B2B Sektöründe Küreselleşmenin Yeri ve Önemi
13 Temmuz 2021
B2B Sektöründe Storytelling Tekniği Hakkında Her Şey
26 Temmuz 2021

B2B’de Dönüşümü Arttıracak E-posta Konu Başlıkları

B2B’de Dönüşümü Arttıracak E-posta Konu Başlıkları

E-posta pazarlama; bir firmanın ürün ve hizmetlerini müşterilere tanıtarak müşteri sadakatini kazanmak amacıyla başvurulan bir pazarlama stratejisidir. E-posta pazarlamanın B2B sektöründe önemli bir rolü vardır. E-posta pazarlamanın B2B sektöründeki temel amacı, hedef kitleye gönderilen e-postaların açılma oranlarını arttırmaktır. Müşterilerin e-postayı açıp açmayacağını belirleyen ise e-posta konu başlığıdır. Bu noktada e-posta konu başlığını özenle seçerek müşterilerde iyi bir izlenim yaratmanız gereklidir. Biz de bu yazımızda e-posta konu başlıklarını yazmak için gerekli ipuçlarından bahsedeceğiz. Sizler de sıralayacağımız ipuçlarından yararlanarak B2B’de dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha Etkili E-posta Konu Başlığı Yazmak İçin Gerekli İpuçları Nelerdir?

Kısa ve net konu başlıkları tercih edin

B2B’de e-posta pazarlama stratejisinden yararlanırken kısa ve net bir konu başlığı tercih etmek oldukça önemlidir. E-posta konu başlığının kısa ve net olması kampanyaların dikkat çekmesi bakımından önemli bir unsurdur. Aynı zamanda vermek istenilen mesajı net bir şekilde müşteriye iletmenize yardımcı olmaktadır. E-posta konu başlığında çok uzun cümleler kullanmak ise, potansiyel müşterilerin zihninde iletmek istenilen konuyu tam olarak iletemediğiniz izlenimine neden olmaktadır. Bu nedenle konu başlığını maksimum 45 karakterle sınırlı tutmalısınız. Böylelikle hedef kitlenizden daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Konu başlığında e-posta içeriği hakkında bilgilendirme yapın

E-posta listenizdeki müşterilere göndereceğiniz e-postada yer vereceğiniz içerik hakkında bilgilendirme yapan bir başlık kullanmanız gereklidir. Örneğin, ‘günün fırsatı’ ya da ‘süper indirimler’ gibi genel ifadelerin yerine ‘beyaz eşyalarda kaçırılmaz fırsatlar’ gibi bir konu başlığı belirlemelisiniz. Böylelikle müşteriler e-postanızla daha fazla ilgilenecek ve daha olumlu sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Merak uyandırıcı başlıklar kullanın

Genellikle müşteriler, onlarda merak uyandıran ve dikkat çeken bir e-posta konu başlığını açma gereksinimi duymaktadır. Gönderdiğiniz e-postaların konu başlığında, müşterilerin içeriği okumadıklarında bir şeyleri kaçıracakmış ve öğrenemeyecekmiş hissi yaratmanız, e-postalarınızın açılma oranlarını büyük oranda arttıracaktır. Bu noktada ‘Kaçırılmayacak Fiyatlar’ ya da ‘B2B’de Başarılı Olabilmenin Püf Noktaları’ gibi merak uyandıran başlıklar kullanarak müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve e-postanızı açmanıza olanak sağlayabilirsiniz.

Konu başlığında aciliyet hissi yaratacak ifadelere yer verin

B2B alanında e-posta pazarlama yaparken, konu başlığında aciliyet hissi yaratacak ifadelere yer vermeniz oldukça önemlidir. Bu noktada zaman kısıtlılığından bahsedebilirsiniz. 21-24 Haziran arasında geçerli, mart ayına özel, yalnızca bugüne özel, en uzun geceye özel fırsatlar gibi konu başlıklarını tercih ederek müşterilerinizi harekete geçirebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir, satış ve dönüş oranlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak başlıklar oluşturun

Her şeyin hızlı geliştiği ve insanların durup kendilerini düşünmeye vakti olmadığı günümüzde, herkesin kendini özel hissetmeye ihtiyacı vardır. Müşteriler de kendilerini özel hissetmek, yalnızca onlara özgü kampanyalar düzenlendiğini görmek istemektedir. Bu nedenle e-posta konu başlığı seçerken kişiselleştirilmiş ifadelere yer vermelisiniz. Örneğin, ‘siz özel indirim kodu, doğum gününüze özel fırsatlar, sizin için hazırlanmış paketler’ gibi kelimelere yer verilmesi faydalı olacaktır. Böylelikle müşteriler kendilerini özel hissederek markayla aralarındaki bağ güçlenecektir. Satın alma kararları da olumlu bir şekilde etkilenecektir.

Dürüst olmaya özen gösterin

Ürün ve hizmetlerinizi tercih eden müşterilerinize ya da potansiyel müşterilerinize e-posta gönderirken dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Tüketicilerin sadakatini zedeleyecek davranışlardan uzak durmalısınız. Çünkü e-posta konu başlığında dikkat çekmek için müşterileri kandırmak veya tıklama oranlarını arttırmak, markanın itibarına büyük ölçüde zarar vermektedir.

E-posta pazarlamada içeriğinde sunacağınız bilgilerle çelişmeyecek konu başlıklarını kullanmalısınız. Böylelikle tüketicilerin kendilerini aldatılmış gibi hissetmelerinin önüne geçebilirsiniz. Bu noktada insanları yalnızca bir defaya mahsus kandırabileceğinizi ve uzun vadede hem müşteri hem de müşterilerin güvenini kaybedebileceğinizi unutmamalısınız. Bunun için konu başlığınız ile e-posta içeriği arasında bir tezatlık bulunmamasına ve daima müşterilerinize karşı dürüst olmaya önem vermelisiniz.