firmalarının Google My Business hizmetini kullanabilmesi için öncelik olarak yapması gerekenlerden biri kayıt işlemleridir. Bunun için sistemde oturum açarak, firma konumunuzu belirlemeniz gereklidir. Konum belirledikten sonra isim, web adresi ve kategori bilgilerini girmelisiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra adres beyanında bulunarak hesabınızı doğrulamalısınız. Doğru adres beyanında bulunmanız, kayıt işlemleri bittikten sonra açık adresinize posta yoluyla bir doğrulama kodu geleceği için önemlidir. Size ulaştırılan bu doğrulama kodu, Google My Business hesabına girmelisiniz. Gerekli onaylamayı yaptıktan sonra hesabınızı aktif olarak kullanabilirsiniz.

Görsel ekleme ve silme aşaması

B2B hesabınıza görsel ekleme veya silme işlemleri oldukça kolaydır. Görsel eklerken;

  • Hesabınıza giriş yaparak, ‘Yayınla’ kısmından ‘Fotoğraf/video ekleyin’ sekmesine tıklayın.
  • İstediğiniz dosyaları seçin veya anlık görseller oluşturun. İsteğe göre bu görsellere küçük açıklamalar ekleyin.
  • ‘Yükle’ butonuna basarak, görsel ekleme işlemini tamamlayın.

Görsel silerken;

  • Hesabınıza giriş yaparak, profil sekmesine tıklayın.
  • Buradan ‘Fotoğraflar’a girin.
  • Menü kısmından ‘Sil’ seçeneğine tıklayarak istediğiniz görselleri silin.

Performans analizi aşaması

B2B’de Google My Business hizmetine yönelik performans analizi aşamasında ilk olarak hesabınızda oturum açmalısınız. Ardından da ‘Analizler’ bölümüne tıklamalısınız. Böylelikle en sağlıklı analiz verilerine ulaşarak, firmanızın internetteki görünürlüğü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama aşaması

Google My Business hesabınıza giriş yaparak reklam ve pazarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Menü kısmından ‘Bir reklam oluştur’ sekmesine tıklayarak Google Ads sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz.

Hesabınız üzerinden konum bazlı reklam verebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar tarafından yapılan harita aramalarında rakip firmaların önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha geniş bir kitleye ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Bu süreçte reklam ve pazarlama çalışmalarının ne kadar etkili olduğunu hesabınızdan inceleyebilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) aşaması

Google My Business, B2B sektöründeki firmalar için önemli bir sıçrama sağlamaktadır. Aynı zamanda SEO anlamında firmaların sitelerini optimize etmektedir. Bu noktada hesabınız üzerinden yayınlar sekmesine tıklayarak mevcut lokasyona özel içerik paylaşımında bulunabilirsiniz. Böylelikle müşterilerin yaptığı Google arama sonuçlarına ürün ve hizmetlerinizi dahil edebilirsiniz. Örneğin, ürün ve hizmetleriniz için kısa süre geçerli bir indirim kampanyası düzenlediyseniz bunu kullanıcılara acil olarak duyurmanın tek yolu kampanya mailleri ve sosyal medya duyurularıdır. Ancak bu noktada anahtar kelime araması ile sunduğunuz ürün ve hizmetlere ulaşılma ihtimali daha yüksektir.