B2B Instagram Üzerinden Popüler Olmanın Farklı Yolları
13 Ekim 2020
B2B Etkili 5 SEO Taktiği
14 Ekim 2020

B2B’de En Etkili 3 Adım

B2B’de En Etkili 3 Adım

Her geçen gün büyüyen B2B sektöründe ilerleyebilmek için etkili stratejiler izlemeniz gerekir. Bu stratejiler şirketten şirkete farklılık gösterir ama ortak olan yönler de vardır. Her şirket kendi stratejilerini yaratarak farklı ortamlarda potansiyel müşterilerine ulaşır. Potansiyel müşteri arama durumu her şirket için ortaktır. Ortak yönlerinizi etkili bir şekilde ortaya çıkarabilmek için bizler de harekete geçtik. Aşağıda sizler için son derece faydalı olabilecek stratejiler yer alıyor. Bunları iyi değerlendirebilirseniz şirketinizi kısa sürede yükseltebilirsiniz. B2B’de yılmadan mücadele etmek çok önemlidir. Çünkü ilk başta hemen yükselme gerçekleşmeyebilir. Gelin birlikte neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Plan, Düzen, Paylaşım

B2B sektöründe site düzeniniz sizin kimliğinizi yansıtacağınızdan bu konuda çok hassas olmanız gerekir. Müşteriler sitenizi ilk açtığında karmaşık bir yapıyla karşı karşıya kalmamalıdır. Bunun için sade bir web tasarımından faydalanarak dikkat çekmesi gereken butonları farklı renk tonlarıyla gösterebilirsiniz. Ancak sitede çok fazla farklı renk kullanılmamalıdır. En fazla 3 renk kullanarak göz yormayan bir tasarım yaratmanız gerekmektedir. Bunun yanında ürünlerin hızlı alınabilmesi için miktarları hemen yan tarafında yazmalı ve sepete at, satın al gibi butonlar belirgin bir şekilde görünmelidir. Bunun haricinde sitenin açılma hızının da yüksek olması gerekir. Müşteri sitenin açılmasını 3 saniyeden daha fazla beklemez. Bunun için bir web tasarım uzmanından da yardım alabilirsiniz. Ayrıca Sitenizin içerisinde mutlaka bir blog bölümünüzde yer almalıdır. Bu blog bölümünde Müşterilerin ihtiyacı olan konularda detaylı bilgiler verebilir, onların güvenini alabilirsiniz. Ayrıca kendi verdiğiniz hizmetleri de tanıtarak kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Yazılarda SEO çalışmalarına da mutlaka yer vermeniz gerekir. Bunun için mutlaka güzel ve akılda kalıcı bir logo ve slogan kullanabilirsiniz.

Müşteriye Özel Teklifler

B2B sisteminde müşteriye özel teklifler sunabilmeniz için mutlaka her müşterinin üye olması gerekmektedir. Müşteriler üye olduktan sonra onları cezbeden tekliflerle karşılarına gelebilirsiniz. Sizden daha önce alışveriş yapan müşterilere özel indirimler yapabilir ve onların size sadık kalmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni müşterilerin de kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak, satın alma sürecine etki edebilirsiniz. Bunun için çok iyi bir planlama gerekmektedir. Müşterilerinize özel indirim yaptıysanız e-mail aracılığıyla da müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Çünkü müşteriler her zaman sitenizde yer almayabilir. E-mail mesajlarına geri dönüşler çok fazla olmaktadır. Müşterilerin ürünlerle ilgili detaylı bilgi alabilmeleri için de ürün içeriklerinin net ve anlaşılır olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ürün fotoğraflarınızın da net ve 3 yönden çekilmiş olması müşterilerin size olan güvenini daha da arttıracaktır.

Potansiyel Müşteriye Ulaşma Yolları

B2B’de zaman kaybı olmadan potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için sizin ürünlerinizle ilgilenen kişileri bulmanız gerekmektedir. Bunun için de sosyal medya ağı çok faydalı olacaktır. Çünkü günümüz koşullarında sosyal medyayı kullanmayan kimse kalmadı. Bu alanda reklam çalışmalarına ağırlık vererek kısa sürede potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Reklam çalışmalarında bütçe açığı vermemek için iyi hesaplamalar yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sosyal medya hesabınızın son derece düzenli olması ve günlük paylaşımlar yapması gerekir. Sosyal medyada aktif olmak çok önemlidir. Aksi takdirde olan takipçilerinizi kaybederek geriye doğru gidebilirsiniz. Bu yüzden günün gününe düzenli çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Sosyal medya yönetimi için bir kişiyle anlaşabilirsiniz. Bu sayede ufak da olsa bir ekip oluşturmanız gerekecektir. Ekip çalışanlarınızın da birbiriyle etkileşimde ve uyumlu olmaları çok önemlidir. Blog sayfanızda paylaşılan bir yazı aynı anda sosyal medya üzerinde de paylaşılmalıdır. Bu sayede site üzerine müşteri çekme olasılığınız da artacaktır. Ayrıca özellikle video içeriklerinin sosyal medya da çok fazla ilgi çektiği gözlemlenen bir gerçektir. Bunun için videolu içeriklere önem vererek akılda kalıcılığınızı arttırabilirsiniz. Videolarınızın altına ve içerisine yazı eklerken akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasına özen göstermeniz çok önemlidir.