B2B’de Marka İmajı ve Marka Kimliği Oluşturma Rehberi
17 Aralık 2021
B2B’de Sepet Fiyatlandırma Nedir?
21 Aralık 2021

B2B’de Etkili ve Akılda Kalıcı Marka İsmi Nasıl Bulunur?

B2B’de Etkili ve Akılda Kalıcı Marka İsmi Nasıl Bulunur?

Büyük, orta veya küçük markaların kalabalık pazarlarda ürün ve hizmetleriyle var olabilmesi, marka bilinirliğini arttırabilmesi ve sadık müşteriler kazanabilmesi için başarılı bir marka ortaya koyması gereklidir. Bunun için de etkileyici ve akılda kalıcı bir marka ismine ihtiyaç vardır. Marka ismi, bir firmanın ürün veya hizmetlerini bir başka firmanın ürün ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan isim olarak tanımlanmaktadır. Peki, B2B’de etkili ve akılda kalıcı bir marka ismi nasıl bulunur? Gelin bu sorunun cevabına yazımız üzerinde ulaşalım.

B2B Firmaları Marka Olmaya Neden İhtiyaç Duyar?

Marka, pazar ve sektörde yer edinilmesinde kilit noktadır. Müşterilerin firmaya olan güven ve saygısında etkin bir rol oynamaktadır. Marka olmak, bir firmaya kazandırılan kimliktir. Bir ürünün ismi, sembolü, renkleri, değerleri ve tasarımlarıyla bir bütün olarak oluşturulan bir kimliktir. Markalaşmanın oluşmasını sağlayan unsurları çok çeşitli olmasına rağmen birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle markalaşma yolundaki firmaların öncelik olarak ‘ben kimim’ sorusuna cevap araması gereklidir.

Bir marka haline gelmenin en önemli yolu bir marka ismi bulmaktır. Çünkü marka ismi firmayı her koşulda temsil edecek bir algı oluşturmaktadır. Firmaların marka ismi oluştururken kendine farklı sorular da yöneltmesi gereklidir. Bu sorular şunlardır:

  • Markanın var olma amacı nedir?
  • Markanın oluşma amaçları ve tüketicilere sunacakları nelerdir?
  • Markanın gelecekteki hedefleri nelerdir?
  • Firma kültürü ve değerleri nelerdir?

Bu sorulara en doğru cevabı bulan B2B firmaları etkileyici ve akılda kalıcı bir marka ismi ortaya koyabilmektedir.

Etkileyici Bir Marka İsmi Nasıl Olmalıdır?

Anlamlı olmalı

B2B firmaları etkileyici bir marka ismi ortaya koyarken bu ismin anlamlı olmasına dikkat etmelidir. Aynı zamanda da bulunacak ismin yapılan iş ve sektörler ilişkili olması da oldukça önemlidir. Böylelikle firmaların benliğini yansıtması, bir marka imajı ortaya koyması ve müşterileriyle arasındaki bağı güçlendirmesi mümkündür.

Erişilebilir olmalı

Etkileyici bir marka ismi nasıl olmalıdır diye sorulduğunda verilebilecek en iyi cevaplardan biri de erişilebilir olmasıdır. Böylelikle tüketiciler tarafından kolaylıkla yorumlanabilmekte, söylenebilmekte ve hecelenebilmektedir. Aynı zamanda marka isminin hem yazılı hem sözlü hem de işitsel olarak kolay olabilmesi oldukça önemlidir.

Korunabilir olmalı

Ortaya koyulabilecek marka isminin korunabilir olması gereklidir. Bunun için de kalıcı, uzun ömürlü, yasal prosedürlere uyumlu, ticari bir marka olmaya uygun marka ismi seçilmelidir.

Geleceğe yönelik olmalı

B2B sektöründeki firmaların temel amacı, uzun yıllar devamlılığı sağlamak ve sektör içerisinde kalıcılığı yakalamaktır. Bunun için de marka isminin firmayla birlikte büyüyebilmesi, alaka düzeyini koruyabilmesi ve farklı ürünlere veya marka uzantılarına uyarlanabilmesi gereklidir. Kısacası marka isminin geleceğe yönelik olması, B2B firmaları için etkileyici bir marka ismi ortaya koymanın belirleyici unsurlarından biridir. Böylelikle firmaların marka ismini değiştirmelerine gerek kalmamaktadır.

Akılda Kalıcı Bir Marka İsmi İçin İzlenilmesi Gereken Yollar Nelerdir?

‘Biz kimiz?’ sorusuna cevap arayın

Marka ismini belirlemeden önce firmaların varoluş amaçlarını, kim olduklarını, neyi hedeflediklerini, neyi başarmak istediklerini ve beklentilerini ortaya koymaları gereklidir. Bunu yaparken de firmanın amacı, vizyonu, misyonu ve değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Farklı özelliklerinizi ön plana çıkarın

Firmaları rakiplerinden ayıran ve benzersiz kılan özellerini bularak marka isminde yer vermeleri oldukça önemlidir. Böylelikle fark edilebilmeleri ve başarıyı yakalayabilmeleri muhtemeldir.

Profesyonel bir ekip oluşturun

Akılda kalıcı bir marka ismi ortaya koymak elbette bir ekip işidir. Bu nedenle firmaların alanında uzman, fikrine ve görüşlerine güvenilen kişilerden yardım alması gereklidir.

Marka adının varlığını kontrol edin

B2B firmalarının ortaya koyacakları marka isminin farklı bir firma tarafından kullanılmaması gereklidir. Markanın patentini almak ve alan adı oluşturmak için markanın adının daha önce kimse tarafından alınıp alınmadığının kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada marka adı birkaç alternatifle birlikte belirlenmeli ve her bir alternatif kontrolden geçirilmelidir.