B2B Kullanıcı Deneyimi Arttırmak İçin Başlıca Özellikler
19 Eylül 2020
B2B’de Güçlü Olabilmek İçin En Önemli 5 Adım
21 Eylül 2020

B2B’de Etkili Web Sitesi Oluşturma İpuçları

B2B’de Etkili Web Site Kurma İpuçları

İşletmeden işletmeye manasına gelen B2B’ye başlamak için firmaların büyük bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. B2B alanında birçok farklı firma birbiriyle mücadele etmektedir. Bu konuda rakipleri eleyerek güzel bir başlangıç yapmak çok önemlidir. Güzel bir başlangıç için de etkili bir web site kurmak gerekir. Çünkü web site B2B sisteminin temelidir. Temel yerinden sarsıldığında binanın çatırdaması gibi B2B sisteminizde çökmeye başlayacaktır. Bu yüzden etkili bir web sitesi kurmak için harekete geçerek detayları sizlerle paylaştık. Aşağıdaki adımları inceleyerek bu alana güzel bir başlangıç yapabilir, rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Sade Bir Tasarım Yapın

Sitenizin herkes tarafından rahatça kullanılabilmesi için göz yoran tasarımlardan kaçınmanız gerekir. Göz yoran sitelerde müşterileriniz aradıklarını bulmada zorluk çekecektir. Zorlukla mücadele etmek istemeyen müşteriler sitenizi terk ederek başka yollar arayacaktır. Bu yüzden sade bir tasarım her zaman daha büyük bir getiri sağlamıştır. Beyaz tonlar üzerinde ürünlerin konması ve bazı önemli butonların sarı veya turuncu renkte olması çok önemlidir. Ayrıca sepete at gibi butonların ürüne yakın bir yere konumlandırması gerekmektedir. Bunun için iyi bir site alt yapısına ihtiyacınız olacaktır. B2B yazılımı hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Site Açılma Hızını Arttırın

Sitenizin açılma hızı eğer ki 3 saniyeyi geçiyorsa müşterileriniz sitenizi terk edecektir. Çünkü müşteriler alışveriş yaparken sabırsızdır ve ürünleri hızlı bir şekilde açıp detaylı bir şekilde bakmak isterler. Bu yüzden sitenizin hızını yavaşlatacak ne varsa kaldırarak sitenizi hızlandırın. Ayrıca yavaş açılan siteler müşterilerde kuşku uyandırır ve marka bilinirliğinizi de zedeler. B2B alanında marka olabilmek için müşterilerinize ne kadar hızlı ve diğer firmalardan ne kadar farklı olduğunuzu göstermeniz gerekecektir.

Mobil Cihazlarla Uyum Yaratın

Günümüz teknolojisi mobil cihazlar üzerine olduğu için birçok kişi internete mobil cihazlar üzerinden girer. Bu yüzden web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olması çok önemlidir. Müşterilerinizin her an her yerde sizi bulabilmesi için mobil üzerinden sitenize hızlı bir şekilde erişim sağlanmasını mümkün kılmanız gerekir.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Ekleyin

B2B firmaları da B2C firmaları gibi sosyal medya alanlarında aktif olabileceği için mutlaka sosyal medya hesaplarının web site içerisinde yer alması gerekir. Özellikle gözle görülebilecek bir alanda yer alması çok önemlidir. Sitenizden alışveriş yapacak olan müşterileriniz size güven duymak için sosyal medya hesaplarınızı inceleyebilir. Bunun için web sitenizde aktif olduğunuz kadar sosyal medya üzerinde de aktif olarak bulunmanız gerekir. Eğer web sitenizde paylaştıklarınızı günü gününe sosyal medya alanlarında paylaşmıyorsanız bu durum güvensiz bir ortamın oluşmasına sebep olacaktır. Güncel kalmak ve farklı olmak çok önemlidir.

Güvenli Ödeme Alt Yapısı

Web sitenizin müşteri gözünde güven kazanabilmesi açısından güvenli ödeme alt yapısına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bunun yanında pek çok ödeme şekli bulunmalıdır. B2B sisteminde firmalar toplu alışlar yaptığından çoğunlukla kredi kartlarıyla ödeme yapmaktadır. Bu yüzden kredi kartları ile ödemenin sitenizde aktif olması gerekmektedir. Müşterileriniz ödeme seçeneklerinin yetersizliği yüzünden sizinle alışveriş yapmak istemeyebilir. Ödeme alt yapısı müşterileriniz ve sizin için en önemli noktalardan biridir.

Blog Sayfanızı Oluşturun

Web siteniz içerisinde mutlaka bir blog sayfanız yer almalıdır. Bu blog sayfasında vereceğiniz bilgi içerikli yazılar müşterilerinizin bilgi kazanarak size güven duymasını sağlar. Bu sayede marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz. Blog bölümünüzde yaptığınız çalışmalardan, ürünlerin faydalarından, müşterilerin ihtiyaçlarından bahsedebilirsiniz. Müşterilerinizin sık sorduğu soruları inceleyerek bunlarla ilgili blog yazıları oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşteri kazanmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca itibar olarak müşterilerin gözünde iyi bir konumda da olabilirsiniz. Bilgi vermek ve paylaşmak adına kullanılan blog yazı içeriklerinin uzun tutulmasına da özen gösterin. Bu sayede Google sizi diğer sitelerin önüne geçirebilir. Böylece kısa sürede rakiplerinizi eleyebilirsiniz.