B2B’de Hızlı Yükselişin Yolları
12 Ocak 2021
B2B’de Marka Sloganı Yaratırken Bilinmesi Gerekenler
14 Ocak 2021

B2B’de E-posta Pazarlaması Nedir?

B2B’de E-posta Pazarlaması Nedir?

Elektronik ortamda doğrudan gönderilen postalara e-posta ya da elektronik posta adı verilmektedir. B2B’de potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek, ürün ve hizmetleri onlara ulaştırmak amacıyla elektronik posta servisinin kullanılmasına ise e-posta pazarlama denilmektedir. E-posta pazarlama yöntemlerine örnek olarak sipariş onay mailleri, kampanya bildirimleri ve müşterilerin yönelttiği sorulara cevaplar verilmektedir. E-posta pazarlamasının yaygın olarak kullanılan bu örnekleri, kalıcı ve sadık müşteriler elde edilmesi için de harika bir fırsattır. Peki, B2B’de e-posta pazarlaması nasıl yapılır? Pazarlama araçları nelerdir? Bu yazımızda B2B‘de e-posta pazarlama hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

E-posta Pazarlamasının B2B’ye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B’de e-posta pazarlaması yapmak bir hayli kolaydır. Hem küçük işletmeler için hem de büyük firmalar için ise oldukça önemlidir. Diğer pazarlama yöntemlerine oranla daha düşük maliyetli olduğundan dolayı da özellikle küçük işletmelerin dostudur.

E-posta pazarlama sayesinde etkili bir ürün tanıtımı yapılabilmektedir. Etkinlik haberlerini, kampanyaları ve bültenleri kullanıcılara duyurabilmek mümkündür. Siz de e-posta pazarlama ile marka bilinirliğinizi arttırabilir ve daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturarak, kullanıcılara kendilerini özel hissettirebilirsiniz. Böylelikle de müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

B2B’de E-posta Pazarlaması Nasıl Yapılır?

B2B’de e-posta pazarlaması yapmak bir hayli kolay olsa da bilinmesi ve uygulanması gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları aşağıda listeledik:

  • E-posta göndereceğiniz bir müşteri listesi oluşturmanız gereklidir. Bu listede bülteninize abone olan kullanıcılar ve potansiyel müşterileriniz yer almalıdır.
  • E-posta pazarlaması dünya genelindeki müşterilerinizi de kapsıyorsa, pazarlama sisteminizin Can-Spam Act kurallarına uyduğundan emin olmanız gerekir. Bu kurallara göre e-postanız aldatıcı olmayan bilgiler içermeli ve müşterilere aboneliği bitirme imkanı sunmalıdır.
  • Gönderdiğiniz e-postaların farklı içeriklerden oluşmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde hep aynı formatta gönderilen e-postalar kullanıcıları sıkacaktır.
  • E-posta içeriklerini oluştururken uygun bir üslup kullanıldığından emin olunmalıdır.
  • E-postaları düzenli aralıklarla göndermek oldukça önemlidir. Bunun için bir gönderim takvimi oluşturulmalıdır.
  • Günümüzde e-posta kontrolleri mobil cihazlarla yapılabildiği için e-postaların tasarımı mobil cihazlar için uygun formatta olması gereklidir.

B2B’de E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?

B2B’de çevrimiçi pazarlamanın en etkili yollarından biri e-posta pazarlamadır. Bu pazarlamaya yönelik yapılan araştırmalara göre, tüketicilerin en az %99’u günlük olarak e-postalarını kontrol etmektedir. E-posta pazarlaması sonucu yapılan sipariş değerinin sosyal medya pazarlamaya göre en az 3 kat daha fazla olduğu öngörülmektedir.

E-posta pazarlama araçlarıyla e-posta listelerini yönetmek oldukça kolaydır. Böylelikle ürün ve hizmetlere yönelik kampanyalar oluşturabilirsiniz.  Hazır e-posta kampanya şablonlarından yararlanarak gönderim yapabilirsiniz.

B2B’de E-posta Pazarlama Kampanyalarında Şablon Kullanılması Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

B2B’de e-posta pazarlama kampanyalarında kullanıcıların e-postalara karşı geri dönüş oranlarını arttıran şablon kullanılması oldukça önemlidir. Bu kampanyalarda kullanılan şablonlar ile kullanıcıların ilgisini çekmek mümkündür. Bu sayede daha fazla geri dönüşüm ve etkileşim alınmaktadır. Aynı zamanda şablon kullanımı içeriğin daha kolay anlaşılmasını sağladığı için gerekli bir yöntemdir.

E-posta pazarlama kampanyalarında şablonları ve mail yerleşimlerini kendiniz optimize etmek yerine hazır şablonlardan yararlanabilirsiniz. Hazır e-posta kampanya şablonları sayesinde yeni içerik stratejileri oluşturabilirsiniz. Bu sayede yeni bir içerik tasarımı ortaya koymak için harcanan zamandan tasarruf edebilirsiniz.

B2B’de Kullanılabilecek E-posta Çeşitleri Nelerdir?

Firmanız tarafından ücretsiz değer sağlayan ve ulaşılabilen her türlü tanıtım araçları e-posta çeşitlerine örnek olarak verilebilmektedir. Ancak özellikle bazıları B2B sektörü için oldukça önemlidir.

B2B’de promosyon e-posta çeşidinden yararlanarak, müşterileri ürün ve hizmetlere yönelik yapılan teklifler hakkında bilgilendirmek mümkündür. Promosyon e-postaları genellikle firmanın kampanya zamanlarında gönderilebileceği için belirli bir tarih aralığını kapsamaktadır.

B2B’de müşterileri hizmet değişiklikleri konusunda bilgilendirmek ve firma hakkında duyurular yapmak için duyuru e-posta çeşidinden yararlanılmaktadır.

Bilgilendirici e-posta çeşidi ise firmanızın yeni projeleri hakkında müşterileri bilgilendirmek için gönderilmektedir. Böylelikle müşterileri ürün kullanım bilgileri ya da yeni ürün özellikleri hakkında bilgilendirmek mümkündür.